Aktuálně

18. 5. 2011 20:38

Vláda schválila návrh zákona o veřejných zakázkách

"Jedná se o komplexní novelu, jejímž cílem je omezit prostor pro korupční jednání při zadávání veřejných zakázek," uvedl premiér Petr Nečas.

Jednou z navrhovaných změn, které jsou součástí předlohy ministerstva pro místní rozvoj, patří snížení limitů zakázek malého rozsahu. U dodávek a služeb bude tento strop ve výši jednoho milionu korun. U stavebních prací se limit sníží na tři miliony korun.

Na základě novely již nebude možné omezit počet podávaných nabídek u užších soutěží. Zadavatelé veřejných zakázek budou také povinni zveřejňovat smlouvy a informovat o konečné ceně zakázek. Stejně tak bude povinné zdůvodňování kvalifikačních kriterií. Omezí se i možnost zkracovat lhůty.

Zákon by měl podle ministra Jankovského začít platit od 1. ledna následujícího roku. "Po celou dobu tvorby této novely jsme se snažili o co největší transparentnost. Ať již ve fázi, kdy na textu pracovala expertní skupina, nebo když jsme výsledek její práce dali k diskusi široké veřejnosti," uvedl Jankovský.

Zákon uloží také zveřejnit všechny smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky. Zadavatelé budou mít zároveň povinnost uchovávat dokumentaci o veřejných zakázkách po dobu deseti let.

Návrh zákona o veřejných zakázkách by poslanecká sněmovna měla projednat na červnové schůzi. Podle premiéra vláda také s tímto zákonem spojí hlasování o důvěře, a to ve třetím čtení zřejmě na zářijové nebo říjnové schůzi sněmovny.

Výběr z fotogalerie

       

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie