Předsednictví ČR ve Visegrádské skupině

Česká republika od 1. července 2015 předsedá Visegrádské skupině. Mottem českého předsednictví je „V4 Trust“, což vyjadřuje, že základem úspěchu visegrádské spolupráce je právě vzájemná důvěra mezi zeměmi V4. Mezi hlavní priority předsednictví patří například spolupráce v oblasti energetiky, východní sousedství EU, obranná spolupráce a rozvoj digitální ekonomiky. Dalšími důležitými tématy bude rozvoj dopravní infrastruktury, sociální dimenze evropské integrace nebo boj proti daňovým únikům.

 

15. 2. 2016

Státy V4 vyjádřily solidaritu s balkánskými zeměmi při řešení migrační krize

V druhé části dnešního mimořádného summitu zemí Visegrádské skupiny jednali premiéři České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska s prezidentem Makedonské republiky Ďorge Ivanovem a premiérem Bulharské republiky Bojko Borisovem o aktuální migrační situaci. Ve společné deklaraci se státy V4 zavázaly k další pomoci těm, kteří se podílejí na ochraně vnější hranice.

celý text zprávy

15. 2. 2016

Premiéři V4 potvrdili Pražskou deklarací společnou snahu o posilování Evropy

Premiéři zemí Visegrádské skupiny se v pondělí 15. února 2016 sjeli na pozvání předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky do Prahy. Na summitu v Černínském paláci si připomněli významné výročí 25 let od začátku úzké spolupráce České republiky, Slovenské republiky, Polska a Maďarska. Na závěr přijali deklaraci, která stvrzuje jejich partnerství i nadále.

celý text zprávy

12. 2. 2016

25 let od založení Visegrádské skupiny

V pondělí 15. února 2016 uplynulo 25 let od založení Visegrádské skupiny, aliance čtyř států střední Evropy: Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Při této příležitosti se v Praze uskutečnil summit předsedů vlád zemí Visegrádu. Premiér ČR Bohuslav Sobotka, premiérka Polska Beata Szydlová, premiér Maďarska Viktor Orbán a premiér Slovenska Robert Fico se setkali s lídry Makedonie a Bulharska. Hlavními tématy summitu byly řešení migrační krize a spolupráce zemí V4 se zeměmi Balkánu.

celý text zprávy

3. 12. 2015

Premiér Sobotka jednal s premiérkou Polska Beatou Szydlovou

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 3. prosince 2015 setkal k prvnímu společnému bilaterálnímu jednání s novou premiérkou Polska Beatou Szydlovou. Hlavním tématem schůzky bylo pokračování intenzivní česko-polské spolupráce, energetická bezpečnost, koordinace navazujících předsednictví ČR a Polska ve V4.

celý text zprávy

3. 12. 2015

Země V4 považují budování energetické unie za prioritní

V rámci dnešního jednání předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny označili premiéři České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska téma budování energetické unie za prioritní, a to jak pro visegrádský region, tak pro EU jako celek. Současně zdůraznili, že Evropská unie by se měla zabývat též dopady jednotlivých projektů na země v jejím bezprostředním sousedství. V návaznosti na to dnes předsedové vlád V4 podepsali také dopis adresovaný předsedovi Evropské rady Donaldovi Tuskovi, k němuž se rozhodlo připojit také Rumunsko.

celý text zprávy

3. 12. 2015

Země V4 a Korejská republika přijaly v Praze prohlášení o intenzivním rozvoji vzájemné spolupráce

Předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny se ve čtvrtek 3. prosince 2015 v pražském Černínském paláci setkali k historicky prvnímu jednání předsedů vlád zemí V4 s prezidentkou Korejské republiky. S prezidentkou Pak Kun-hje jednali český premiér Bohuslav Sobotka, slovenský premiér Robert Fico, maďarský premiér Viktor Orbán a polská předsedkyně vlády Beata Szydlová.

celý text zprávy

3. 12. 2015

Premiéři V4 přijali společné prohlášení ke klíčovým tématům prosincové ER

Předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny dnes v rámci summitu V4–Korea jednali o aktuální situaci v oblasti migrace, boji proti terorismu, významu Schengenu a dalších tématech nadcházející Evropské rady. Na závěr jednání přijali premiéři V4 společné prohlášení.

celý text zprávy

2. 12. 2015

Premiéři zemí V4 se zítra v Praze budou zabývat migrací i rozvojem vztahů s Korejskou republikou

V pražském Černínském paláci se ve čtvrtek 3. prosince 2015 uskuteční summit předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny, kterého se jako host zúčastní prezidentka Korejské republiky Pak Kun-hje.

celý text zprávy

23. 11. 2015

V Praze se uskuteční premiérský summit zemí Visegrádské skupiny, hostem bude prezidentka Korejské republiky

Ve čtvrtek 3. prosince 2015 se v Praze uskuteční summit premiérů zemí Visegrádské skupiny, které nyní předsedá Česká republika. Vrcholného setkání lídrů středoevropského regionu se zúčastní také prezidentka Korejské republiky Pak Kun-hje.

celý text zprávy

15. 10. 2015

Země Visegrádské skupiny vydaly Společné prohlášení k migrační krizi

Před dnešním zasedáním Evropské rady v Bruselu vydali premiéři zemí Visegrádské skupiny společné prohlášení k postupu EU při řešení migrační krize. Společný dokument vyjmenovává oblasti, na které by se dle V4 měl dnešní summit zaměřit.

celý text zprávy

12. 10. 2015

Země V4 společně podpoří prosazení startupů ve světě

V rámci českého předsednictví V4 došlo dnes k podpisu Memoranda o porozumění k regionální spolupráci v oblasti inovací a startupů zemí Visegrádské skupiny (V4), ve kterém se zástupci České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska dohodli na spolupráci při podpoře začínajících podnikatelů. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek u této příležitosti přivítal v Hrzánském paláci nejen nejvyšší představitele států V4, ale i eurokomisaře pro jednotný digitální trh Andruse Ansipa. Samotnému podpisu předcházel workshop, kde delegace států V4 složené ze zástupců státní správy, investorů i startupů diskutovaly o aktuální situaci na startupovém trhu.

celý text zprávy

23. 9. 2015

Společné prohlášení zemí Visegrádské skupiny k aktuální migrační situaci

Před jednáním mimořádné Evropské rady k migraci se premiéři zemí Visegrádské skupiny shodli na společném stanovisku k řešení současné uprchlické krize. Co považují za klíčové priority a cíle pro následující měsíce, shrnuje toto prohlášení.

celý text zprávy

4. 9. 2015

Premiéři zemí Visegrádské skupiny přijali na summitu v Praze společné prohlášení k migraci

V pátek 4. září se v Praze uskutečnil mimořádný summit premiérů zemí Visegrádské skupiny, který se zabýval současným vývojem a dopady migrační krize v Evropě. Výsledkem summitu je přijetí Společného prohlášení předsedů vlád států Visegrádské skupiny, ve kterém se premiéři zemí V4 shodli na společném postupu při řešení migrační krize a deklarovali vzájemnou solidaritu.

celý text zprávy

31. 8. 2015

Premiér Sobotka svolává summit Visegrádské skupiny, tématem bude migrační krize

Premiér Bohuslav Sobotka, jako představitel země předsedající Visegrádské skupině, svolává na konec tohoto týdne summit premiérů zemí V4. Hlavním tématem jednání, které se uskuteční v Praze, bude aktuální vývoj migrační krize a její dopady na region.

celý text zprávy

14. 7. 2015

Vytvoření energetické unie je potřebné pro udržení energetické bezpečnosti EU

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se u příležitosti českého předsednictví Visegrádské skupiny společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem v úterý 14. července 2015 zúčastnil energetické konference „Geopolitics, Energy and Central Europe: what next?“ v Bruselu. Konferenci uspořádalo Stálé zastoupení ČR při EU ve spolupráci s poslanci a poslankyněmi Evropského parlamentu, zvolenými za ČR.

celý text zprávy

1. 7. 2015

Předsednictví ČR ve skupině V4: Prioritami je energetika i vnitřní soudržnost

Česká republika od dnešního dne předsedá zemím Visegrádské skupiny. Mezi hlavní priority ročního předsednictví, které představil premiér Bohuslav Sobotka společně s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, patří například boj proti daňovým podvodům, spolupráce v obraně nebo aktivní naplňování principu solidarity v EU.

celý text zprávy

19. 6. 2015

ČR bude od července předsedat V4, dnes byl schválen program předsednictví

Česká republika bude od 1. července 2015 předsedat Visegrádské skupině, předsednictví převezme po Slovensku. Premiéři zemí V4 dnes na závěrečném summitu slovenského předsednictví Visegrádské skupině v Bratislavě schválili program českého předsednictví. Jeho hlavním motivem je upevňování důvěry mezi partnery a vnitřní soudržnosti V4.

celý text zprávy