Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv pracovních a poradních orgánů vlády

Stránka byla přesunuta do archivu

26. 3. 2013 16:21

Zasedání Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny

V pondělí dne 25. března 2013 proběhlo první zasedání Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny (dále jen „Rada“) v tomto roce. Zasedání v nepřítomnosti předsedy Rady, kterým je předseda vlády ČR RNDr. Petr Nečas, řídila výkonná místopředsedkyně Rady Mgr. Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Na programu zasedání bylo schválení dotací Úřadu vlády ČR k financování programů v oblasti lidských práv: programy Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce, Podpora terénní práce a Podpora koordinátorů pro romské záležitosti. Rada dále schválila obsah dotačních programů pro rok 2014.
Tematická část zasedání byla věnována inkluzivnímu vzdělávání, situaci Romů v oblasti bydlení a budoucnosti Muzea romské kultury. Členové Rady se v prvé řadě zajímali o naplňování rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případě D. H. a ostatní proti České republice ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Dále byly představeny doporučení Výboru pro spolupráci se samosprávami a koncepci romské integrace k návrhu změn dotačního programu MŠMT Podpora integrace romské komunity. Náměstek ministra školství PhDr. Jindřich Fryč informoval o postupu naplňování zmíněného rozsudku a seznámil členy Rady s plněním úkolů vyplývajících z minulých zasedání Rady. Rada požádala ministra školství, aby zapojil do tvorby Strategie vzdělávací politiky do roku 2020 zástupce Romů a vzal do úvahy při úpravě podmínek dotačního programu Podpora integrace romské komunity zmíněné doporučení Výboru.
Opatření ministerstva pro místní rozvoj k řešení situace osob v bytové nouzi a pokrok v plnění Koncepce bydlení do roku 2020 představil náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Michal Janeba. Mgr. Věra Pelíšková informovala o studii „Sociální ubytovny jako dlouhodobé bydlení pro sociálně slabé“, která studuje situaci v 7 vybraných vzorových ubytovnách. S ohledem na neexistenci záchranného systému pro osoby v bytové nouzi, připravil Výbor pro spolupráci se samosprávami a koncepci romské integrace návrh opatření v oblasti bydlení. Rada požádala ministra pro místní rozvoj, aby vzal tyto doporučení do úvahu při přípravě návrhu komplexního řešení situace osob v bytové nouzi a dále požádala, aby provedl analýzu situace sociálně vyloučených Romů v oblasti bydlení a identifikoval faktory ovlivňující možnosti jejího zlepšení.
Rada se také vyjádřila k návrhu úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014, který zmiňuje u Ministerstva kultury návrh na sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem. K tomuto bodu jednání byli přizváni hosté Ing. Karel Holomek, jeden ze zakladatelů Muzea romské kultury, a Mgr. Jana Poláková PhD., pověřená vedením muzea. Ministerstvo kultury bylo požádáno Radou, aby učinilo kroky, kterými bude usnesení vlády k návrhu úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014 ve věci sloučení Muzea romské kultury s Moravským zemským muzeem revokováno.
Na závěr byl představen vládní materiál ke stavu příprav společného plánu okamžité intervence pro řešení sociálních nepokojů. Zástupci komunity Sant' Egidio seznámili členy Radu s iniciativou k uznání dne 7. března za „Den památky obětí pronásledování Romů za 2. světové války“. Členové Rady byli dále informování o seminář: „Mladí Romové v Evropě“, který se uskuteční v rámci mezinárodního romského festivalu Khamoro, a na závěr zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Mgr. Monika Šimůnková, informovala o připravovaném setkání u příležitosti Mezinárodního dne Romů.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X