Ladislav Adamec

Ladislav Adamec (zdroj: ČTK)

Místopředseda vlády od 4. 11. 1976 do 18. 6. 1981

* 10. 9. 1926 Frenštát pod Radhoštěm - 14. 4. 2007 Praha

Pochází z hornické rodiny, do roku 1945 pracoval jako dělník. V r.1946 vstoupil do KSČ. Absolvent obchodní akademie. V 50. letech působil v různých hospodářských a politických funkcích ve Frenštátu pod Radhoštěm; 1960-62 náměstek předsedy KNV v Ostravě. 1958-61 vystudoval Vysokou školu politickou ÚV KSČ v Praze a 1965-67 absolvoval aspiranturu na VŠE tamtéž. 1963-1969 vedoucí oddělení průmyslu ÚV KSČ; od 1966 člen ÚV, 1987-1989 předsednictva ÚV KSČ. 1969-87 místopředseda vlády ČSR, 1987-88 předseda vlády ČSR a místopředseda vlády ČSSR, 1988-89 předseda vlády ČSSR; 1969-90 poslanec ČNR. Ve 2. pol. 80. let zastával umírněně reformní kurs, zejména v hospodářské oblasti. Stál v čele čs. vlády v době vzrůstajícího vnitropolitického napětí 1988-1989. Ve dnech po 17. 11. 1989 vstoupil v jednání s představiteli opozice a pokoušel se řešit situaci kompromisem. Po neúspěchu svých snah zachránit vládní a mocenské pozice KSČ rezignoval 7. 12. 1989 na funkci předsedy vlády ČSSR. Od 21. 12. 1989 do 1. 9. 1990 předseda KSČ (KSČS); od června 1990 do června 1992 poslanec SL FS. Poté odešel z politického a veřejného života.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter