Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Historie minulých vlád

Fotogalerie

Tiskový brífink předsedy vlády Andorrského knížectví Marca Folné Molné a předsedy vlády ČR Miloše Zemana, který se konal v pátek 17. března 2000 v budově Úřadu vlády ČR v Praze:

Libor Rouček, mluvčí vlády: Dámy a pánové, dobrý den. Dnes máme tu čest přivítat v ČR, na vůbec první oficiální návštěvě, předsedu vlády Andorrského knížectví pana Marca Folné. Protože pan Marco Folné je náš velmi vzácný host, jako vždy dám nejprve slovo jemu.

Marco Folné, předseda vlády Andorrského knížectví: Dobrý den. Jak mi řekl do ucha můj tlumočník, tak jste zdůraznil historickou chvíli mé návštěvy. Skutečně jde o první návštěvu představitele Andorrského knížectví v ČR a proto také mluvím katalánsky. Je to velmi starý jazyk, oficiální jazyk Katalánska, shodný s Katalánskem španělským. Právě v oblasti kultury je mnoho příležitostí k tomu, abychom společně pracovali. Máte-li otázky, prosím, tak je můžete položit.

Miloš Zeman, předseda vlády ČR: Zdá se, že věc je tak jasná, že žádné otázky nejsou. Dovolte mně proto, abych pana premiéra doplnil jenom jednou jedinou poznámkou. Ocenil jsem při našem setkání to, že po staletí si Andorra mezi dvěma velkými státy dokázala, a to i ve velmi složitých podmínkách, uchovat svoji nezávislost a myslím si, že to může být velmi užitečnou inspirací.

Libor Rouček, mluvčí vlády: Ještě jednou se zeptám, máte nějaké dotazy?

Marco Folné, předseda vlády Andorrského knížectví: Dodám pár slov k tomu, co říkal pan předseda vlády. Je ještě jedno pole, kde můžeme spolupracovat, a to je snaha, aby ČR byla brzy plnohodnotným členem EU, protože velmi záleží na tom, aby členy EU byly menší a malé země, jako je Maďarsko, Polsko, baltské státy a další, protože jedině potom bude EU jako evropská rodina plnohodnotná a v tom může Andorra pomoci.

Denisa Svobodníková, ČTK: Chtěla bych se zeptat jednak, jak může Andorra pomoci v tom, aby EU přijala českou republiku? A potom jsem se chtěla zeptat, Andorra se chystá vstoupit do Světové obchodní organizace, v jakém časovém horizontu by se ten vstup měl uskutečnit a jestli jste se bavili také o tom?

Marco Folné, předseda vlády Andorrského knížectví: Andorra je velice malá země, ale má hlas ve všech evropských organizacích, proto ČR dostala náš hlas velice rychle, bez problémů, aby se stala členem Rady bezpečnosti. Jedním z představitelů Andorry je, podle historického práva, také francouzský prezident Chirac. Jde to člověk velmi otevřený a přístupný a my se na něj můžeme obracet s doporučením, aby se tyto malé země s kulturní tradicí více zapojovaly do příprav na vstup do EU.

Andorra je země služeb, která přeskočila 20. století tím, že přeskočila industriální éru do éry služeb. Je to dáno turistickým ruchem, obchodem i lyžováním, a proto náš vstup do Světové obchodní organizace je zatím ve stadiu studia, uvažujeme o něm, ještě není rozhodnuto, že vstoupíme. Proto, že jsme zemí zaměřenou na služby, tak by WTO zájem měla.

Landovská, Právo: Pan premiér říkal, že Andorra podporuje vstup ČR do EU. Jaké má pozitivní zkušenosti s EU Andorra a co si myslí, že pozitivního dosáhneme my po vstupu do EU?

Marco Folné, předseda vlády Andorrského knížectví: Příkladem pro vstup ČR do EU je Španělsko. Víte sami, že Španělsko po vstupu do EU velice zrychlilo svůj ekonomický růst a patří k vyspělým zemím Evropy, na rozdíl od mnoha zemí, které zatím váhají, jestli přijmout, či nepřijmout euro. Konkrétně Andorra může pomoci díky svým dobrým vztahům se sousedními zeměmi jako je Španělsko a Francie doporučeními, protože Francie i Španělsko jsou členy EU.

Já si myslím, že EU nemůže být žádným privátním klubem, kam budou mít vstup jen bohaté země, že musí být skutečně společenstvím zemí, které mají hluboké kulturní tradice a veliký potenciál jako je vaše země.

Libor Rouček, mluvčí vlády: Takže, pokud nejsou žádné další dotazy, tak já bych vám poděkoval za účast a panu ministerskému předsedovi Folné bych popřál, aby se mu v Praze líbilo a aby se naše spolupráce dobře rozvíjela. Nashledanou.