6. 6. 2017 12:05

Evropa musí vzít obranu do vlastních rukou

Sobotní útok na London Bridge nám znovu připomíná, že ať už jde o Británii, Belgii nebo Francii, existují lidí, kteří chtějí ohrozit náš způsob života. Evropská unie je domovem společností, které patří k těm nejvíce svobodným, otevřeným a tolerantním na světě. Máme více příležitostí a svobod než jakákoliv generace před námi. Evropa – v minulosti tak často místo válek a násilí – se stala baštou svobody a stability v nestabilním světě. Ovšem nyní, více než kdy jindy, si nemůžeme, ba nesmíme dovolit tento stav považovat za samozřejmost.

Více než 60 milionů lidí po celém světě žije kvůli válce mimo svůj domov. Napětí na našich východních hranicích stále se zvyšuje. Teroristé se pokouší působit zkázu, zatímco v části Středozemí a sub-saharské Afriky zuří mocenské boje. Změna klimatu, nedostatek zdrojů a rostoucí populace budou v nadcházejících letech turbulence po celém světě zhoršovat.

Evropská unie díky své diplomacii, rozvojové politice a obchodním vazbám pomáhá udělat ze světa stabilnější místo. Její “soft power” (“měkká síla”) na celém světě podporuje mír, inkluzivní růst, lidská práva a právní stát. Ovšem pokud dojde k nespravedlnosti, která nemůže být zastavena zákonnými prostředky, neměli bychom váhat s použitím mírotvorných prostředků.

Evropané si toto uvědomují. Bezpečnost patří mezi hlavní zdroje obav Evropanů téměř ve všech zemích, včetně České republiky. Naši občané očekávají, že se jejich vlády dají dohromady, aby je ochránily. Jejich poselství je jasné: využijte nástroje, které Unie nabízí, a zajistěte nám bezpečnost.

....

Celý společný článek předsedy vlády Bohuslava Sobotky s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem na wsj.com

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter