4. 9. 2017 9:37

Předseda vlády v diskusním pořadu Partie

Účast předsedy vlády v diskusním pořadu Partie

Celý záznam diskusního pořadu Partie  na http://play.iprima.cz/partie/partie-3-9-2017.

Přepis diskusního pořadu Partie

Severní Korea provedla další jaderný test

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Dobrý den. Po letní přestávce se vrací zpět na obrazovky s logem televize Prima nedělní Partie. Jako tradičně zahajujeme druhou část roku politických debat s premiérem České republiky Bohuslavem Sobotkou. Vítejte ve studiu, pane premiére, dobrý den.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Děkuji za pozvání. Dobrý den.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Ještě, než se dostaneme na dění na české politické scéně, tak jedna aktuální zahraniční zpráva, která přišla dnes ráno. Severní Korea provedla další jaderný test, exploze měla být 10krát silnější než testy předchozí. A mělo se jednat o vodíkovou nálož, kterou může nést ta mezikontinentální střela. Poprosím vás tedy o nějaký komentář k této události.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, tak určitě to není dobrá zpráva. Už jsme zaznamenali incident, který se týkal přeletu korejské rakety nad japonským územím. Já si myslím, že dochází k evidentní eskalaci napětí v této části světa a bude to vyžadovat velmi efektivní jednání, zejména ze strany zemí, které tam mají klíčový vliv, mám namysli nejenom Spojené státy, ale mám také namysli Čínu, protože je evidentní, že bez určité tolerance či podpory ze strany Číny by korejský režim těžko zvládl takto dlouho existovat v takových podmínkách, v jakých na severu Koreje funguje, takže podle mého názoru to teď bude vyžadovat další kolo diplomatické ofenzivy, diplomatické iniciativy. A my jsme jako Češi samozřejmě připraveni podpořit všechny kroky na mezinárodní bázi, na bázi Organizace spojených národů, které by vedly ke snížení napětí.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Takže z toho, co říkáte, souhlasíte s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který tento týden varoval před tím, že svět stojí na hranici globální, globálního konfliktu?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já si nemyslím, že svět stojí na hranici globálního konfliktu. Svět čelí jedné šílené diktatuře, je to prostě šílená diktatura. Bohužel řadu let tato diktatura funguje na, v severní části Korejského poloostrova. Je to diktatura, která nahání strach, nejenom tedy Jižní Koreji, ale i dalším sousedním státům, jako je Japonsko. A já jsem přesvědčený, že ani čínská vláda není úplně šťastna z toho posledního vývoje, který prostě zvyšuje napětí v regionu a vede i k určité, určité eskalaci mezinárodních vztahů, ale nemyslím si, že stojíme na hraně globálního konfliktu, v každém případě by všechny klíčové země, zejména ty, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, měly hledat řešení, společné kroky ke zvýšení tlaku na korejský režim, možná nějaké nové kolo sankcí, které by ale mělo být skutečně mezinárodní, to znamená, tyto sankce by měly být respektovány ze strany všech ostatních zemí, já myslím, že všichni musíme mít společný zájem na tom, aby korejský režim přestal ohrožovat okolní země.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Takže diplomatické, ne silové řešení.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já myslím, že stále je podle mého názoru prostor pro diplomatické řešení, pokud se do toho diplomatického řešení zapojí všechny země, které mají na severokorejský režim jakýkoli vliv, to znamená, včetně Číny, včetně Ruska.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak děkuji za odpovědi na toto aktuální téma.

Privatizace společnosti OKD

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
A pojďme se posunout dál, pojďme do České republiky. Vy jste byl v pátek u soudu jako svědek. Soud projednává privatizaci společnosti OKD. U soudu byla i naše kolegyně Petra Doležalová. A já bych poprosil režii o příspěvek.

/ reportáž /
Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka
Dnešní ráno a Obvodní soud pro Prahu 2. Premiér Sobotka přichází půl hodiny před svým výslechem. Žádný komentář nikomu nedává a rovnou mizí za dveřmi vedle jednací síně. To, že dnešní jednání tady u soudu nebude jen tak ledajaké, bylo jasné už od začátku. Do soudní síně se vešlo pouze 20 lidí a kdo nedostal tento lísteček, ten do soudní síně nesměl. Prodej akcií OKD firmě Karbon Invest schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse za 4,1 miliardy korun. Podle státního zástupce ale byla tehdejší cena podílu nejméně 9,8 miliardy. Tehdejší majitelé firmy prodali OKD po 2 měsících skupině vedené Zdeňkem Bakalou. Premiér čelil palbě otázek v jednací síni přibližně hodinu a půl. A to zejména kvůli tomu, aby vysvětlil, jak vláda dospěla právě k částce přes 4 miliardy, když musela vědět, že je to značně podhodnoceno. Premiér uvedl, že neměl informace o tom, že by posudek měl nedostatky a tak se jim jako tehdejší ministr financí podrobněji nezabýval.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Víte, jsou to jenom spekulace. Jestliže nám v tu danou dobu společnost Penta nabízela 4 miliardy korun a my jsme to prodali za 4,1 miliardy korun Karbon Investu, tak jsme to prodávali za tržní cenu. Byla to standardní privatizace.

Roman MACHÁČEK, předseda Sdružení nájemníků bytů OKD
To nebylo prodáno za tržních podmínek. To je naprosto jednoznačné. Není zodpovězena jedna otázka, jestli vlastně stát věděl, že prodává panu Bakalovi fakticky, anebo jestli to netušil třeba pan ministr financí osobně.

Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka
To Sobotka právě jako tehdejší ministr financí odmítl. Zároveň si rýpl i do bývalé vlády ODS v čele s Václavem Klausem. Tehdy podle něj bez jakéhokoli důvodu Fond národního majetku snížil podíl státu v OKD z více než 50 % na 46.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Mrzí mě, že se prostě policie, justice nezabývá tím, kdo v roce 96 připravil stát o majoritu a že se nezabývá tím, jakým způsobem byly vytahány miliardy a možná desítky miliard korun z OKD po roce 2004.

Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka
Na místě dnes výpověď premiéra sledovali i 2 ze 3 obžalovaných, bývalí místopředsedové Fondu národního majetku z roku 2004. I oni se cítí nevini.

Pavel KUTA, bývalý místopředseda Fondu národního majetku
Já si myslím, že v zásadě potvrdil věci, které jsou základem naší obhajoby.

Jan ŠKUREK, bývalý místopředseda Fondu národního majetku
Nečekal jsem nic jiného, ale nebudu to dál komentovat.

Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka
Škoda státu se teď odhaduje na téměř 6 miliard.

Tomáš ČERNÝ, státní zástupce
Nezlobte se, ale já budu všechny důkazy hodnotit v rámci závěrečné řeči.
/ konec reportáže /

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Odhad škody 6 miliard. Jak se vám to poslouchá jako bývalému ministrovi financí, který právě byl podepsaný pod privatizací OKD?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Víte, já myslím, že to nesmysl, protože tehdy vláda prodávala podíl v OKD za tržní cenu. My jsme měli stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který říká, že ten podíl má hodnotu zhruba 3,5 miliardy korun. Měli jsme znalecký posudek, který říkal, že ten podíl má hodnotu něco přes 2 miliardy korun. Měli jsme nabídku společnosti Penta, která chtěla ten podíl také koupit a ta nabízela nejprve 3 miliardy korun a potom ta samá společnost Penta nabízela 4 miliardy korun za ten podíl. No, a já připomínám, že my jsme ten podíl prodali za 4,1 miliardy korun a připomínám také, že jiné vyšší nabídky v tu chvíli vláda k dispozici neměla a připomínám také, že to byly jediné peníze, které stát za OKD viděl, protože v minulosti se stát připravil o velké množství akcií OKD, aniž by za to dostal jedinou korunu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Ale to, že třeba těch peněz mohlo být víc, naznačilo už třeba za 2 měsíce prodej OKD do skupiny Zdeňka Bakaly.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Tak já nevím, za kolik se potom prodalo celé OKD, za kolik prodal Karbon Invest.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Hovoří se zhruba o 12 miliardách.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já to ale nevím, možná to v budoucnu někdy zazní u toho soudního přelíčení. Já jsem v každém případě rád, že jsem mohl dorazit k soudu. A já jsem se tomu žádným způsobem nevyhýbal. Čili přišel jsem jako svědek a popsal jsem a jsem rád, že jsem měl možnost popsat, jak celá ta privatizace OKD probíhala, protože ona nezačala zdaleka v roce 2004 a stát přišel o majoritu, aniž by za to dostal jakékoliv finanční prostředky před tím, a jsem také rád, že jsem mohl připomenout tu událost, která se odehrála v roce 96 a která nikdy u žádného soudu neskončila, prostě proto, že tehdy stát naprosto nepochopitelně krátkou dobu před volbami snížil, sám sobě snížil podíl v OKD a sám sebe připravil o majoritu v OKD. On tam měl před tím kolem 52 % a poté divné operaci měl najednou jenom 46 % akcií.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
A věděl jste to už jako ministr financí, že se stát zbavil, zbavil těchto akcií?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já jsem především jako ministr financí se dostal do situace, kdy už jsme s tím nemohli nic udělat.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Mě spíš zajímá, jestli jste vy věděl tuto informaci, kterou teď popisujete, že se stát zbavil majority v OKD, zadarmo ve své podstatě, jak říkáte. Tak jestli jste to věděl už jako ministr financí.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, měli jsme ty informace už jako ministerstvo financí, ale nemohli jsme s tím po těch letech nic udělat, to znamená, že...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
To jo, ale...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/...nemohly vrátit se zpátky těm 52 % prostě proto, že se tam stalo to, co se stalo. A 40 % akcií OKD stát rozdal v kupónové privatizaci, nedostal za to jedinou korunu. To znamená, mě jenom fascinuje jedna věc, že ačkoliv policie se zabývala třeba těmi záležitostmi kolem Karbon Investu a probíhalo tam vyšetřování manažerů Karbon Investu, tak se vlastně policie, ani státní zastupitelství nezabývali tou otázkou role tehdejší Fondu národního majetku.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Dával jste jako tehdejší ministr financí nějaký podnět k prošetření toho, toho zbavení se akcií?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já jsem jako ministr financí podnět nedával, protože ta role, přece tady máme státní zastupitelství, máme tady policii a státní zastupitelství a policie vyšetřovaly tu divokou privatizaci OKD. Já jenom připomínám, že ti manažeři Karbon Investu také stáli před soudem, nakonec byli, myslím, na konci celého toho procesu byli osvobozeni. A mě jenom fascinuje, že když už to policie vyšetřovala, protože ona ho skutečně vyšetřovala, státní zastupitelství taky, bylo to před soudem, že se vlastně nikdo v rámci toho vyšetřování nezabýval tím, co se odehrálo v roce 96. A to, co je, myslím, také důležité a co podle veřejných zdrojů policie vyšetřuje, je, jak vlastně byly vyváděny peníze z OKD po roce 2004, kdy OKD získalo vlastně přeprodejem dalšího nového majitele, to je, myslím, taky důležitá věc a to je příběh, který zatím uzavřený není a uvidíme, jak to policejní vyšetřování dopadne.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Jak jste vnímal tehdy, že OKD velmi rychle změnila majitele z Karbon Investu právě na Zdeňka Bakalu?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, to byl velmi překvapivý krok pro všechny, protože se to vláda dozvěděla z veřejných zdrojů, takovéto informace k dispozici nebyly. A nebyly vlastně takové informace ani od jakýchkoliv složek, které by vládu mohly v takovéto věci informovat, to znamená, my jsme prodávali OKD společnosti Karbon Invest, která v té době byla majoritním vlastníkem firmy a cílem bylo zajistit určitou stabilitu ve společnosti. A jenom připomínám, že ten prodej minoritního podílu už zvažovala i předcházející Zemanova vláda, která, myslím, že opakovaně projednávala onu možnost prodat minoritní podíl v OKD.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Neměli jste, asi jste evidentně neměli třeba ve smlouvě ošetřeno, že OKD nesmí změnit majitele v horizontu třeba let, právě aby byla zajištěna ta stabilita?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
To se do privatizačních smluv nedávalo. To nebyla, nebyla věc, která by se dávala, dávala do privatizačních smluv. Cílem bylo odstátnění toho podílu, no, a cílem bylo získat za něj tržní cenu. A když Evropská komise opakovaně tuto věc zkoumala, tak Evropská komise naposledy v roce 2011 konstatovala, že došlo k prodeji za tržních podmínek a že tady nedošlo k poskytnutí nepovolené veřejné podpory, takže cokoliv ostatního je v tuto chvíli spekulace, samozřejmě, že se dá spekulovat o různých znaleckých posudcích, nicméně my jsme měli k dispozici znalecký posudek, měli jsme stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, a pokud by ta cena nebyla tržní, za kterou jsme prodávali, tak se ptám, proč nám společnost Penta, která je také soukromá, zcela nezávislá na vládě, nabízela nejprve 3 miliardy a pak nám nabízela 4 miliardy korun, to znamená, také zřejmě měla nějaké své vlastní odhady a byla schopna ohodnotit tržní cenu toho podílu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Nebo třeba informace a proč by nabízela 10, když stát má posudek právě na tu částku, za kterou jste to prodali třeba, jenom k diskusi samozřejmě.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Především chci říci, že tady byly 2 soukromé subjekty, které nabízely zhruba obdobnou částku za ten státní podíl, jeden soukromý subjekt byla Penta, druhý soukromý subjekt byl Karbon Invest, to znamená, byla tady, byly tady nabídky a nebyl tady žádný soukromý subjekt, který by nabízel 15 miliard nebo jakékoliv jiné, jiné částky. A skutečně připomínám, že by bylo zřejmě velmi zajímavé, kdyby soud se zabýval se zabýval tou cenou, za kterou potom Karbon Invest prodal celý ten svůj podíl v OKD, tomu dalšímu majiteli, to znamená, jaká vlastně byla tato suma, protože je docela zajímavé, že vlastně nikdy oficiálně potvrzena částka nezazněla, takže my vlastně nevíme, kolik, za kolik se prodalo 100 % akcií OKD, víme jenom, za kolik stát prodal těch 46 procent.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Měla být tedy ta smlouva teď podle toho, co víte, postavena jinak o prodeji z toho státního podílu.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já si myslím, že nikdy neměly být vloženy byty do OKD. To, že v 90. roce, když se ze státního podniku udělala akciová společnost, že tam zůstaly ty byty a pak se vlastně i s těmi byty OKD divoce zprivatizovalo v roce 96 až 98, až 2002, kdy vlastně 2002 bylo jasné, že už OKD stát neovládá, tak to byla ta chyba, ty byty se neměly vkládat do OKD a měly být převedeny na obce a města v daném regionu, to si myslím, že se v roce 90 stát nemělo.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Vy jste s tím už jako ministr financí nemohl nic udělat?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Jestliže vložíte byty do společnosti v roce 90, tak za 12 let už potom ministr financí, který přijde po 12 letech, tak už s tím nemůže nic udělat, zejména v situaci, kdy už ta společnost byla zprivatizována a kdy více než 50 procent této společnosti ovládal soukromý vlastník, to znamená, samozřejmě ten soukromý vlastník už potom s tím těžko mohl souhlasit. A jenom připomínám, že v době, kdy se doprodával ten zbylý státní podíl těch 46 procent necelých, tak bylo regulované nájemné, to znamená, ani nebylo ještě zřejmé, jakým způsobem vlastně bude probíhat deregulace a bylo regulované nájemné a samozřejmě ty byty byly tím pádem ohodnoceny na cenu, která souvisela s tím, že byla, byla regulace nájemného.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Pojďme tedy opustit OKD.

Schodek státního rozpočtu

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Zítra vás čeká jednání vlády. Jednání kabinetu o rozpočtu. Vy navrhujete, aby se od listopadu zvýšil plat učitelům o 15 %, ostatním státním zaměstnancům o 10. Také chcete valorizovat minimální mzdu. Váš návrh podpořili už v pátek učitelé. Já bych poprosil opět o příspěvek.

/ reportáž /
redaktor
Školské odbory daly vládě nůž na krk. Pokud ministři nezvýší platy učitelům v regionálním školství o 15 % a nepedagogických pracovníků o 10 %, přistoupí prý k dalším krokům.

František DOBŠÍK, předseda školských odborů
Jsem zplnomocněn vyhlásit stávkovou pohotovost, pokud nedojde tedy k takovému rozhodnutí, jaké očekáváme, a to už je tedy na té druhé straně, aby rozhodli ve prospěch vzdělávání.

redaktor
Že učitelům dochází trpělivost, bylo vidět i na dnešním protestním shromáždění v pražské Betlémské kapli.

učitelka
Usilujeme jako odbory o to, abychom navýšili, jak nám slibovala vláda ve svém volebním programu navýšení aspoň, aspoň na 130 % průměrné mzdy.

učitelka
Vychováváme a vzděláváme hlavně další generace a zasloužili bychom si.

redaktor
K protestu učitelů by se mohly přidat i vysokoškolští pedagogové. Jejich požadavky prý budou slyšet a mohlo by se to dotknout i nového akademického roku.

Tomáš ZIMA, předseda České konfederace rektorů
Uložení semestru je také jedna z variant krácení, zkrácení semestru a další aktivity. Těch variant je, je několik.

redaktor
Jenže problém je v tom, že ministr financí Ivan Pilný nemá v připravovaném rozpočtu dost peněz na zvýšení platů o 10 % všem státním zaměstnancům a o 15 % učitelům. V rezervě na platy má prý pouze 12 miliard korun.

Ivan PILNÝ, ministr financí /ANO/
Tato částka nemůže ani náhodou pokrýt ten požadavek, který byl vznesen 10 % všem a 15 % učitelům. Tam bude chybět dalších 13 nebo 15 miliard.

redaktor
Odboráři hrozí, že s ničím jiným než s 10 % navíc pro všechny státní zaměstnance a s 15 % pro učitele se nespokojí.

Josef STŘEDULA, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Pokud by něco bylo nabídnuto ze strany vlády, tak je právě ta nabídka 10 a 15 %. Pokud bude jiná, my okamžitě začneme přípravy protestních akcí.
/ konec reportáže /

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak jak už i v příspěvku zaznělo, jednání bude asi velmi bouřlivé, protože ministr financí Pilný asi s tím vaším návrhem nebude nadšeně souhlasit. Jednal jste třeba už před tím, než jste vznesl tento požadavek, s ministrem financí, jestli, jak se na něj dívá třeba?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Tak určitě průběžně jednám s ministrem financí a i s koaličními partnery. Chci za prvé připomenout, že letošní rozpočet se vyvíjí zatím velmi dobře, to znamená, jsme v přebytku. Čili ten, ten vývoj dá se očekávat, že by schodek na konci letošního roku mohl být o něco nižší, než vláda původně plánovala. Takže ten, ten trend je pozitivní, proto jsme se rozhodli, že chceme zvýšit platy zaměstnancům veřejného sektoru už zase v listopadu. Jenom připomínám, že loni jsme zvýšili učitelům tarifní platy zhruba o 6 % a celkově objem peněz na mzdy se jim navýšil o 8 %. Těm ostatním zaměstnancům veřejného sektoru jsme loni zvýšili tarifní mzdy o 4 procenta. Jenom politika vlády je založena na tom, že každý rok zvyšujeme platy.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Ale co když bude ministr financí k tomu vašemu poslednímu návrhu neoblomný?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Rozpočet schvaluje vláda, to znamená, nejde jenom o stanovisko ministra financí, ten problém ve skutečnosti je takový, že chceme zvýšit platy na příští rok, to znamená od 1. listopadu pro učitele o 15 %. Pro všechny ostatní zaměstnance veřejného sektoru o 10 %. A teď je potřeba na to najít finanční prostředky tak, aniž bychom museli zvyšovat plánovaný schodek státního rozpočtu. Plánovaný schodek je 50 miliard korun na příští rok. A myslím si, že je vůle všech 3 koaličních stran, abychom nemuseli schodek zvyšovat a současně, abychom pokryli tento problém, chci jenom připomenout, že nejde jenom o platy učitelů...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Pojďme, pojďme, pane premiére, já se omlouvám, že vám...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
...na základních a středních školách, ale chtěl bych také připomenout vysoké školy, vy jste v té reportáži měli, to znamená, cílem je také navýšit finanční prostředky pro vysoké školy.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak a mně spíš jde o to, o to jednání, vy říkáte, že ten rozpočet schvaluje vláda, to znamená, že očekáváte, že společně s vašimi stranickými kolegy, třeba s podporou ministrů za KDU-ČSL, přehlasujete názor ministr financí.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Tak především já si nemyslím, že rozpočet je téma, kde by se koalice měla přehlasovávat. Byl bych rád, kdyby vláda byla schopna se domluvit nakonec do konce září na podobě státního rozpočtu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Podle pana ministra financí to nevypadá na nějakou dohodu.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Chci to říct především proto, že za prvé, podívejte se, volby jsou v polovině října nebo ve druhé polovině října, než bude ustanovena nová vláda, může to být někde na přelomu listopadu a prosince, to znamená, my musíme připravit rozpočet, protože nová vláda, pokud bude ustavena do konce roku, bude mít naprosté minimum času na to, aby mohla předložit rozpočet tak, abychom se vyhli jako republika rozpočtovému provizoriu, to znamená, já pokládám za základní úkol mé vlády předložit včas rozpočet, domluvit se na něm v koalici, nepřekročit schodek 50 miliard a zvýšit platy zaměstnanců veřejného sektoru a zlepšit situaci vysokých škol, to znamená, to jsou ty hlavní úkoly, se kterými se teď chci vyrovnat. A budeme tom jednat v koalici. Takže chtěl bych se domluvit v rámci koaličních stran. A podle mě musíme uvnitř toho rozpočtu hledat ještě možné nějaké strukturální změny, nebo úspory, samozřejmě bude zajímat také odhad příjmu státního rozpočtu i vzhledem k tomu, že naše ekonomika rekordně zrychlila, asi víte, že patříme mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě, růst 4,7 procenta HDP ve druhém pololetí.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
To je skvělé...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
A přináší nové příjmy do státního rozpočtu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak to je moc dobře, jenže ty příjmy, které do státního rozpočtu přijdou, jsou navýšené zhruba o 10 miliard. Tak ministr financí už prohlásil, že ví, co s nimi, že jako úplně nejsou, nejsou navíc, že by tam někde ležely a mohly se, mohly se využít, mě by spíš zajímalo, kdo tedy bude mít v pondělí večer na čele vrásku. Budou to učitelé nebo ministr financí.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já myslím, že ministr financí. V každém případě paní ministryně Marksová připravuje nařízení vlády, které bude vláda hlasovat a kde bude navrženo, abychom tedy zvedli platy zaměstnanců veřejného sektoru o 10 % od 1. listopadu. Učitelům o 15 %. A jde mi teď o to, aby s tímto návrhem souhlasily všechny 3 koaliční strany. A i ony se budou muset vyjádřit, jestli tento návrh podpoří a jestli také podpoří navýšení prostředků pro vysoké školy, které bude navrhovat ministr školství.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Vy říkáte, že by se neměl zvyšovat ten schodek rozpočtu, který je stanovený na 50 miliard. Kde vy vidíte, že by se mělo ušetřit?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, já chci postupovat tak, abychom ho nemuseli zvyšovat. A diskutovali jsme o tom i v sociální demokracii a chceme postupovat tak, aby se schodek nemusel zvyšovat, ale musíme najít uvnitř rozpočtu rezervy, které budeme moci využít. Jednou z těchto rezerv, kterou mám namysli, je otázka nečerpaných výdajů jednotlivých ministerstev, protože se ukazuje, že ministerstva...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Nejsou to rezervy ministerstev?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, jsou to rezervy, ale ukazuje se, že ministerstva některé plánované výdaje nejsou schopny zrealizovat a dokonce některé nejsou schopny zrealizovat řadu let, to znamená, že my před sebou valíme určité rezervy, které se vytváří tím, že ministerstva nejsou schopny ty peníze čerpat. A já bych byl rád, aby se na ty rezervy ministr financí teď podíval a aby nám dal v koalici jasnou informaci, kolik v těch rezervách je finančních prostředků a jestli je nemůžeme použít pro výdaje, které jsou podle mě strašně důležité, protože jestli roste ekonomika takovýmto způsobem, tak přece se musíme postarat o to, aby rostla také životní úroveň a jedním z nástrojů, který vláda má, je růst platů zaměstnanců veřejného sektoru.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Jinými slovy, když tedy ministr teď, vymýšlím, dopravy nebo průmyslu ušetřili nějaké peníze, protože třeba chtěli postavit investovat, vy teď řeknete, vy tady máte balík peněz, my ho potřebujeme na platy a seberete vlastně jiným resortům ty rezervy, které se vytvořily...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Může se stát, může se stát, že prostě není účelné, aby všechny resorty valily před sebou další a další rezervy jenom proto, že nejsou schopny utratit naplánované výdaje a současně natahují po ministerstvu financí ruku, že chtějí další peníze v rámci příštího rozpočtu. To samozřejmě pro některá ministerstva může být složitá situace, ale rozhodně nechceme sahat na peníze na investice a zejména ne na investice na dopravní infrastrukturu, protože je zřejmé...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Doprava byla jenom příklad.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/...že veškeré peníze, které dneska ministerstvo dopravy neutratí v letošním roce, tak můžeme převést skrze fond dopravy a rozhodně nechceme sahat do fondu dopravy, protože chystá se celá řada dopravních staveb, na kterých naše vláda 4 roky dělala. Já doufám, že na přelomu letošního a příštího roku budou zahajovány, takže určitě nebudeme ministerstvu dopravy škrtat peníze na investice.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
To doprava možná byl špatný příklad. Ale mně spíš, mně spíš prostě jde o to, jestli máte ještě prostor a čas do voleb udělat takhle složitou inventuru, abyste řekli, ano, anebo vlastně do toho termínu, od kdy chcete zvyšovat ty platy, stihnout tu inventuru všech těch rezerv.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Pokud nechceme zvyšovat deficit, tak tu inventuru musíme udělat, jiná cesta podle mého názoru není, protože já skutečně nechci ustoupit z toho požadavku na růst platů. Prostě 10 % pro všechny zaměstnance a 15 % pro školské...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Takže deficit, buď vyšší deficit nebo inventura, inventura, kde se, kde se může vzít z rozpočtu jednotlivých ministerstev.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
S tím, že já jako předseda vláda upřednostňuji inventuru a upřednostňuji ne zvyšování schodku, předpokládám, že se na tom shodneme také v rámci koalice, ale pak to znamená schopnost najít ještě finanční prostředky v těch návrzích výdajů, respektive v rezervách v jednotlivých ministerstev a právě o tom budeme v pondělí odpoledne jednat na koaliční radě. A rozhodně prioritou sociální demokracie v tuto chvíli je, abychom zvýšili platy od 1. listopadu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Jak to tak říkáte, tak vrásku na čele asi nebude mít zítra večer jen ministr financí.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, tak než schválíme rozpočet, tak budeme mít vrásky na čele všichni, ale já bych byl rád, máme čas do konce září, do konce září musí vláda formálně předložit návrh do Poslanecké sněmovny.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak to je...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Takže do konce září máme prostor se domluvit. Čekají nás další ještě jednání s odbory, tripartita bude probírat návrh státního rozpočtu, takže teď ty příští dny budou docela intenzivní a budeme intenzivně vyjednávat s ministrem financí v rámci koalice a budeme hledat řešení.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Držím palce vám i pedagogům, aby, aby ta jednání dopadla, dopadla tak, jak si představuje.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já doufám, že to dobře dopadne pro zaměstnance státu. Já to zvyšování jejich platů vidím jako důležitou určitou, je to určitý nástroj, který má vláda proto, aby zvyšovala platy v celé ekonomice. A když se podíváme na to, jak skutečně českému hospodářství se daří, jak máme dobré parametry, nejnižší nezaměstnanost v Evropě, tak teď je prostor pro to, aby se zvýšily platy a vláda chce dát do ekonomiky signál, že ona je schopna u svých zaměstnanců k tomu zvýšení platu přistoupit a že by to mohla být inspirace i pro soukromý sektor.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Když hovoříte o tom zvyšování mezd, tak toto téma jste chtěl otevřít i na tom velkém mezinárodním jednání v Rakousku, kde jste jednal s francouzským prezidentem a s rakouskými představiteli. Požadoval jste, nebo chtěl jste požadovat, aby francouzské a rakouské firmy působící v Česku zaměstnanců v Česku platily stejně jako třeba v Rakousku nebo ve Francii. Jednali jste o tom, jak se na to tvářili?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Určitě. Po každé, když naši kolegové ze západu otevřou téma sociálního dumpingu, které oni mají namysli zejména tím, že zaměstnanci z východní Evropy jsou ochotni na západě pracovat za nižší mzdy, než jejich západní kolegové, tak já vždycky otevírám argument nutnosti zvýšit platy i tady u nás, protože jediná, jediné řešení pro zamezení dumpingu je, že prostě v Evropě více sblížíme životní úroveň a více se sblíží ty mzdové rozdíly. Takže já jsem předložil dokonce francouzskému prezidentovi konkrétní informace o tom, jak vypadají mzdy tady v České republice v porovnání s tím, jaké mzdy se v jednotlivých oblastech platí ve Francii a ten, ten, to srovnání skutečně nedopadlo dobře.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Co tomu říkal?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, my jsme, jednak chci ještě říct jednu věc, my jsme spočítali, že kdybychom takovýmto tempem doháněli ty francouzské mzdy, tak ta konvergence bude trvat 220 let, než doženeme Francii, to znamená, samozřejmě dostal ta čísla a já jsem ho požádal, aby v kontextu té debaty o sociálním dumpingu také francouzské firmy přispěly k tomu, že v Česku porostou, porostou platy. Co on k tomu říkal? No, tak on samozřejmě uváděl ten známý argument, že oni k nám přišli kvůli levné pracovní síle, že vlastně přesunuli ty investice ze západu k nám kvůli levné pracovní síle a já jsem zmínil fakt, že my nechceme zůstat konkurenceschopní kvůli levné pracovní síle, že naopak se do budoucna chceme soustředit na to, abychom tady měli výrobu s vyšší mírou přidané hodnoty, abychom tady měli kvalitní, ale lépe placená pracovní místa.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Takže jste ho nepřinutil k tomu, aby lobboval u francouzských firem působících v Česku.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já myslím, že pokaždé, když bude Francie otevírat téma sociálního dumpingu, my musíme mluvit o tom, jaká je mzdová situace u nás. Už jenom tím, že se o tom bude v tom veřejném prostoru diskutovat, že i ve Francii se o tom bude diskutovat, jaké vlastně oni tady u nás platí mzdy, tak bude na ty firmy vytvářet mediální a psychologický tlak. A samozřejmě, že také hodně závisí na odborech v těch firmách, které u nás jsou, aby si řekly o vyšší platy a vláda je v tom nepochybně bude podporovat tím, že chceme každý rok, a do teď jsme to dělali, zvyšovat minimální mzdu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Naše odbory a francouzské odbory přeci jenom působí trošičku, trošičku jinak, a mají, mají jinou sílu. Za tady ten váš nápad komunikovat s francouzským prezidentem zvyšování mezd, mnozí vaši kritici vidí populismus, není to populismus, protože výsledek, že to budete otvírat asi, asi lidem...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Tohle přece není populismus...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
...ve francouzských společnostech nezvedne plat.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Vy jste mluvil o těch odborech, ale takhle to není, já jsem byl v kontaktu s odbory v brněnské firmě IG Watteeuw, kde se jednalo o zlepšení pracovních podmínek a byl tam zahraniční belgický vlastník a podařilo se odborům dosáhnout změny situace. Byla tady stávka ve společnosti Mitas, kde skutečně lidé poukazovali na ty obrovské rozdíly v platech mezi firmami Mitasu tady u nás a firmami toho nadnárodního vlastníka, které podnikají v západní Evropě. A ta stávka byla úspěšná, to znamená došlo ve firmě Mitas k navýšení mezd, to znamená, není to tak, že by naše odbory nebyly schopny se ozvat v takovýchto situacích a jsou schopny dosahovat určitého úspěchu. A k té Francii, no, když o tom ani nebudeme mluvit, tak nevytvoříme žádný tlak. A já si myslím, že je dobré to otevírat na té vrcholné vládní úrovni a je dobré to otevírat, když diskutujeme v Evropě. A francouzský prezident už teď ví, když bude mluvit o sociálním dumpingu, že se mu to velmi rychle může vrátit v té argumentaci, která se týká francouzských mezd tady u nás. A úplně poslední věc k tomu, vždyť tohle je přece součást hospodářské politiky, to, že naše ekonomika roste v tuhle chvíli takto rychle, tak je mimo jiné důsledkem toho, že lidé začali, domácnosti začaly více utrácet. A k tomu, že domácnosti začaly více utrácet, tak vede také růst platů a mezd v České republice, to znamená, zlepšila se příjmová úroveň lidí a to také podporuje růst české ekonomiky, takže ten růst platů jako součást hospodářské politiky vlády se Česku vyplácí, protože dosahujeme většího růstu.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Sice hovoříte o růstu mezd a vyšší, vyšší míře útrat domácností, ale přesto jste před chviličkou řekl, že Francii doženeme za 220 let.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Když...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
To není úplně, úplně optimistický výhled pro nás třeba?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Když nebudeme dělat nic, to byl pasivní scénář. Já myslím, že si nemůžeme dovolit nedělat nic a musíme změnit strukturu hospodářské politiky. Já jsem tady mluvil o mzdách, ale také je potřeba dívat se na nové investice, které přichází do České republiky. My už dneska nemusíme tady lákat investice za každou cenu, ale musíme se dívat na to, co to je za práci, jak je placená, jakou přinese přidanou hodnotu. A kvůli tomu také se mění a chystá změna zákona o investičních pobídkách. A já bych byl rád, aby příští vláda už to měla nachystané od té naší a mohla se do toho pustit, protože potřebujeme jiné, jiné typy investic do Česka. V situaci, kdy máme spíše už nedostatek pracovních sil.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak doufám, že se podaří zkrátit ten, ten úsek 220 let a že platy porostou výrazně rychleji.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já myslím, že nezbývá nic jiného, ale hlavně je to důležité pro Evropu jako celek, protože jestli mezi námi budou nadále takové rozdíly, tak s budou objevovat nové a nové problémy a Evropa to nemusí vydržet a můžou přicházet další krize, takže i pro soudržnost Evropy je strašně důležité, aby se rychleji sbližovala životní úroveň.

Zbavení imunity Andreje Babiše

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Pojďme na českou politickou scénu, lokálně českou politickou scénu, poklidné vody prázdninové politiky poměrně dost zčeřila žádost policie o zbavení imunity bývalého ministra financí, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Policie je chce stíhat kvůli kauze Čapí hnízdo. Vznesla se poměrně dost velká vlna i kritiky toho, že toto, tato žádost přišla jen několik týdnů před volbami. Jak to vy hodnotíte, je to, je to ostrý předvolební boj nebo je to správný, správný postup policie?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Tak přece není možné hovořit o postupu policie jako o předvolebním boji. A hlavně ta věc přece nebyla žádným velkým překvapením v tom smyslu, že Čapí hnízdo byla kauza, která se řešila v Poslanecké sněmovně už před delší dobou. A bylo také veřejně známé, opakovaně se o tom psalo v médiích, že policie a státní zastupitelství tuto věc prověřují, čili bylo zřejmé, že v nějakém čase buď policie dospěje k závěru, že tam žádný trest čin spáchaný nebyl nebo státní zastupitelství, anebo dospěje k závěru, že tam nějaký trestný čin spáchaný byl, to znamená, dopadlo to tou variantou B, to znamená, policie dospěla k tomuto závěru a poslala příslušné žádosti, protože pan Babiš a pan Faltýnek jsou poslanci a policie nemůže postupovat dále dříve, než budou zbaveni imunity, jenom připomínám, že jsme už v tomto volebním období zbavovali imunity řadu dalších poslanců, některé i v souvislosti s otázkou evropských dotací. V minulosti také byla řada politiků vydávána. Čili, já úplně nechápu, proč je v tuto chvíli takovýto, takovýto poprask, prostě tito lidé mají možnost se obhájit v rámci trestního řízení před policií, státním zastupitelstvím, eventuálně před soudem, pokud se ta věc dostane k soudu. V naší zemi platí presumpce neviny, to znamená do doby, než budou odsouzeni, tak platí presumpce neviny. Nicméně musíme se na to dívat také z pohledu pověsti a politické kultury v České republice, a tady si myslím, že je zřejmé, že pokud by někdo, kdo je členem vlády měl být současně trestně stíhán, tak je to podle mě neslučitelné s členstvím ve vládě. Tady jde skutečně o pověst vlády před našimi občany, ale i také pověst České republiky v zahraničí.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Takže jste mi odpověděl na otázku, na kterou jsem se právě chtěl zeptat, jestli případně po volbách by měl obviněný člověk usednout ve vládě, říkáte tedy, že...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já vám řeknu, jak bych postupoval jako předseda vlády...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Tak by se nemělo postupovat.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
...kdyby se mi něco takového stalo v těch uplynulých 4 letech. Kdyby některý z členů vlády byl trestně stíhán, tak bych musel reagovat tím, že bych navrhl jeho odvolání z vlády, protože já si myslím, že to není v pořádku, pokud ve vládě sedí člověk, který má současně problémy s policií. A myslím si, že z hlediska veřejného života prostě vrcholní politici musí přijmout takovéto omezení, je to omezení, které je v zájmu, v zájmu politické kultury, čili, pokud máte takovýto problém, tak byste měl odejít z vrcholné politiky, ten problém si vyřešit a potom se eventuálně vrátit.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Očekáváte, že třeba právě dva zmiňovaní politici, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, budou postupovat tak, jak jste teď právě naznačil, odejít z nejvyšší politiky, vyřešit a pak se do, do vrcholné politiky vrátit?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
To je otázka, co ti lidé budou upřednostňovat, jestli budou upřednostňovat nějaké vlastní mocenské zájmy, které mají, anebo jestli budou upřednostňovat politickou kulturu v zemi nebo důvěru občanů ve vládu, důvěru občanů v právní stát a některé ty výroky spíše naznačují, že oni jsou ochotni destruovat v zásadě všechno jenom proto, aby si udrželi nějaké mocenské vyhlídky v rámci voleb do Poslanecké sněmovny. Já musím říci, že nesouhlasím s těmi, kdo útočí na policii nebo útočí na státní zastupitelství, útočí na právní stát v České republice, prostě ke všem je potřeba přistupovat stejně a není to tak, že je tady nějaká vrstva nedotknutelných, které policie nebo státní zastupitelství nemůže prověřovat. Takže i když je Andrej Babiš velmi bohatý člověk, i když má třeba dobré právníky a zaměstnává řadu bývalých policistů v Agrofertu, tak to neznamená, že se ho nemůže dotknout policejní vyšetřování nebo prověřování ze strany státního zastupitelství. Máme právní stát a všichni jsme si rovni před zákonem.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Andreje Babiše se týká i další, řekněme, tomu kauza, a to kauza Finanční správa versus opavská společnost FAU. Skupina Šuman na internetu zveřejnila nahrávku, v níž Andrej Babiš vypráví, že společnost, na společnost klekla Finanční správa, firma je teď v konkurzu. Nahrávce evidentně věříte, protože jste si vyžádal analýzu ze strany Finanční správy. Očekáváte, že před volbami vylezou ještě nějaké další nahrávky Skupiny Šuman.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Jak bych to mohl, jak bych to mohl vědět.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
No, spíš jenom jako vaše, vaše očekávání, přece jenom už jste, už jste velmi zkušený politický...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Tak vždycky, já si vzpomínám, na jedné z těch nahrávek doporučuje Andrej Babiš schovat ty věci až před sjezd sociální demokracie, takže možná některé věci se plánují s ohledem na volby do Poslanecké sněmovny. Ale já se vrátím k té kauze daňové správy. Já si myslím, že především je to nepříjemné pro daňovou správu, protože vemte si, že daňová správa dnes a denně samozřejmě se snaží dosáhnout toho, aby se vybraly daně v souladu se zákony, musí mít určitou autoritu a respekt u daňových poplatníků. A v okamžiku, kdy se daňová správa stane předmětem takovéto aféry, tak jí to samozřejmě poškozuje, protože řada podnikatelů v okamžiku, kdy tam daňová správa přijde na kontrolu nebo se pokusí nějakým způsobem zakročit, tak řekne, no, podívejte se, nejste náhodou vy politicky úkolováni, není to náhodou proto, že my jsme konkurenti Agrofertu a vy jdete po nás tímto, tímto způsobem. To znamená, ta aféra je zejména nepříjemná pro autoritu daňové správy a pro udržení integrity. Daňová správa má mlčenlivost. Ona nemá co vyprávět, ani ministrovi financí o těch jednotlivých kauzách, jako byla třeba kauza FAU, to znamená, daňová správa by měla vysvětlit, jaké informace poskytla Andreji Babišovi o kauze FAU, jestli to bylo v souladu se zákonem, nebo jestli to byli v rozporu se zákonem a proto jsem se obrátil na ministra Pilného, aby celou věc prošetřil, jsem rád, že daňová správa byla zbavena mlčenlivosti ze strany FAU, to znamená, může ministrovi financí a ministr financí pak může podat vládě příslušné informace.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Do kdy byste měl mít ty informace, nebo kdo by měla vláda...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já jsem ten dopis poslal panu Pilnému v okamžiku, kdy se ty informace objevily na veřejnosti, popravdě řečeno, nenechává mě to klidným, protože jde o pověst a integritu celé daňové správy. A v tom dopise jsem požádal ministra Pilného, aby mi poskytl informaci do 30 dnů a předpokládám, že s tou informací seznámíme i celou vládu, protože už se na mě také začali obracet jednotliví členové vlády a žádají o informace v této věci, takže předpokládám, že jakmile ministr Pilný tu informaci předloží, tak ji také projednáme ve vládě.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
A doufáme, že se dostane i k novinářům a tedy k voličům.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já myslím, že na tom by snad nemělo být nic tajného. V okamžiku, kdy byla daňová správa zbavena mlčenlivosti, takže je potřeba vysvětlit, za prvé...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
To spíš jsem jenom bylo takové jako přání, abychom se, abychom se dostali, dostali...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Dvě věci. Za prvé, musí být jasné, jestli někdo úkoloval daňovou správu nebo ne ve vztahu ke konkrétní firmě. A za druhé, musí být jasné, jakým způsobem se Andrej Babiš dostal k těm informacím, které uváděl na té, na té inkriminované nahrávce.

Migrační politika

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Jak už několikrát zaznělo, blíží se volby, politici vytahují poměrně dost ostrá prohlášení, přibrušují rétoriku předvolební. A mě zaujal jeden váš výrok pro rakouský Die Presse, budu citovat: "Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme." Konec citátu. Nešťastný nebo nepochopený výrok?

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, především nic nového, já už jsem něco takového říkal před několika lety v rámci řešení migrační krize. Říkal jsem tehdy, že my si nepřejeme v Česku, aby se tady u nás tvořila nějaká velká muslimská komunita a na tom, na tom trvám, protože když se podíváme na problémy, které dneska mají ve Francii, ve Švédsku, v Dánsku, v Holandsku nebo třeba v Německu, tak to soužití s muslimskými komunitami není úplně jednoduché. Já si prostě myslím, že bychom si neměli do budoucna vytvářet problémy, u kterých vidíme, že naši kolegové na západě nemají řešení.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Spíš v Česku už muslimy nechceme, muslimové u nás žijí, podnikají, pracují, ani ty už tady u nás nechceme.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
My nechceme, aby se tady posilovala muslimská komunita, to je můj názor a je to také politika, kterou realizovala moje vláda v těch uplynulých letech. Prostě nemyslíme si, že by migrace a navíc už rozhodně ne nelegální migrace, měla být nástrojem k tomu, aby se měnily nějaké kulturní nebo náboženské poměry tady ve střední Evropě. Já si myslím, že je důležité, aby jednotlivé kultury, náboženství spolu komunikovaly, aby tady existovala tolerance, aby tady existovalo mírové soužití, ale není možné společnosti míchat takovým způsobem jako to vidíme v části západní Evropy, kde to vytváří konflikty. A podívejte se, taky je problém určité ztráty identity...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Já bych možná...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
...muslimských, muslimských přistěhovalců ve druhé, třetí generaci.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Určitě. Mě spíš zajímá, třeba i váš názor na to, že váš senátor Hassan Mezian v nedávném rozhovoru pro DVTV řekl, že neví, jestli rozlišujete mezi muslimem a islamistou.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
No, já především rozlišuji mezi tím, jaké podhoubí vytváří muslimské komunity, které přišly v rámci imigrace do Evropy. A mezi tím, jaká je situace v zemích, kde tyto silné muslimské komunity nejsou. A my přirozeně vidíme rozdíly v těchto zemích. U nás se ta, my máme malou muslimskou komunitu, která není radikalizovaná, vznikla tady spíše v průběhu minulého režimu, není příliš početná, to znamená, nevytváří ten problém, který vidíme v ostatních zemích západní Evropy. A já si myslím, že to úplně nemůžeme ignorovat. Ale to, co pokládám za klíčové, je, nelegální migrace nemůže být nástrojem k tomu, který změní společenské kulturní náboženské poměry tady ve střední Evropě.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Já i toto téma otevírám z toho důvodu, že podle jednoho z průzkumu společnosti Sanep je nejpopulárnějším předsedou politické strany v Česku Tomio Okamura, který má právě protiimigrantskou, imigrantské téma jako jedno z hlavních, tak mě spíš zajímá, jestli jste se třeba neinspiroval v tom přibroušení rétoriky. Vím, že vaše vláda kontinuálně koná, ale přeci jenom takto silný výrok z úst premiéra nezazníval každý týden.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Nezazníval každý týden, ale nebylo to poprvé, kdy jsem tento názor vyjádřil, to znamená, jsme skutečně velmi opatrní, pokud jde o imigraci do České republiky. A jak už jsem také řekl v minulosti, a není to nic nového, my upřednostňujeme, pokud jde o imigraci, upřednostňujeme lidi ze zemí, které jsou nám kulturně a nábožensky blízké. Víte, že k nám přišlo v minulosti řada lidí z Ukrajiny...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Asi to, asi to nemusíme, nemusíme, víme, probírali jsme toto téma...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
A vy se mě...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Mě spíš jako zajímalo, jestli...

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já bych to rád také vysvětlil...

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
...to přibroušení rétoriky z vaší strany mělo třeba inspiraci.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Ne, je to jenom zopakování myšlenek, které jsem zveřejňoval i v minulosti. A koneckonců také jsme na základě toho realizovali naši velmi, velmi striktní migrační politiku v uplynulých letech. Já jenom chci říci, že dávám přednost řízené migraci ze zemí, které jsou nám kulturně a nábožensky blízké, jako je třeba Ukrajina, Rusko nebo Bělorusko, protože s integrací těchto lidí nejsou v České republice problémy a máme s tím pozitivní zkušenosti. Vemte si, že u nás máme..., největší národností menšina jsou lidé, kteří přišli z Ukrajiny a nevytváří to v české společnosti problémy a napětí, které bohužel vidíme v některých západních zemích, pokud šlo o imigraci z jiných náboženských a kulturních okruhů.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Pane premiére, děkuji vám za vaše odpovědi. Děkuji, že jste si našel čas na televizi Prima, na naší první poprázdninovou Partii.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/
Já děkuju za pozvání. Hezkou neděli.

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
Přeji vám hodně štěstí i v dalších jednáních. A vám doma u televizních obrazovek také přeji krásnou neděli a těším se opět brzy na Primě na viděnou.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter