V médiích

12. 11. 2016 9:23

Rozhovor předsedy vlády Bohuslava Sobotky pro deník Právo

Sobotka: ČSSD nesmí dopadnout jako Hillary Clintonová. Změny ministrů jsou nutné, aby soc. dem. lidem dokázala, že to se svou levicovou politikou myslí vážně, řekl v rozhovoru pro Právo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

* * Ohlásil jste změny ve vládě jako lék, který by měl soc. dem. pomoci do dalších voleb. Analýzu, proč ČSSD neuspěla v krajských a senátních volbách, ale na stole ještě nemáte. Není to střelba naslepo?

Chci, aby vláda do konce volebního období fungovala dobře. Proto jsem se rozhodl, že se sejdu se všemi členy vlády, zhodnotíme, co se povedlo a co ne a jaké by měly být priority pro rok 2017. To, co se nepodaří poslat do parlamentu do konce letošního roku, těžko projde Sněmovnou a Senátem. Je dobré udělat si revizi toho, co můžeme z hlediska legislativy dotáhnout do konce. Na konci rozhovorů se chci sejít s vicepremiéry Bělobrádkem a Babišem a chci jim říci svůj názor na práci členů vlády, které nominovali oni. I oni nesou odpovědnost za personální obsazení vlády a jejich nasazení a výkonnost. Pokud jde o ministry soc. dem., tam ty změny mohu udělat já bez toho, abych ty věci dohadoval s koaličními partnery.

* * Proti vyhození ministra Jiřího Dienstbiera se zvedl odpor. Sám ministr vaše rozhodování přirovnal k ruské ruletě a osočil vás, že vás ovlivňují pražští politici, jihočeský hejtman Jiří Zimola a poslanec Jeroným Tejc.

ČSSD by nyní měla kormidlovat na jedné lodi, příští rok nás čeká těžký volební zápas, který určí, zda země půjde cestou oligarchizace, či si udrží demokratické a sociálně odpovědné principy. Musíme být proto silní a jednotní. Hádky a osočování nám jen ubírají energii, kterou nyní sociální demokracie potřebuje více než kdy dříve.

* * Proč měníte ministry ČSSD?

Bilance, kterou budu přednášet na sjezdu v březnu 2017 v Brně z pohledu plnění našeho politického programu, bude určitě pozitivní. Na druhou stranu potřebuju, aby ti lidé pracovali naplno do poslední minuty.
Protože vláda je místem, kde může ČSSD ukázat nejen to, co pro lidi děláme reálně, ale kde lze připravit věci pro příští volební období a volební kampaň.
Přál bych si, aby nasazení ministrů bylo velké. Věci s nimi konzultuji, ptám se jich, jak se jim daří a nedaří a jestli mají energii do finiše, který bude náročný pro všechny. Na základě toho předložím prezidentu republiky návrh na změny.

* * Nevystavil jste své ministry neúměrnému tlaku? Novináři pak hledali chyby na soc. dem. ministrech a důvody, proč by měli být vyměněni.

Těžko mohu zadávat novinářům, co mají dělat. Také se nevyjadřuji k různým seznamům, co vycházejí v novinách. Často to je nakonec jinak, než jak napíší novináři. To jsme koneckonců viděli i ve volbách ve Spojených státech. Nebudu komentovat mediální spekulace, nikdy jsem to nedělal. Když se vláda sestavovala, také jsem viděl seznam jmen, kdo v té vládě bude a nebude, a nakonec to nebylo přesné.

* * Co je pravdy na tom, že jste neměl moc jednoduché obsadit ta ministerstva někým novým? V kuloárech se říká, že nikdo na posledních 11 měsíců do vlády nechtěl.

Potřebuji, aby ministerstva byla energicky vedena až do poslední chvíle. Buď to energické vedení zajistí současný člen vlády, nebo tam musí přijít někdo nový.

* * Myslíte, že za 11 měsíců může někdo nový reálně něco stihnout?

Vláda bude vládnout 11 měsíců a ministři musí pracovat a věcí je celá řada. Implementace zákonů, které jsou před námi, rozjezd čerpání evropských fondů, dotažení zákonů, které leží v parlamentu a je potřeba, aby je Sněmovna a Senát schválily. Ale také příprava nových koncepcí a pohledů do budoucna. Přece fungování České republiky nekončí parlamentními volbami. Chtěl bych, aby ministerstva chystala koncepční věci, se kterými bude moci i příští vláda pracovat. Příkladem je otázka dopravní infrastruktury. Práce, která je odvedená teď, pomůže příští vládě, aby se mohlo rychleji stavět. Nelze pochybovat, že vláda bude mít co dělat. Jen zpomalí tvorba zákonů, protože nemá smysl, abychom do Sněmovny na jaře posílali návrhy zákonů, protože už je nebude možné do konce volebního období schválit.

* * Proč jste z výsledku krajských a senátních voleb nevyvodil spíš odpovědnost vedení strany? Ministři přece nemají moc co společného s výsledkem voleb do krajů nebo Senátu.

Soc. dem. musí brát výsledek voleb vážně. Popravdě jsem si nevšiml, že by následovala vlna rezignací předsedů krajských organizací nebo našich lídrů, kteří kandidovali ve volbách. Na celostátní úrovni si myslím, že soc. dem. reagovat musí. Volební výsledek pro mě není uspokojivý, já bych rád, aby soc. dem. získávala víc hlasů, a vláda je jedním z nástrojů, jak ukazovat tvář naší politiky a věci, na kterých nám záleží. V oblasti zdravotnictví, zaměstnanosti, politiky vůči rodinám s dětmi, vůči seniorům. Tady jsou priority, na které soc. dem. může poukazovat i prostřednictvím aktivního fungování svých členů vlády. Právě proto jsem začal těmito změnami a další budou následovat. Čeká nás sjezd a budeme diskutovat o tom, jestli toto vedení je to nejlepší, které povede soc. dem. do dalších voleb. Budeme debatovat i o novém programu. Těch změn musí být celá řada. I volby v USA ukazují, že se v politice prosazují trendy, které staví na povrchním populismu a agresivním marketingu. Soc. dem. se musí připravit na příští volební kampaň, protože určitě náš souboj s hnutím ANO nebude jednoduchý.

* * V dopise straníkům říkáte, že nechcete jen změny ve vládě, ale i ve svém týmu. Navrhnete 10. prosince na ÚVV odvolání některých místopředsedů?

Ne, ne, ne, nebudu navrhovat odvolání místopředsedů. To je zbytečné. Každý z nich musí obhájit svou práci na sjezdu. Jsme demokratická politická strana, ne strana jednoho muže. Nechci sjezdu diktovat, koho má, nebo nemá zvolit. Ale rád bych řekl svůj názor na fungování týmu delegátům. Jinak platí, že soc. dem. bude hlasovat o vedení na sjezdu a poté nás čeká celostátní referendum o kandidátovi na prezidenta. Rád bych to hlasování spojil s vyjádřením členské základny k programovým cílům ČSSD.

* * Navrhnete delegátům tým místopředsedů, jak jste to učinil v roce 2014?

Předpokládám, že ano. Předpokládám, že tak jako vždy bude kandidovat víc lidí a já řeknu svůj názor na to, jaký tým může být efektivní. Je důležité, aby ti lidé spolu mluvili a aby to byl kompatibilní celek. Současné vedení fungovalo dobře, nebyly v něm spory. Diskuse nás vždy posouvaly dopředu. Situace kolem voleb po nás bude vyžadovat jednotný tah na branku.

* * Podle jakých kritérií budete kandidáty do vedení vybírat? Předpokládám, že nějaké změny zamýšlíte.

Jsou dvě důležitá kritéria: první je pracovitost a druhé schopnost komunikovat s lidmi, s veřejností, se členy soc. dem.

* * Je někdo, koho se změny ve vedení týkat stoprocentně nebudou? Třeba prvního místopředsedy Milana Chovance?

Nebudu spekulovat o jednotlivých jménech.

* * Po krajských volbách jste řekl, že rozdíly ve výsledcích v jednotlivých krajích značí, že se nehlasovalo o vládě ani o vedení soc. dem, ale o spokojenosti s krajskou politikou. A přesto se po volbách projeví změna pouze ve vládě. Proč jste nezatlačil spíš na jednotlivá krajská vedení?

Každý má začínat sám u sebe. Každý má začínat primárně u odpovědnosti, kterou má. Já odpovědnost za volební výsledky přijímám. Snažím se, aby soc. dem. zlepšila své fungování. Myslím, že nejhorší je nehybnost. Jak je to v tom vtipu, že vlak nejede, a tak se zatáhnou rolety a dělá se, že vlak jede dál. To možná někteří navrhují, ale není to ta cesta. Soc. dem se nemůže tvářit, že se nic nestalo. Chci, aby lidé věděli, že to, že jsme v krajských volbách skončili druzí, vnímáme jako signál, protože jsme prostě řadě voličů nestáli za to, aby přišli a volili nás. Část voličů šla jinam a to nás mrzí. Revizí ve vládě rozpoutám diskusi o jejím fungování a výměnou některých členů vlády rozpoutám diskusi o tom, jak funguje celá soc. dem. Pokud se debata přenese na diskusi v krajích, tak lidé se budou bavit, jak fungovali ve vedení a jak fungovali naši hejtmani a radní, jestli odváděli stoprocentní práci.

* * Na sjezdu si řeknete znovu o post předsedy strany. Znovu ČSSD povedete do voleb. Kdybyste ve sněmovních volbách neuspěl, jste ochoten nabídnout svou rezignaci?

Nechci teď mluvit o tom, co bude po sněmovních volbách. Pro mě je důležité, aby volby ČSSD vyhrála. Máme na to potenciál, ale musíme vnímat reálné starosti lidí a zohlednit to v tom, co budeme navrhovat pro to, aby se život lidí zlepšil. Nemůžeme cítit uspokojení, že se nám něco povedlo nebo že máme vysoký hospodářský růst a nízkou nezaměstnanost. Pořád je tady spousta lidí, kteří se potýkají s problémy. Mladé rodiny s dětmi, které špatně shánějí bydlení, senioři, kteří žijí osaměle. Výsledky růstu nejsou spravedlivě rozděleny mezi všechny, někteří jej na své životní úrovni necítí. Je tu spousta lidí nespokojených, odstrčených. Musíme vnímat reálné problémy občanů. Abychom nedopadli jako Hillary Clintonová, která měla jako demokratka oslovit spíš levicové voliče, ale nakonec nespokojené voliče i zleva sbíral Donald Trump. Je důležité nebýt jen titulárním představitelem levice a nízkopříjmových občanů, ale promítnout to do programu. Aby v programu nebyly fráze, ale konkrétní řešení.

* * Jak vám to mají voliči věřit, když jste byli poslední tři roky ve vládě? Proč jste ta řešení už neuplatnili?

Já myslím, že voliči ocení, že se země posunula správným směrem. Není žádná krize, není žádné přešlapování. Vytahujeme kostlivce, kteří tu zůstali po minulých vládách. Zatřepali jsme s řadou záležitostí, jako je výstavba dopravní infrastruktury. Snížila se nezaměstnanost, víte, že jsme změnili přístup k seniorům, zdravotnictví nechce po lidech další a další peníze jako v minulosti. Řada věcí se povedla, ČSSD splnila svůj program na 80 až 90 procent. Ale to neznamená, že nás lidé budou volit do budoucna. Jde o to, co bude dál. Jak zajistíme, aby firmy, které zaměstnávají lidi, neodešly. Co uděláme s těmi obrovskými penězi, které se odvádí ve formě dividend a nezůstávají v naší zemi? Jaká bude daňová politika v příštích letech? Tahle koalice nám v řadě věcí zabránila. My jsme chtěli, aby bohatí a velké firmy platili vyšší daně. Bohužel ANO to zablokovalo z pohledu svých zájmů. My se chceme k této diskusi před volbami vrátit.

* * Přál byste si, pokud by to bylo možné, vyměnit si s ANO nebo lidovci resorty?

Nebudeme měnit resorty. To jsem řekl hned na začátku. Ani není takový požadavek. Popravdě mě bavily ty spekulace, že se mají měnit resorty mezi stranami. Žádná z koaličních stran během těch tří let s tím nikdy nepřišla.

* * Přesto, můžete mi říci jméno nějakého ministra z ANO nebo KDU-ČSL, se kterým jste nespokojen a kterého byste vyměnil, pokud byste mohl?

Mám vážné pochybnosti nad tím, jestli budeme schopni naplnit všechny cíle v oblasti dopravy. Myslím, že ministr dopravy Ťok by mohl odvádět lepší práci. Je to jeden z konkrétních příkladů, kde bych uvažoval o výměně, kdybych mohl dělat takto důkladnou revizi i u ministrů koaličních stran.

* * Na konci listopadu má Sněmovna znovu hlasovat o zákonu o střetu zájmů, který omezuje podnikání ministrů a měl by Babiše připravit o zakázky. Schválíte jej?

Zákon o střetu zájmů není pouze o Andreji Babišovi, ale o tom, že ministr nemá současně podnikat a nemá mít firmy, které se účastní veřejných zakázek a které dostávají státní dotace. V minulosti to tak nikdy nebylo a nechci, aby naše vláda zavedla praxi, že odteď to bude normální a běžné. Proto soc. dem. podpořila novelizaci zákona v té přísnější podobě a nemáme důvod to měnit. Prostě pro nás je to principiální otázka bez ohledu na to, jestli je s námi Andrej Babiš v koalici, nebo ne. Předpokládám, že zákon schválen bude.

* * V dopise spolustraníkům jste byl k Babišovi hodně kritický. Až tak, že mi to zní, že už byste s ním do vlády znovu nešel. Umíte si představit, že by se ČSSD po volbách dohodla s nějakou z pravicových stran?

Politika se nedělá kvůli tomu, abyste byla u moci, ale abyste prosadila svou představu o tom, jak se má společnost vyvíjet. Jako soc. dem. jsme v politice proto, abychom prosazovali představy lidí ze středních a nízkopříjmových skupin. Náš program, který budeme mít, s některými stranami kompatibilní bude a s některými ne. Bude to program silné levicové politické strany. Z toho vyplývá, s kým můžeme vytvořit koalici.

* * Z jiného soudku – jak vidíte prezidentství Donalda Trumpa?

Nikdo příliš netuší, jakou politiku bude pan Trump prosazovat. Paní Clintonová byla známější, protože byla ministryní zahraničí. Dá se u ní očekávat kontinuita názorů, které prosazovala v minulosti. U Trumpa je zajímavé, že měl kampaň, která byla otevřeně a cynicky postavená na jednoduchých principech: na populismu a agresivním a bezohledném osobním napadání konkurentů, nebo novinářů. Tento způsob kampaně mu zajistil absolutní mediální pozornost. Na konci kampaně média doporučovala, koho by občané měli volit, což by podle mě nikdy dělat neměla. Ale předtím těch několik měsíců Trumpovi věnovala absolutní pozornost a vlastně Trumpa vytvořila. Je jasné, že papír a Twitter snese vše. Teď bude důležité, co bude dělat Donald Trump v okamžiku, kdy usedne v Bílém domě. Asi bych volil paní Clintonovou, ale Trumpovi se podařilo oslovit nespokojené voliče z levice, zejména ze států, které prošly špatným hospodářským vývojem.

* * Nemá podle vás Miloš Zeman vlastně podobnou politiku?

Já myslím, že když se podíváme na marketingovou strategii mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka a to, jak pracuje s Twitterem, tak s ním pracuje velmi podobně, jako s ním pracoval Donald Trump. Prostě připoutává pozornost ke svým názorům. Ale je otázka, kam to půjde příště. Kam tyhle agresivní, bezohledné kampaně mohou zajít.

* * V ČSSD proudí diskuse, jestli Zemana nepodpořit ve volbě hlavy státu v roce 2018. Hovořil jste s ním už o tom?

Ta debata nás teprve čeká. Já se snažím o to, abychom nesklouzli k diskusím o prezidentovi a neutekly nám volby do Sněmovny. Uvidí se, jestli uvnitř soc. dem. se neobjeví někdo, kdo bude mít ambici, aby ho soc. dem. do voleb vyslala.

* * Co říkáte na kandidáta Michala Horáčka?

Začal prezidentskou kampaň a mě mrzí, že to bylo spojeno s 28. říjnem na Staroměstském náměstí. Protože jsem to chápal jako protest lidí, kteří nesouhlasili s tím, že pan Jiří Brady nedostal od prezidenta vyznamenání. To mě na tom zaráží. 

Karolina Brožová, Právo, 12. listopadu 2016, str. 1 a 7

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter