V médiích

14. 1. 2017 8:10

Rozhovor předsedy vlády Bohuslava Sobotky pro deník Právo

Sobotka: Zeman má myslet na dolních deset miliónů, ne na miliardáře Babiše

Snahu prezidenta Miloše Zemana zabránit platnosti zákona o střetu zájmů, tzv. Antibabiše, premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nechápe. Zeman by měl více myslet na zájmy voličů než na zájmy miliardáře, řekl v rozhovoru pro Právo premiér. 

* Sněmovna schválila zákon o střetu zájmů, takzvaný Antibabiš. První místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) je na to připraven a koncern Agrofert převede do svěřenského fondu. Neobchází tím ale smysl zákona, který měl firmám členů vlády odebrat veřejné zakázky, dotace a investiční pobídky? 

Nechci hodnotit kroky Andreje Babiše předtím, než je učiní. Je důležité, aby respektoval zákon. Pokud jde o střet zájmů, mám pocit, že dlouhodobě pan Babiš věc bagatelizoval. Pokud vím, dosud neopustil dozorčí radu své německé chemičky, ačkoliv řada právníků upozorňuje na to, že tím porušuje stávající zákon o střetu zájmů. Chci zdůraznit, že zákon se nepřijímal kvůli Andreji Babišovi, ale proto, že stále více bohatých lidí vstupuje do politiky, chtějí získat veřejné funkce a tím i vliv na to, jak jsou stanovena pravidla. S veřejnými funkcemi získávají obrovské množství informací. Pokud nechtějí opustit své podnikání a chtějí mít jak politickou moc, tak své firmy a vše, co je s tím spojeno, tak tím vytvářejí riskantní situaci pro demokracii a spravedlivé fungování státu. Proto byla potřeba přijmout pravidla, která budou platit pro všechny. 

* Pokud je tu obava, že Babiš v pozici ministra financí může ovlivňovat veřejné zakázky a tak dále, nebude je ovlivňovat dál ve prospěch svých firem, ačkoliv budou ve svěřenském fondu? Zisky z firem bude dostávat dále. 

Tady musí fungovat i další kontrolní mechanismy. Nemůže vše záviset jen na podobě zákona o střetu zájmů. Koaliční vláda zajišťuje kontrolu. Máme nezávislý kontrolní úřad, je tady parlament, který vykonává dohled nad fungováním vlády, je tu opozice, která má celou řadu kontrolních pravomocí. My jsme tím zákonem o střetu zájmů pouze zpřesnili pravidla a posílili ochranu veřejného zájmu. O všem ostatním rozhodnou voliči. Toto není zákon, který by měl kohokoliv vytěsnit z politiky. My jsme nevytvořili koalici s ANO proto, abychom jako ČSSD kryli střet zájmů Andreje Babiše, dali jsme tu koalici dohromady kvůli lidem proto, abychom mohli prosadit náš program, se kterým jsme kandidovali do voleb. 

* Babiš řekl „Sobotka mě podrazil jako Zemana“. Co na toto říkáte? Neměla ČSSD s ANO zákon lépe projednat? 

Myslím, že ztratil nervy. Mohl očekávat výsledek ve Sněmovně. Nezměnil se žádným dramatickým způsobem, ačkoliv ten zákon vetoval i prezident republiky (a uvedl, že normu pošle k Ústavnímu soudu – pozn. red.). Jsem přesvědčen, že zákon není protiústavní. Reagujeme na zmocnění, které v ústavě existuje. Zákonem lze upravit podmínky pro působení členů vlády. 

* Pokud Babiš skutečně založí svěřenský fond, vnímáte to jako čisté řešení? Jste s tím spokojen? 

Viděli jsme na západě a koneckonců i na východě od nás, že se lze s tím problémem vypořádat různým způsobem. Myslím, že čím je to řešení čistší, čím je podnikatelská aktivita od politika vzdálenější, tím lépe. Pokud vím, slovenský prezident prodal velkou část svých firem předtím, než vstoupil do politiky. Myslím, že to je to nejlepší řešení. Ale v tuto chvíli to, co lze rozumně požadovat, je respektování zákona o střetu zájmů, jakmile začne platit. 

* Ale chápu to tak, že úplně nejradši byste viděl, kdyby firmy Babiš prodal nebo převedl na někoho jiného? 

Je to věc příslušného politika. Nejlepší je, pokud jsou podnikatelské aktivity mimo a nemůže být podezření, že ministr při svém výkonu funkce může těžit z toho, že má informace nebo nastavuje pravidla ve prospěch svého podnikání. Naše zkušenost za tři roky je taková, že střet zájmů v případě Agrofertu je skutečně obrovský. Myslím si, že ani my, ani lidovci jsme si na začátku funkčního období nedokázali představit, jak často bude střet zájmů diskutován. To nejsou jen pověstná biopaliva, nad kterými Sněmovna strávila hodiny a hodiny debat, to je i otázka zakázek firem Andreje Babiše pro Lesy ČR. Nebo zakázky, které se týkají Státní správy hmotných rezerv, dotací, které jsou poskytovány z EU. 

* Prezident se nechal slyšet, že chce, aby zákon posoudil Ústavní soud. Je podle vás normální, když prezident tímto způsobem pomáhá jedné politické straně nebo politikovi? 

Já to především konfrontuji s tím, co říkal pan prezident před volbami, když kandidoval. Říkal, že chce být prezidentem dolních deseti miliónů. Při vší úctě, Andrej Babiš zrovna není typický představitel dolních deseti miliónů obyvatel ČR. Myslím, že Miloš Zeman by se měl více zajímat o věci, které se týkají bezprostředně jeho voličů. Miloše Zemana nevolili miliardáři. Jeho volili lidé s nízkými a středními příjmy. Pro ty se snaží soc. dem. ve vládě řadu věcí prosadit. Tady necítím takovou podporu Miloše Zemana pro ty věci, které tlačí soc. dem., ať už je to zvyšování minimální mzdy, nebo reforma dětských přídavků, aby je dostalo víc pracujících rodin s dětmi. Miloš Zeman by si měl vzpomenout, s jakým programem kandidoval a jací lidé mu dali svůj hlas. 

* Vnímáte spojenectví mezi Babišem a Zemanem? Nemluvili jste o tom spolu na novoročním obědě? 

Nemluvili. Je to věc prezidenta. Posuzuji jeho názory, postoje, jak a v jakých otázkách se angažuje. Jestli jsou to věci, které mohou lidem pomoci. Jestli vládu podporuje tam, kde míříme opatřeními na zlepšení životní situace dolních deseti miliónů, které chtěl Miloš Zeman reprezentovat. Jeho angažmá v řešení otázky střetu zájmů nepokládám za příliš šťastné. 

* V rozhovoru pro Právo ústavní právník Jan Kysela řekl, že ta část zákona, která zakazuje všem veřejným funkcionářům vlastnit média, by mohla u Ústavního soudu narazit. 

Já ten rozhovor četl a on také poukázal na to, že si nemyslí, že by Ústavní soud měl celý zákon zrušit. Rozhodnutí Ústavního soudu budeme respektovat a vyrovnáme se s ním. Není v pořádku, pokud politici vlastní média. Média mají politiky a veřejnou moc kontrolovat. Je jedno, jestli je to na úrovni obce, kraje nebo státu. Všude se rozdělují peníze daňových poplatníků. Pokud tu nebude svobodná kontrola ze strany médií a bude tu vlastnické propojení mezi politiky ve výkonných funkcích a médii, tak jak se občan dozví, že se děje nepravost? Kdo mu o tom řekne? Novinář, který má zadání od svého vlastníka? 

* Na druhou stranu, co když nějaký starosta nějaké obce vydává časopis Včelař a nijak nezneužívá svého postavení? 

Je otázka, kolik takových případů v České republice existuje. Nechal bych to na rozhodnutí Ústavního soudu. 

* Prezident se ostře pustil do ministerstva vnitra kvůli odboru, který má potírat dezinformace na internetu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček přirovnal odbor k totalitnímu úřadu, který se snažil umlčet média a cenzurovat. Co na to říkáte? 

Máme tu hrozby kybernetických útoků a reagujeme na ně tím, že zřizujeme úřad pro kybernetickou bezpečnost. Roste obrovské množství dezinformací a ukazuje se, že řada z nich je účelově vyráběna proto, aby podpořily politiku konkrétního státu. Pan prezident od samého začátku přisuzuje tomuto centru pravomoci a kompetence, které v žádném případě nemá. Tady nikdo nebude cenzurovat informace na internetu a sociálních sítích. Jde jen o to, aby lidé, kteří si chtějí na věci udělat vlastní názor, měli možnost zjistit, jaké mají informace zdroje a jestli jsou pravdivé, nebo nepravdivé. Aby tu nepodléhali nesmyslům, lžím a fámám. 

* Zvládne to ten odbor pokrýt? 

Bude mít omezený záběr na témata, která budou primárně souviset s bezpečností, bojem proti terorismu, hrozbám, které by mohly ohrožovat život lidí v České republice. Nepůjde o politickou polemiku. To v žádném případě. Půjde o klíčové informace, které by mohly narušit bezpečnostní prostředí. Budeme mít jednotku, která bude schopná na to reagovat. 

* Nevšimla jsem si, že by reagovala na vyjádření prezidenta, že se po České republice pohybuje člověk, který má napojení na teroristy. 

To jsou věci, které mohou být přítomny ve veřejném prostoru jako spekulace. Nechci se ke konkrétnímu výroku pana prezidenta vyjadřovat. Informace jsou dnes velká zbraň a je to nejdůležitější nástroj, který máme v boji s teroristy. Teroristické aktivity jsou velmi rozptýlené, asymetrické, neočekávané. Pokud máme včas informace, tak jsme schopni zabránit teroristickým útokům. Informace jsou mnohem důležitější než ozbrojené hlídky v ulicích nebo bezpečnostní rámy při vstupu do budov či na letiště. Jestliže je ze zákona okruh politiků, kteří mají přístup k informacím, tak ti s nimi musí nakládat odpovědně. Nejsou určeny k tomu, aby byly zveřejňovány. Je důležité garantovat, že budeme dostávat informace zvenčí. A pokud nám naši partneři nebudou věřit, tak budeme do značné míry slepí. 

* Vaše vláda zodpovídá za bezpečnostní i zahraniční politiku. Budete chtít po prezidentovi, aby takové informace už příště nepouštěl ven? 

Nechci komentovat, co řekl. Ve skutečnosti ani nemohu, protože jsem vázaný zákonem. To, co jsem řekl, platí jako obecný apel na všechny politiky včetně prezidenta. 

* Když se vrátím k tomu odboru proti dezinformacím. Kancelář prezidenta proti němu vede jakousi facebookovou kampaň. Mluvčí Ovčáček odbor vehementně kritizuje. Proč podle vás Hradu vadí? 

Na to je potřeba zeptat se Hradu. Pokládám za zvláštní, že hlavním cílem aktivity Pražského hradu je tato malá část ministerstva vnitra. Nejde jen o dezinformace, jednotka se zabývá také bojem proti terorismu, ochranou měkkých cílů. Aby vedla polemiku s Pražským hradem, to je ztráta času a škoda peněz. 

* Prezident 10. března oznámí, zda bude svůj post v příštím roce obhajovat. To je den, kdy budete delegáty sjezdu ČSSD v Brně žádat o další mandát. Nemáte pocit, že je to naschvál? 

Nemám ten pocit. O to ten den bude pestřejší a zajímavější. Na sjezdu ČSSD se bude rozhodovat o tom, s jakým týmem a programem půjdeme do příštích voleb do Sněmovny. To ovlivní život lidí více než volby prezidentské. Platí, že koho ČSSD podpoří, rozhodnou členové ČSSD v referendu. 

* Považujete Miloše Zemana za dobrého prezidenta a přál byste si, aby chtěl mandát obhajovat? 

To si musí vyhodnotit lidé na konci funkčního období. Porovnat si plusy a minusy. My o tom v ČSSD budeme diskutovat a já jsem z pohledu vedení soc. dem. připraven respektovat názory našich členů v referendu. S řadou kroků prezidenta lze souhlasit, některé kroky mi připadají kontraproduktivní. 

* Nebudete členům ČSSD radit před referendem, koho mají podpořit? 

Nechystám se. Máme důležitější věci na práci. Volební program, silné kandidátky a kandidáty pro volby do Sněmovny. 

* „Nenutí“ politické strany prezidenta znovu kandidovat už jen tím, že nepředstavily žádného kandidáta, kterému by Zeman mohl eventuálně úřad předat? 

Snad už někteří lidé ohlásili svou kandidaturu. Myslím, že to bude demokratická volba a že budeme mít jako občané na výběr. Nelze obviňovat soc. dem., že by se nesnažila obohatit nabídku kandidátů. Minule jsme to učinili, kandidoval Jiří Dienstbier. Bohužel nepodařilo se mu dostat se do druhého kola, i když nedopadl špatně. Obecně politické strany nijak zvlášť nedopadly. 

* Ale přece jenom, nebudete se na sjezdu, třeba jen okrajově druhý den, zabývat tím, že byste představili vlastního kandidáta? 

Ne, my se budeme druhý den zabývat programem soc. dem. Chceme jasně definovat klíčové oblasti, které jsou důležité. Významnou roli v tom budou hrát mzdy a platy. Chceme přestat být ekonomikou založenou na nízkých mzdách. První den zvolíme vedení strany a druhý den schválíme východiska pro program soc. dem. v příštích letech. Schválíme nový základní program strany. 

* Kritika dopadající na vaši osobu, kterou v ČSSD vzbudil výsledek krajských a senátních voleb, zdá se, utichla. Sjednotil jste stranu v prosinci na jednání ústředního výkonného výboru právě návrhem levicovějšího programu? 

Myslím, že soc. dem. se sjednocuje za novým programovým směrem, který jsem rámcově definoval. Doufám, že na sjezdu se sjednotíme také personálně. Po sjezdu bych chtěl, abychom mluvili jedním hlasem. Souhlasím s tím, že se situace v ČSSD uklidňuje. 

* Tento týden však vzbudila rozruch poslankyně Nytrová, která řekla, že je ČSSD prolezlá korupcí. Co na to říkáte? 

Víte, paní poslankyně se pohádala se soc. dem. ve FrýdkuMístku. Oni jí řekli, že už ji kandidovat nebudou. Myslím, že její rozhodnutí souvisí tady s tímto. Její výroky nesouvisí s centrální politikou. Mluvil jsem s ní a ona řekla, že je připravena do konce volebního období podporovat politiku ČSSD ve Sněmovně. Kdyby ta strana byla tak prolezlá politickou korupcí, tak by asi odešla i z poslaneckého klubu. Nikomu nevysvětlila, co tím měla na mysli, neuvedla příklady. 

* Platí, že chcete na kandidátkách do Sněmovny poskytnout prostor nestraníkům? 

Uvidíme, jestli se takoví kandidáti objeví v regionech. Nechystám se do těch návrhů, které přijdou z regionů, nějak dramaticky zasahovat. 

* Dovolíte kandidovat i lidem, kteří neuspěli v krajských nebo senátních volbách? 

Myslím, že by primárně měli kandidovat úspěšní lidé, kteří představují nějakou dynamiku nebo změnu v ČSSD. Máme primárky, které jsem zavedl. Ve všech krajích budou hlasovat o kandidátce všichni členové ČSSD. 

* Představujete nový program do voleb. Nejdříve jste zveřejnili přání zavést progresivní zdanění, nyní chcete zvednout přídavky na děti pro pracující rodiče až do dvojnásobku. Nemohou ale taková opatření zatížit státní rozpočet ve chvíli, kdy přestane ekonomický růst? 

Navrhujeme, aby se přebytek za loňský rok převedl na důchodový účet, takže by tam byla vytvořena rezerva až 84 miliard korun pro léta, kdy se nám nebude dařit, abychom z toho byli schopni zajistit slušnou valorizaci penzí. Totéž se týká dětských přídavků. Koncept, který navrhujeme, je zcela nový. Je to motivace pracovat. Aby lidé nezůstávali v sociální síti, aby se snažili aktivně si hledat práci. Tahle motivace bude funkční zejména v době, kdy se zhorší situace na trhu práce. A klíčové pro naši zemi je, abychom nevymřeli. My potřebujeme mnohem vstřícnější politiku vůči rodinám s dětmi. Ledacos jsme už udělali – rozšířili kapacity mateřských školek, rozšířili možnosti porodného, děláme řadu dalších věcí. 

* Nestačí slevy na daních pro děti? 

Nestačí, protože slevy na daních můžete uplatnit velmi omezeně. Ony vám nemusí tolik pomoci. Motivace formou vyššího přídavku je pro rodiny mnohem viditelnější. Málokdo rozumí systému daňových bonusů. 

* Babiš je ochoten se v koalici o přídavcích bavit. Lidovci tvrdí, že je to populismus a startujete tím volební kampaň. Najdete pro návrh kompromis? 

Já myslím, že jsme s lidovci našli kompromis už v řadě věcí. Máme silné argumenty, protože zvýšení dětských přídavků není plošné, je motivační. Naši koaliční partneři blokují zákon o náhradním výživném, tak bych byl velice rád, kdyby alespoň podpořili dětské přídavky, protože to může velké části samoživitelů zlepšit životní situaci. 

* Proč jste s tím návrhem tedy nepřišli dříve? 

My jsme přišli se zákonem o náhradním výživném. Koalice nám už více než rok iniciativu blokuje. My potřebujeme rychle něco, co dotáhneme do konce a co rodinám pomůže. 

Karolina Brožová, Právo, 14. ledna 2017, str. 1 a 7

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter