Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

22. 3. 2017 13:55

Avízo: Vládní výbor pro zdravotně postižené občany se bude věnovat plnění povinností souvisejících s EET lidmi s těžkým zrakovým postižením

Ve čtvrtek 23. března 2017 se od 14.30 hodin v budově Úřadu vlády koná letošní první zasedání Vládního výboru pro zdravotně postižené občany (dále jen „Výbor“), který je koordinačním, iniciativním a poradním orgánem vlády České republiky pro oblast podpory lidí se zdravotním postižením.

Půjde o první zasedání tohoto orgánu, kterého se z titulu své funkce výkonného místopředsedy Výboru zúčastní i ministr Jan Chvojka.

Na úvod jednání budou členové a členky Výboru seznámeni s Výroční zprávou Výboru za rok 2016.

V dalším bodě programu se Výbor bude zabývat dodržováním povinnosti elektronické evidence tržeb, které se ukazuje jako problematické pro osoby samostatně výdělečně činné s těžkým zrakovým postižením. Nejen ze zjištění samotných uživatelů, ale i prověřením technické přístupnosti a použitelnosti samotného řešení rozhraní systému pro EET bylo zjištěno, že toto prostředí není přístupné a splnění povinností pro registraci je tak znesnadněno, či dokonce zcela znemožněno osobám se zrakovým postižením. Problém s přístupností je dále i v tom, že systém EET neumožní v případě generování účtenky reagovat na technickou chybu, ať už způsobenou velice častými výpadky EET na straně státu, či nestandardním chování při výměně údajů, nebo na straně aplikace klienta. Dalším problémem je oblast tisku účtenky, neboť v tuto chvíli neexistuje na trhu tiskárna pro účtenky, která by uživatele se zrakovým postižením zvukově upozornila na to, že v tiskárně došla barva, či papír/páska nebo, že je jiný problém.

Ve třetím bodu budou členové a členky Výboru informování o novele Statutu Výboru, která byla provedena z důvodu jeho uvedení do souladu se služebním zákonem, tj. že člena vlády ČR, který je zároveň členem Výboru, může zastupovat náměstek člena vlády, a to v plném rozsahu.

Čtvrtý bod je věnován tématu zajištění přepravy lidí se zdravotním postižením na železnici při liberalizaci trhu. Se vstupem nových dopravců do železniční dopravy se objevily problémy týkající se přepravy lidí se zdravotním postižením. Důvodem je především to, že tito dopravci nakupují staré železniční vozy, které nesplňují podmínky pro bezbariérovou přepravu. ČD s Leo Expres zajišťují přepravu tak, že v každém vlaku je řazený jeden vůz, který umožňuje přepravu osob na vozíku. Regio Jet provozuje na trati pouze bariérová vozidla a přepravu lidí se zdravotním postižením nezajišťuje.

Obsahem pátého bodu programu bude diskriminace řidičů se zdravotním postižením. V České republice nejsou dostupná bezbariérová osobní vozidla s takovou úpravou, aby člověk s tělesným postižením, který není schopen si sám přesednout, mohl být řidičem.  Lidé se zdravotním postižením tuto situaci řeší proto nákupem vozidel s nevyhovujícími úpravami (vozidlo nemůže řídit člověk na vozíku), "dodávek", které jsou zbytečně provozně nákladné, nebo vozidel ze zahraničí.

Následující bod jednání se bude týkat zřízení monitorovacího mechanismu Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením ratifikovala Česká republika v roce 2009. Úmluva obsahuje speciální úpravu zřízení monitorovacího orgánu, jehož úkolem má být sledování a podpora naplňování práv osob se zdravotním postižením. Tento monitorovací mechanismus však dosud v ČR zřízen nebyl. Zřízení tohoto orgánu bylo projednáváno od roku 2011. Výsledkem jednání, kterého se účastnily i zástupci organizací lidí se zdravotním postižením, byla dohoda, že nejvhodnějším orgánem pro vykonávání této funkce bude veřejný ochránce práv. Tato úprava byla zanesena do novely zákona o veřejném ochránci práv, která obsahovala i další úpravy. Tato novela však byla stažena z projednávání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Nově se proto předkládá úprava tohoto zákona, která obsahuje pouze rozšíření kompetencí veřejného ochránce práv o funkci monitorovacího mechanismu Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením.

Sedmý bod programu bude věnován problematice krizových situací s ohledem na zajištění informování a evakuace osob se zdravotním postižením. Toto téma bylo již zmíněno na jednom z dřívějších zasedání Výboru s ohledem na nedostatečně zajištěné řešení evakuace obyvatel obce Vrbětice v souvislosti s výbuchem muničního skladu. Mimo to také Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2015–2020 obsahuje opatření týkající se zapojení lidí se zdravotním postižením do systému ochrany obyvatelstva.

V posledním bodu bude Výbor informován o situaci v oblasti přípravy a naplňování Krajských plánů vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením v jednotlivých krajích. Krajské plány mají v ČR již mnohaletou tradici. Na základě doporučení vlády ČR z roku 2003 jsou postupně přijímány dokumenty odpovídající národnímu plánu na úrovni jednotlivých krajů. Smyslem krajských plánů je, aby v rámci kraje existoval dokument, na jehož základě by se systematicky postupovalo při zlepšování životních podmínek osob se zdravotním postižením v daném kraji. Z tohoto důvodu nejsou tyto plány primárně zaměřeny na sociální oblast, jak je velice často mylně interpretováno, ale na běžné oblasti života, jako je vzdělávání, zaměstnávání, doprava, přístupnost prostředí, kultura, sport, volný čas, přístup k informacím, bydlení atd. Podstatným přínosem krajských plánů je tedy koordinace činností ve prospěch lidí se zdravotním postižením, časové rozfázování, plánovitost při realizaci atd.


Vládní výbor pro zdravotně postižené občany (dále jen „VVZPO“) je koordinačním, iniciativním a poradním orgánem vlády České republiky pro problematiku podpory zdravotně postižených občanů. Byl zřízen usnesením vlády ČR ze dne 8. 5. 1991 č. 151.


Výbor se zabývá problémy, které nemůže samostatně řešit jediný resort. Jeho cílem je pomáhat při vytváření rovnoprávných příležitostí pro zdravotně postižené občany ve všech oblastech života společnosti. Prostřednictvím svých zástupců ve Výboru se na jeho činnosti podílejí sami občané se zdravotním postižením.

Výboru předsedá premiér Mgr. Bohuslav Sobotka. Výkonným místopředsedou je ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu JUDr. Jan Chvojka. Posty místopředsedů zastávají ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Mgr. Václav Krása.

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X