28. 2. 2017 16:25

Blesk.cz: 12 tisíc za 1+1. Nehorázné peníze ubytovnám štvou Chvojku i expertku od Kalouska

Řada lidí v sociálně tíživé situaci platí až příliš velké peníze za to, že vůbec mohou bydlet například na ubytovně. Český obchod s chudobou kritizují zástupci vládních stran i opozice. Zatímco ministr Jan Chvojka (ČSSD) varuje před tím, že 12 tisíc korun za „podivné 1+1“ je zkrátka moc, expertka TOP 09 na sociální oblast Markéta Adamová sice souhlasí. Hned ale dodává, že stát nemůže ubytovat každého.

Na podobě zákona o sociálním bydlení panuje dlouhodobá neshoda. Podle ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jana Chvojky (ČSSD) je zákon nutností. Sociálního bydlení se lidem v nouzi nedostává.

„Co obec, to úplně jiný systém. Někde máme obce, které mají takovéto byty, které mohou poskytnout těmto sociálně slabým osobám. Pak máme obce, které zprivatizovaly úplně všechno a nemají vůbec žádný bytový fond. Tito lidé tam bydlí na různých ubytovnách, kde platí nehorázný poplatek za to, aby tam vůbec mohli být,“ uvedl ve studiu Blesku Chvojka. 
Chvojka: 12 tisíc za podivné 1+1? Stát musí zasáhnout

V současném zákonu, který předkládá ministerstvo práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), vidí Chvojka řešení byznysu s chudobou. Podle Markéty Adamové (TOP 09) je stávající návrh do jisté míry „zmetek“.

„Stát by neměl dopustit, aby tito lidé platili v nějakém 1+1 podivném pokoji nájem 12 tisíc a měl by jim poskytnout důstojnou možnost důstojného bydlení za důstojný nájem,“ apeluje Chvojka.

Na čem se však neshodne nejen ČSSD s opoziční TOP 09, ale ani se svým vládním partnerem ANO (zejména ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou), je množství lidí, pro které má být sociální bydlení určeno.

„Je důležité pomáhat osobám, které se dostanou do bytové nouze, které zároveň za to bydlení platí minimálně 40 procent svého příjmu,“ řekl Blesk.cz Chvojka. Zmínil i matky samoživitelky, seniorky, kterým zemře manžel, lidi, kteří vyjdou z dětského domova a nemají kde bydlet či oběti domácího násilí.

„Paní ministryně Šlechtová má představu, že by ten systém měl dopadat jen na ty nejvíc sociálně slabé. Bezdomovce, i na lidi, kteří jsou úplně na dně. Já s tím souhlasím. Měl by dopadat i na tyto osoby, ale je důležité, aby mohl pomoci i skupinám, když je žena obětí domácího násilí a potřebuje si rychle najít nějaké důstojné bydlení nebo seniorka, která přijde o manžela a už nemá prostředky na to platit nájemné v bytě, ve kterém bydleli s manželem,“ podotýká Chvojka.


Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová má na starost sociální kapitolu v dokumentu Kalouskovy strany, který byl pojmenovaný Vize 2030. Ani jí se však nezamlouvá, že v bytech čtvrté či páté kategorie platí člověk nájemné, které je „opravdu enormně vysoké“. Zároveň však varuje před skupinou „černých pasažérů“, kteří se v sociálním systému jen vezou. A přitom by si mohli pomoci sami.

Adamová má tak mnohem blíže ke Šlechtové, než k názorům sociálních demokratů. Že se dohoda nad zákonem vleče, z toho viní resort Marksové a „všeobjímající“ návrhy sociálních demokratů včetně Chvojky, aby na sociální bydlení dosáhlo větší množství lidí.

„Hlavní kámen úrazu a to, proč to od začátku drhne, je představa ministryně Marksové, že na sociální bydlení dosáhne téměř každý, kdo dnes pobírá sociální dávky na bydlení. A to je ten špatný přístup. Na to nejsou peníze, jsou to desítky miliard,“ řekla Blesk.cz Adamová.

Také Kalouskova poslankyně apeluje na to, aby se cílová skupina zúžila na ty skutečně nejpotřebnější. Na ty, kteří se ocitnou v tíživé sociální situaci, ale budou mít snahu s ní něco udělat. A i proto je bude možné vytáhnout ze dna. Dostanou tak novou šanci a budou moci následně systém sociálního bydlení opustit. „Neměli by v něm skončit na doživotí,“ míní. Podle Adamové je stále příliš široce nastavena skupina lidí, kteří by podle ČSSD měli na sociální bydlení dosáhnout.
Mají mít obce povinnost?

Ministr Chvojka ve studiu Blesku reagoval i na dotaz, zda nebude chystaný zákon, který je kompromisem po vyjednávání ČSSD s koaličními partnery, nakonec bezzubým. Zakotvuje totiž dobrovolnost pro obce se do systému sociálního bydlení zapojit.

Chvojka tento kompromis hájí. Podle něj zazněly relevantní námitky od Svazu měst a obcí. „Oni říkali, že je to něco, o co se má postarat stát a my chceme mít možnost si vybrat, jestli do toho půjdeme a nebo ne. Námitky byly relevantní,“ řekl Blesk.cz Chvojka. I proto míní, že případná ústavní stížnost obcí by byla úspěšná.

Že obce nebudou mít povinnost sociální bydlení zajistit, Adamová nechápe. A varuje před tím se slovy: „V tu chvíli je to bezzubé. Jakmile tam ta povinnost není, tak se tady může rozvinout poměrně snadno i ‚turistika‘ do oblastí, které obce budou odpovědnější a budou ty byty poskytovat.“
 

...

Celý článek na: http://www.blesk.cz/clanek/449830/12-t...m-stvou-chvojku-i-expertku-od-kalouska

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter