24. 7. 2017 9:56

Denik.cz: Firmám se víc vyplatí nepotřebné věci zničit, než je darovat

Tým ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) má do konce roku připravit návrhy na podporu firemního dárcovství. Darování věcí a poskytování služeb na dobročinné účely totiž brání daňové zatížení.

Podniky musejí z věnovaných předmětů i práce odvádět daň z přidané hodnoty (DPH), je pro ně tak finančně výhodnější předměty místo darování zlikvidovat a služby zdarma neposkytnout. Uvádí to zpráva o firemním dárcovství, kterou by měla v pondělí projednat vláda.

Problém s DPH vláda už řešila u darovaných potravin. Od roku 2015 u věnovaného jídla, kterému se blíží konec spotřeby, výrobci a obchodníci DPH platit nemusí. Cenu produktů snižují na nulu. Podle zprávy by tento postup mohl sloužit jako inspirace i u věcných darů. Nyní se u neprodejného zboží, jako je například sezonní oblečení, platí DPH z poslední ceny po slevě. "Je stále pro firmy finančně výhodnější výrobek zlikvidovat než poskytnout darem," uvádí autoři zprávy pro vládu.

Firmy podporují potřebné i službami, které poskytují neziskovým organizacím. Například jim bezplatně provedou audit, vytvoří počítačové programy či nastaví informační technologie. DPH odvádějí z nákladů na danou službu včetně těch mzdových. Zatěžuje to neúměrně ty firmy, které takto neziskovým organizacím pomáhají, a omezuje to rozsah poskytované podpory.

O možnostech daňového řešení bude pracovní skupina členů vládní rady pro neziskové organizace, velkých firem i neziskových organizací jednat s generálním finančním ředitelstvím. Podle zprávy by daňové asignace, tedy přesměrování části daní vybranému projektu či zohlednění dobročinnosti při veřejných zakázkách, nebyly v Česku vhodné. Podpora by se totiž mohla zúžit jen na splnění stanoveného povinného množství, takže by množství darů mohlo klesnout.

Stát nyní umožňuje odpočet hodnoty daru od základu daně z příjmu. Společnosti si mohou odečíst sumu maximálně do deseti procent základu. Neziskové organizace, které získávají podporu firem, se starají například o postižené, seniory a opuštěné děti. Zajišťují také sportovní, vzdělávací a kulturní aktivity. Podle odborníků na sociální problematiku často poskytují služby, které nezajišťuje stát.
 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter