Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

31. 7. 2015 9:44

Avízo: Úřad ministra Dienstbiera uctí památku obětí tábora v Letech u Písku

Členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, která spadá do gesce ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, navštíví v pondělí 3. srpna 2015 pietní akt v Letech u Písku připomínající romské oběti nacismu v době druhé světové války.

Vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martin Martínek položí v zastoupení Jiřího Dientbiera, který je v zahraničí, květiny k pomníku na pohřebišti a pokloní se památce romských obětí holocaustu.

Vzpomínkovou akci k uctění obětí romského holocaustu za 2. světové války a připomenutí si zahájení a ukončení provozu cikánského tábora Lety organizuje památník Lidice, který má správu bývalého tábora v Letech u Písku na starosti. Jde tak o druhý vzpomínkový akt v tomto roce. První organizují již mnoho let v polovině května potomci obětí tohoto lágru z řad Romů.

Při obou pietních aktech se každý rok v Letech potkávají přeživší vězňové romského lágru a pozůstalí po obětech společně s osobnostmi českého politického a náboženského života. Ve velkém počtu také přicházejí zástupci diplomatického sboru v ČR, neziskového sektoru a médií.


Premiér Bohuslav Sobotka a ministři Daniel Herman a Jiří Dienstbier uctili v sobotu 10. května 2014 v Letech u Písku památku romských obětí holocaustu

Lety u Písku jsou smutným mementem romského holocaustu, o němž se začalo diskutovat až v druhé polovině devadesátých let, přestože během druhé světové války zahynulo v koncentračních táborech v Evropě sta tisíce Romů.

Z celkového počtu více než 1300 osob, jež prošly letským táborem, 329 v táboře zemřelo, z toho 241 dětí, 300 vězňů bylo propuštěno nebo uprchlo, více než 500 vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau a osud zbylých je nejasný. V srpnu 1943 byl sběrný tábor v Letech zrušen po epidemii břišního a skvrnitého tyfu.

Genocida českých a moravských Romů, která má pro svůj hluboký význam v romštině pojmenování baro murdaripen neboli velké vraždění, mezinárodně též označováno jako PORAJMOS, patří k jedněm z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války. Po jejím skončení jich zůstalo na živu necelých šest set.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter