Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

4. 11. 2016 16:05

Sociálně vyloučeným by mohli pomáhat romští asistenti osvěty zdraví

V Hrzánském paláci se v pátek 4. listopadu konala odborná konference na téma praxe romských zdravotních mediátorů, která představila slovenské zkušenosti v oblasti zlepšování ochrany veřejného zdraví Romů a sociálně vyloučených osob. Iniciátorem akce byl Odbor (Agentura) pro sociální začleňování spadající do gesce ministra Jiřího Dienstbiera.

Na Slovensku funguje již několik let úspěšný model asistentů osvěty zdraví s prokazatelně pozitivními výsledky zlepšení zdraví Romů a sociálně vyloučených osob. Ve více jak dvou stovkách komunit ohrožených sociálním vyloučením působí 213 asistentů. Ti mají detailní znalosti místních vztahů, sociálních podmínek i ekonomických možností. Potenciál popsané pozice napomáhá v přemosťování nerovného přístupu ke zdravotní péči, často provázeného rasovými předsudky a diskriminací.

Konference romských zdravotních mediátorů v Hrzánském páláci

Účasníci setkání konaného pod záštitou ministra Jiřího Dienstbiera se seznámili se slovenským konceptem; pozornost se soustředila i na legislativní a logistický rámec tohoto konceptu. Chybět nemohly ani pohledy a zkušenosti z praxe.

„Doufám, že dnešní inspirativní setkání, jež přineslo nespočet námětů i rad, přispěje k tomu, abychom i u nás měli co nejdříve naše vlastní asistenty osvěty zdraví," řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier v úvodu setkání.

__________________________________________

Výzkumy za posledních deset let prokázaly přetrvávající nerovnosti mezi zdravím Romů či osob se sociálním vyloučením a většinovou populací, např.:
- tzv. naděje na dožití: o 10 -15 let kratší
- 2x vyšší novorozenecká úmrtnost
- vyšší podíl adolescentních matek
- kratší délka těhotenství
- podprůměrná délka kojení, vyšší frekvence hospitalizace do 18. měsíce
- 2/5 Romů bez ukončeného základního vzdělání uvádí 3 a více chorob

 

 

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter