Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

23. 3. 2016 9:59

Týden.cz: Nenechme se zastrašit! reagují čeští politici na teror v Bruselu

Čeští politici odsoudili teroristické útoky v Belgii. Pozůstalým po obětech vyjádřili soustrast. Zároveň vyzvali k potrestání viníků i k tomu, aby se Evropa nenechala zastrašit.

Prezident Miloš Zeman je otřesen teroristickými útoky v Belgii. Zároveň varuje před podceněním hrozeb teroristických útoků v dalších zemích včetně Česka, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil Bruselu solidaritu a podporu belgické vládě. Zpráva o útocích ho šokovala, stejně jako místopředsedu vlády Anreje Babiše (ANO). Pozastavil se nad tím, že teroristé útočí v srdci EU, které se k migrantům chová přátelsky.

"Prezident republiky je hluboce otřesen teroristickými útoky v Belgii, které potvrzují neochabující aktivitu teroristických sil, a varuje před tím, aby byla hrozba teroristických útoků v dalších zemích, včetně České republiky, podceňována," uvedl Ovčáček.

Sobotka uvedl, že ho zpráva o teroristických útocích v Bruselu, které si vyžádaly mnoho mrtvých a zraněných, šokovala. "Hluboce lituji nevinných obětí a vyjadřuji soustrast a solidaritu všem pozůstalým. Ještě minulý týden jsme v Bruselu s lídry EU řešili migrační krizi, nyní se země stala obětí nelidského teroru," napsal Sobotka.

Belgické vládě vyjádřil v jejím boji proti terorismu plnou podporu. "Odsuzuji teroristické útoky, jedná se o útok na základní hodnoty demokracie a svobody, které sdílí všechny evropské země včetně České republiky. Teroristy se nesmíme nechat zastrašit, pachatelé musí být dopadeni a potrestáni," dodal premiér.

Útoky odsoudili i další politici, vyjádřili soustrast pozůstalým a vyzvali zároveň k potrestání viníků. "Jsem v šoku, je to tragédie. Teroristi útočí v srdci EU, které se k přistěhovalcům chová nejpřátelštěji. Pozůstalým upřímnou soustrast," napsal na Twitteru Babiš.

Za otřesné, ohavné a naprosto zbabělé označila bruselské události pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Věří, že strůjci útoků budou dopadeni a souzeni. "Evropa musí v těchto chvílích demonstrovat sílu a jednotu a ukázat, že nechce žít v neustálém strachu z terorismu," uvedla.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v prohlášení poznamenal, že pokud jsou za útoky islámští radikálové, podtrhne se pravdivost slov belgického premiéra Charlese Michela o vážnosti hrozby a o množství radikalizovaných lidí, kteří prošli syrskou válkou. "Tito lidé se po - doufejme brzké - porážce Islámského státu pravděpodobně vrátí zpátky do Evropy. Nelze přitom počítat s tím, že by ze dne na den změnili své názory, a je potřeba se na tuto skutečnost připravit," uvedl Štěch. Dodal, že bude nutné posílit rozpočty tajných služeb a bezpečnostních složek.

Předseda komunistů Vojtěch Filip je přesvědčen, že po útocích v Belgii "už pochopí odpovědné orgány EU i jednotlivých členských států, že nejde o nic jiného než další vyvolání chaosu a atmosféry strachu" v Evropě a že jsou nutná razantní opatření v místech válečných konfliktů i změna azylové politiky.

Podle TOP 09 jsou atentáty dalšími z řady útoků na "naši civilizaci, na euroatlantické hodnoty". "V odporu proti terorismu proto nesmíme polevit a tento odporný čin musí být potrestán," uvedla strana v prohlášení. Zároveň varovala před ovlivněním strachem.

"Bombové útoky v Bruselu mě hluboce zasáhly. Strašný čin, který musí být vyšetřen. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodinám pozůstalých," napsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) vyjádřil Belgii soustrast a solidaritu. "Zlu není možné ustupovat," napsal.

"Myslím na lidi zasažené terorem v Bruselu. Nenechme se ale zastrašit. To radikálové chtějí. Jediným řešením je pokračování v boji proti lidem, kteří nenávidí náš svět," napsal v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

"Cítím hněv a smutek, nemohu spát. EU potřebuje získat bezpečnostní rozměr," uvedl na Twitteru lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Soustrast všem pozůstalým po obětech vyjádřil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, stejně jako ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "V modlitbě myslím na všechny oběti a jejich blízké," uvedl ministr.

K potrestání viníků vyzval i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) "musíme být tváří v tvář zlu silní a nenechat se zastrašit".

Místopředseda Strany zelených Petr Kutílek požaduje trest pro pachatele a rozbití teroristických sítí. Zároveň ale vyzval, aby Evropa držela svobodu, spravedlnost, solidaritu a mír.

...

Celý článek na: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/nenechme-se-zastrasit-reaguji-cesti-politici-na-teror-v-bruselu_376979.html

Týden.cz: Nenechme se zastrašit! reagují čeští politici na teror v Bruselu

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter