Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

19. 10. 2016 12:55

Memorandum o spolupráci s Fraunhoferovou společností posílí český aplikovaný výzkum

Lepší spolupráci českých a německých vědců, společné projekty aplikovaného výzkumu a snazší čerpání evropských peněz slibuje dnes podepsané memorandum o spolupráci s Fraunhoferovou společností. Ta patří v aplikovaném výzkumu mezi přední německé instituce s mezinárodním renomé. Spolupráce s touto špičkovou institucí je zároveň otevřená i malým a středním podnikatelům. Memorandum iniciovala Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Úřadu vlády ČR, dokument byl podepsán v rámci akce Česko-německý dialog o technologiích s Fraunhoferovou společností. Tato konference je součástí dlouhodobého Česko-německého strategického dialogu.

Českým výzkumníkům a podnikatelům se otevřely dveře k prestižní mezinárodní spolupráci. Od německé strany se můžeme naučit, jak prosazovat výsledky výzkumu v praxi a jak do výzkumu více zapojit i podniky.  Nechceme ale jen přebírat výsledky, chceme je sami vytvářet a zvyšovat prestiž české vědy ve světě,“ uvedl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Ten se dnes spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou setkal na Úřadu vlády ČR s prezidentem Fraunhoferovy společnosti Reimundem Neugebauerem. Memorandum pak za Úřad vlády ČR podepsal ředitel Sekce pro vědu, výzkum a inovace Arnošt Marks.

Česká pracoviště nyní spolupracují s Fraunhoferem na dvou projektech. Jedním z nich je projekt NANOMATCON za účasti Technické univerzity v Liberci. Projekt je zaměřený na vysoce funkční nanomateriály, z EU už na něj šlo 321.000 eur (cca 9 milionů korun). Na dalším projektu spolupracuje Fraunhofer s brněnskými výzkumnými organizacemi.

Díky memorandu by také mělo vzniknout více česko-německých projektů financovaných z programu Horizont 2020. Fraunhoferova společnost se zapojí do programu Technologické agentury ČR Delta, který je určen právě na rozvoj spolupráce českých výzkumníků se zahraničím. V plánu jsou dále odborné konference, které pomohou začlenit nová česká vědeckovýzkumná centra na mezinárodní vědeckou mapu. Jedná se také o programech spolupráce pro absolventy oborů energetika, biotechnologie a nanotechnologie. Setkávat by se měli i rektoři českých a německých univerzit.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X