8. 10. 2015 9:34

Projev vicepremiéra Bělobrádka na zahájení The Pigment and Colour Science Forum

Vicepremiér Bělobrádek zahájil The Pigment and Colour Science Forum
Vicepremiér Bělobrádek zahájil The Pigment and Colour Science Forum

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek zahájil ve čtvrtek 8. října 2015 v Praze The Pigment and Colour Science Forum. Na mezinárodní konferenci zaměřené na oblast průmyslových barviv se setkalo více než 350 zástupců světových firem, výzkumníků, investorů a zástupců státní správy. Na konferenci byly představeny také české fotokatalytycké nátěry s nanočásticemi.

Projev vicepremiéra

Dobrý den, dámy a pánové.

Děkuji organizátorům za pozvání na toto významné mezinárodní setkání a vás bych rád přivítal v srdci Evropy, v krásném a slavném městě Praha městě sta věží.

Dámy a pánové, barva je zvláštní veličina. Na jedné straně je vnímání barev ryze subjektivní – čímž zdaleka nemyslím jen fakt, že tam, kde mužské oko vidí prostě růžovou, rozeznává žena nejméně desítku barev. Na druhé straně barevnost souvisí s fyzikálně chemickými vlastnostmi materiálu.

A právě fyzikálním vlastnostem barviv se chci krátce věnovat. Respektive se chci věnovat mladému oboru lidské činnosti – a tím jsou nanotechnologie. Jak možná víte, můj úřad pro vědu, výzkum a inovace podporuje projekt Czech is nano, který se nanotechnologiím věnuje. Odpověď na otázku, proč zrovna tento projekt, je prostá. Nanotechnologie totiž patří mezi velmi perspektivní obory, v nichž Česká republika dlouhodobě dosahuje excelentních výsledků.

Je obecně známé, že nanotechnologie pracují s velikostí částic, jež odpovídají vlnovým délkám viditelného světla. Což samozřejmě přináší zcela revoluční možnosti i pro barvy, pro jejich zpracování, reprodukci, paletu a trvanlivost.

Samozřejmě, odborníky na barvu jste tu vy, ne já. Chci se však na tomto fóru přiznat, že jsem možnostmi nanotechnologií již dlouho fascinován. Trvanlivé fasádní barvy, nové zářivé odstíny autolaků s úžasnými optickými vlastnostmi, televize s vyšším rozlišením a větší barevnou paletou díky kvantovým tečkám, materiály, které mění svou barvu v magnetickém poli, nové barvení látek, jež není založeno na chemii, ale na velikosti nanočástic, takže barva je odolná vůči oděru či třeba praní a je fakticky věčná. Možnosti barevných nanotechnologií působí někdy skoro jako kouzlo. Ty ostatní vynálezy a inovace z oblasti nanotechnologií jsou věcmi, které ještě před několika lety zněly jako  sci-fi. A dnes o nich tady hovoříme jako o realitě, která se dostává do běžného života.

Nyní mi však, dámy a pánové, dovolte přejít k prozaičtější věci. A tou je politika. Přesto se tématu příliš nevzdálím, nebojte.

Jako člen vlády odpovědný za vědu a výzkum mám samozřejmě zájem na tom, abychom dokázali využít náš potenciál, který v oblasti nanotechnologií nesporně máme. Ostatně v rámci podpory vědy, výzkumu a inovací jde o jednu z našich prioritních oblastí.

V naší zemi, máme širokou výzkumnou základnu i velké množství inovačních firem, které vyvíjejí nové technologie a globálně konkurenceschopné výrobky. Jsem si jist, že naši vědci a malé a střední firmy pracující v oboru nanotechnologií jsou vhodnými partnery pro spolupráci i s největšími světovými společnostmi.

Česká republika se i díky své průmyslové a vzdělanostní tradici už stala důležitým průmyslovým zázemím zejména pro německou ekonomiku a německé firmy. Nyní bychom rádi posunuli náš potenciál na vyšší úroveň a stali se i centrálou vývoje nových technologií. Schopné lidi na to máme už dávno. Nyní – pokud si mohu dovolit to takto říci – k tomu navíc máme i silnou politickou vůli.

Dámy a pánové, u mě najde podporu každý dobrý nápad. Věřím, že i toto fórum napomůže mezinárodní spolupráci a ukáže nové možnosti investic. Přeji vašemu jednání zde v Praze úspěch a ať se vám v České republice líbí.

Děkuji za Vaši pozornost!

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie