28. 6. 2017 9:57

Rozhovor s izraelským ministrem pro vědu, technologie a vesmír O. Akunisem v Lidových novinách - "Autonomní auta můžeme vyvíjet spolu"

„Vy děláte ve Škodě auta, my zase máme technologické firmy jako Mobileye. Myslím, že můžeme spolupracovat, a je to lepší, než kdyby to každý z nás dělal zvlášť,“ řekl LN Ofir Akunis (44), izraelský ministr pro vědu a technologie, který přijel do Česka. Akunis býval i poradcem premiéra Benjamina Netanjahua pro PR. A sám má velké cíle.


* LN: Navštívil jste u nás v rychlosti tři přední vědecké ústavy: laserový, chemický a robotický. Jaký na vás udělaly dojem?

Ze všeho nejdříve musím vyjádřit vděk Čechům a jejich vládě za vřelý vztah k Izraeli, co se týče věcí politických. Už tak dobré vazby chceme zlepšovat, a to i ve vědě a inovacích. S vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem jsme se shodli v navýšení peněz pro společný výzkum a spolupráci mezi Izraelem a Českem. Jak jste říkal, viděl jsem tu tři ústavy a počiny v laserech, robotice a chemii na mne udělaly dojem. Leccos můžete ve vědě dělat sami, ale myslím si, že je daleko lepší, když to děláte s někým dalším, což platí i pro země, jako je Česká republika. Věřím, že pan velvyslanec (Daniel Meron) bude nadále jednat s ústavy, s univerzitami i vládou, aby vznikaly nové dohody a projekty s Izraelem.

* LN: Jsou nějaká odvětví, která tu Izraelce obzvláště zajímají? Roboti, auta bez řidičů...?

Něco vám o autonomních vozidlech řeknu. Předně: jsou budoucností lidstva. Nevím, kdy to bude – jestli za deset, dvacet let, dříve či někdy později – ale budou. Zvláště by to mělo zajímat země, jako tu vaši, když tu máte automobilku Skoda, ale vy říkáte, Škoda, že?

* LN: Ano, se „Š“ na začátku. Četl jsem, že je to nejčastější taxík v Izraeli, zvláště octavia...

Škodovky jsou u nás velmi populární, nejen v taxislužbě, užívají je i naše ministerstva. Vy děláte auta, my zase máme technologické firmy, jako je Mobileye, která začínala jako malý startup v Jeruzalémě a před dvěma měsíci je koupil Intel (Mobileye vyvíjí chytré asistenční systémy do aut, podle stanice BBC došlo k převzetí za sumu 15,3 miliardy dolarů -pozn. redakce). Šéf Škody Auto ji má za dva týdny v Jeruzalémě navštívit. Samozřejmě jej přivítáme. Takže myslím, že můžeme spolupracovat, a je to lepší, než kdyby to každý z nás dělal zvlášť.

* LN: A co chemie, medicína? Navštívil jste i Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB), kde se díky práci profesora Holého zrodila léčiva proti HIV.

Bylo to impresivní, zajímá nás to. Musím také uvést, že v Opavě už funguje součást největší izraelské farmaceutické společnosti Teva, která tam zaměstnává 1600 lidí. V Česku máme i řadu výzkumných projektů, které se týkají chemie a neurodegenerativních chorob, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Rozsah spolupráce chceme navyšovat.

* LN: Ještě něco vás tu zaujalo?

Vrátím se ještě k robotice – robot je vlastně české slovo, ne? –, protože pro mě jako ministra vědy a technologií je to prostě priorita. Roboti budou součástí lidské budoucnosti. V Izraeli je to velevýznamné průmyslové odvětví a na univerzitě (ČVUT) jsem v pondělí viděl i zdejší dosavadní úspěchy v robotice. Rád bych, aby izraelští vědci z Ben Gurionovy univerzity přijeli do Prahy a začali spolupracovat. A to platí také pro laserové centrum ELI v Dolních Břežanech. Je to jen začátek, ale my chceme daleko více... Musím ještě zopakovat, že naše přijetí v Česku bylo velice vřelé, velmi vstřícné. Kolegyni ministryni jsem říkal, že si nevzpomínám, aby nás někde v Evropě takhle hezky přijali.

* LN: Opravdu?

Fakt. Schválně mluvím o Evropě, nikoliv o Dálném východě. Ano, v Indii, Číně, Jižní Koreji a Japonsku nás vítají také tak pěkně. Víte, na „světě zítřka“ se můžeme podílet společně – se všemi, s asijskými zeměmi i s Českem. Ale něco vám povím: rozumné země a rozumní lidé celého světa se musí společně postavit silám zla a být v tom jednotní...

* LN: Myslíte terorismus?

Jistě! Zvláště radikální islám. Je to hrozba. A my nemáme problém to přesně pojmenovávat.

* LN: Jak mladé lidi vedete k tomu, že je věda důležitá?

Máme projekty pro další generaci. Brzy otevřeme třeba i letní vědecké kempy pro děti, skoro zdarma, aby byly v kontaktu s technologiemi, osahaly si inovace a věděly, že Izraelci jsou „hi-tech národem“. Dáváme coby ministerstvo vědy peníze i obcím, aby samy rozvíjely aktivity v oblasti robotiky, výzkumu vesmíru a řadě věd. Před třemi čtyřmi lety vědělo o aktivitě ministerstva jen patnáct procent a dnes je to přes čtyřicet procent, což je dost, když si vezmete, že věda a výzkum jsou specifická věc.


Lidové noviny
 28.6.2017
 autor: Martin Rychlík

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie