Aktuálně

19. 6. 2008

Česká veřejnost oslavila narozeniny Aun Schan Su Ťij prostřednictvím společné fotografie

 


Praha, 19. června 2008 – Společnou fotografii s blahopřáním vytvořili čeští občané u příležitosti dnešních 63. narozenin zadržované barmské disidentky a nositelky Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Akce, kterou uspořádala společnost Člověk v tísni a Barmské centrum Praha, se uskutečnila 18. června na náměstí Jana Palacha v Praze. Svojí účastí jí podpořila řada osobností českého veřejného života.Účastníci oblečeni symbolicky v červené barvě vytvořili na pozadí Pražského hradu společný snímek s přáním k narozeninám. „Snímek předáme barmským opozičním skupinám a exilovým médiím, aby se o ní dozvěděla i veřejnost v Barmě. Chceme jí tak alespoň symbolicky vyjádřit podporu,“ vysvětlila Marie Peřinová, vedoucí Barmských projektů společnosti Člověk v tísni.

Shromáždění se zúčastnila řada osobností českého veřejného života. Mimo jiné bývalý prezident Václav Havel, místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, senátor Jiří Oberfalzer z Parlamentní skupiny pro demokracii v Barmě, výkonný předseda Olympic Watch Jan Ruml nebo evangelický duchovní Svatopluk Karásek.

Václav Havel zdůraznil, že je potřeba neztrácet naději a vytrvat v boji proti barmskému vojenskému režimu. „Paní Su obdivuhodným způsobem vytrvává a my jí k jejím narozeninám můžeme popřát jen to, aby dále vytrvávala, že se její utrpení může zhodnotit, i když ne hned“, prohlásil Havel.

Alexandr Vondra, který se s Aun Schan Su Ťij na začátku desetiletí osobně setkal dodal: „Dnešním setkáním chceme přispět k tomu, aby její kauza neupadla do zapomnění, aby byla osvobozena a Barma byla jednou svobodná“.

Od 19 hodin na happening navázala veřejná diskuse, která se uskutečnila v Klubu cestovatelů (Masarykovo nábřeží 22, Praha 1). Obsahem diskuse byla současná politická situace v Barmě a humanitární pomoc obětem cyklonu Nargis, kterou přímo na místě poskytuje z prostředků veřejné sbírky SOS Barma společnost Člověk v tísni. Na konto sbírky přispěli čeští občané k 16. červnu. 2008 již 7 571 096 Kč.

Aun Schan Su Ťij (narozena 19. 6. 1945) je v současnosti jedinou vězněnou nositelkou Nobelovy ceny míru. Od roku 1989 ji barmský vojenský režim drží v domácím vězení s krátkými přestávkami již více než 12 let. Režim tak porušuje i svoje vlastní zákony, podle kterých měl disidentku propustit nejpozději v květnu letošního roku. Namísto toho však její vězení prodloužil o dalších šest měsíců.

V případě zájmu o bližší informace se prosím obraťte na níže uvedené kontakty:

§ Jan Líska, koordinátor Barmských projektů

tel: +420 777 787 369, e-mail: jan.liska@clovekvtisni.cz

§ Marie Peřinová, vedoucí Barmských projektů

tel: +420 777 787 975, e-mail: marie.perinova@clovekvtisni.cz

e-mailemFacebook   twitter

Fotogalerie