Aktuálně

4. 2. 2019 12:32

5. Týden v EU dle Mileny Hrdinkové (28. ledna až 3. února 2019)

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

je mi ctí vás poprvé oslovit v pozici státní tajemnice pro evropské záležitosti a těším se na naše pravidelná setkávání zde na stránkách newsletteru. Ve svém prvním úvodníku bych vám kromě významných událostí tohoto týdne ráda představila své cíle. V první řadě je mým úkolem garantovat perfektní servis pro předsedu vlády coby nejvyššího zástupce České republiky ve strukturách Evropské unie. Věnovat se budu rovněž budování kvalitních a produktivních vztahů se svými protějšky z ostatních členských států a institucí EU a spolupráci s resorty ve vzájemně se překrývajících agendách a při formulaci srozumitelných a konzistentních pozic ČR. Velmi důležitá je také pozitivní komunikace o evropských záležitostech. Chtěla bych, aby byla EU vnímána jako mimořádný projekt, jehož máme být součástí a na jehož úspěchu se máme aktivně podílet.

Ve čtvrtek mne čeká první zahraniční cesta v nové funkci. S panem premiérem zamířím do Bratislavy na summit V4. V rámci tohoto jednání se uskuteční také oběd s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž budeme diskutovat mimo jiné o květnovém summitu v Sibiu, o budoucím víceletém finančním rámci EU nebo přípravách na volby do Evropského parlamentu.

V pátek se pak s panem premiérem zúčastním jednání s komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou. Hovořit s ní budeme o takových tématech, jako jsou jaderná energetika, veřejná podpora v kontextu víceletého finančního rámce, projekt výstavby broadbandu nebo zdanění v digitální oblasti.

K dalším významným událostem tohoto týdne patří včerejší zasedání ministrů zahraničí EU a Ligy arabských států (LAS), které se věnovalo boji proti terorismu, změně klimatu, migraci či situaci v oblasti lidských práv. Nejen na tato témata naváže summit EU a LAS, který proběhne v Egyptě 24. a 25. února. Neformálně na konci týdne zasednou také ministři vnitra a spravedlnosti. Evropský parlament se tento týden soustředí na práci v politických skupinách a výborech a připravuje se na nadcházející plenární zasedání. 


Více se o údalostech z uplynulého týdne v EU dočtete v našem newsletteru Týden v EU (28. ledna až 3. února 2019).

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti
Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti

Státní tajemnice pro evropské záležitosti

Připojené dokumenty

Fotogalerie [F] fotogalerie