Archiv zpráv sekce pro Evropské záležitosti

Na finanční pomoci Irsku se bude podílet i Česko. Zaručí se za celkem 6,7 miliardy korun, které Irům na tři roky půjčí Evropská komise. ČTK a ČT to dnes řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. V případě, že by Irsko peníze nesplatilo, Česko by celou částku muselo zaplatit do rozpočtu EU.

Peníze, které Evropská komise Irsku půjčí, pochází z mechanismu zvaného ESFM. Jeho prostřednictvím může komise na trhu získat až 60 miliard eur, za něž ručí všechny členské státy Evropské unie. ESFM se přitom na pomoci Irsku, která dosáhne 85 miliard eur, bude podílet ze zhruba jedné třetiny.

"Česká republika ručí nesplacenou rezervou do evropského rozpočtu a ta výše je odhadována na 6,7 miliardy korun. To znamená, že kdyby do doby ukončení pomoci Irsko nesplatilo to, co mu evropský rozpočet v rámci toho nástroje půjčí, tak by Česká republika musela uhradit do evropského rozpočtu více než dnes o 6,7 miliardy korun," uvedl Zídek.

Záruku Irsku nejspíš již nebude muset schvalovat ani vláda a ani parlament. Celý mechanismus totiž již schválila předchozí vláda premiéra Jana Fischera. Česko navíc podle Zídka nemá s pomocí Irsku žádný problém. "My bychom samozřejmě neměli mít problém se systémem solidarity v rámci celé Evropské unie. Ten nástroj jsme na jaře schválili a souhlasíme s tím," dodal náměstek českého ministra financí.

Zídek rovněž nevyloučil, že by se členské státy EU mimo eurozónu, tedy i ČR, mohly nakonec zapojit do nově vznikajícího permanentního krizového mechanismu, na němž se v neděli dohodla Francie a Německo. V médiích tento nástroj bývá nazýván jako řízený bankrot a počítá s tím, že by se na případném krachu některého ze států podíleli i soukromí investoři.

Zatím není jasné, jakou by mělo zapojení zemí, které si drží národní měny, podobu. Již je ale zřejmé, že nový systém řízeného bankrotu nahradí po roce 2013 nejen záchranný fond eurozóny, kde se v současnosti nachází asi 440 miliard eur, ale i ESFM, jehož se účastní i Česko. Podle Zídka nicméně jednání nadále pokračují a konečná podoba nebude hotová dříve než v létě.