Aktuálně

30. 7. 2014 10:28

Česká republika se připojila k další fázi sankcí EU vůči Rusku

V úterý 29. července přijala Evropská unie tvrdší sankce vůči Ruské federaci. Nové sankce vycházejí z opatření doporučených v závěrech mimořádné červencové Evropské rady a cílí především na obchody s vojenským zbožím a omezení financování ruské ekonomiky.

Rusko bohužel nevyužilo možnosti přestat po sestřelení malajsijského letounu zásobovat povstalce těžkými zbraněmi a hledat důsledně mírové řešení krize na východní Ukrajině. Ani po této tragické události, která si vyžádala velké množství nevinných civilních obětí, není na ruské straně vidět ochota začít s Ukrajinou jednat o snížení napětí. Při jednání o podobě nových sankcí postupovali zástupci České republiky tak, aby pomohli udržet jednotný postup celé EU vůči Rusku a současně ochránili co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Je dobře, že sankce nemají plošný hospodářský charakter a cílí na omezený okruh oblastí. Věřím, že další sankční opatření už nebudou potřeba a že převáží rozum a diplomacie. Ani pro Evropskou unii, ani pro Rusko není do budoucna výhodné, abychom se dostali do vleklé obchodní války a aby na východní hranici Ukrajiny vyrostla nějaká nová hospodářská či politická železná opona,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podoba a rozsah sankcí se v minulých dnech intenzivně projednávaly na půdě Evropské unie. Cílem debaty bylo co nejrychleji zareagovat na aktuální situaci, kdy Rusko nepřispívá k uklidnění konfliktu na východě Ukrajiny. Sankce jsou zaměřeny především na oblast vojenského průmyslu a financování nových investic. Přijatá opatření se týkají pouze nových kontraktů, nikoliv již uzavřených smluv.

Česká vláda během vyjednávání úspěšně prosazovala, aby sankce nedopadly na obchod s civilním zbožím a týkaly se pouze vojenských dodávek. Vzhledem k tomu, že Česká republika se ve vztahu s Ruskem soustředí primárně na civilní dodávky, nově dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku.

Přijaté sankce se konkrétně zaměřují na oblasti:

 • přístupu ruských státem vlastněných bank na kapitálové trhy
  Omezení se vztahuje na obchodování s dluhopisy, akciemi, které mají splatnost vyšší než 90 dní a byly vydány významnými ruskými finančními institucemi založenými v Rusku, kde má stát podíl minimálně 50 %, jedná se o pět bank.
 • obchodu se zbraněmi
  Zákaz obchodování se zbraněmi do/z Ruska, a to i v případě, že uvedené zboží nepochází z území členských států EU. Sankce se nevztahují na případy dodávek náhradních dílů a servisu nezbytného pro údržbu již existující výzbroje v EU.
 • vývozu zboží dvojího užití
  Zakázáno je obchodování se zbožím dvojího užití určeného pro vojenské využití v Rusku či vojenskému koncovému uživateli v Rusku, a to i v případě, že uvedené zboží nepochází z území členských států EU. Zákaz se nevztahuje na civilní dodávky zboží, ani na zboží určené smíšenému příjemci.
 • vývozu citlivých technologií
  Možný zákaz vývozu technologií určených pro hlubinný průzkum a těžbu ropy, arktický průzkum a těžbu ropy či projekty těžby ropy z břidlic v Rusku. O autorizaci k vývozu bude rozhodovat příslušný orgán státní správy.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie