Aktuálně

17. 6. 2011 14:21

Česko bude řídit Visegrádskou čtyřku

Česko bude řídit Visegrádskou čtyřku
Česká republika přebírá předsednictví zemí Visegrádské čtyřky. V čele seskupení tak vystřídá Slovensko.

Představitelé vlád Polska, Maďarska, Česka a Slovenska se naposledy za slovenského předsednictví sešli ve čtvrtek v Bratislavě. Shodli se mimo jiné na tom, že se zemím V4 podařilo v uplynulém období zintenzivnit kooperaci při řešení důležitých témat, a to i v oblasti problematiky Evropské unie.

Zástupci čtyř středoevropských zemí zdůraznili například spolupráci v oblasti energetiky. Tu ocenilo zejména Slovensko, které bylo donedávna odkázáno na dodávkách ropy a zemního plynu výhradně z Ruska. „Diverzifikace je cesta k větší míře svobody a nezávislosti,“ řekla slovenská premiérka Iveta Radičová, která schůzku zástupců zemí V4 hostila.

Radičová poukázala i na společná jednání před summity Evropské unie. „Náš zájem a cíl je společný - nabízet řešení, která pomohou a stabilizují situaci v Evropě,“ prohlásila.

Zástupci zemí Visegrádu mluvili také o nadcházejícím předsednictví Polska v čele EU. To od 1. července vystřídá v této pozici Maďarsko. „Je to jedinečná příležitost, že Polsko přebírá po Maďarsku předsednictví v Evropské unii. Tady můžeme opravdu spolupracovat a to je vynikající výhled do příští doby,“ uvedl český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který Českou republiku na setkání zastupoval.

Jednou z hlavních priorit, které hodlá Česko v rámci svého předsednictví Visegrádské skupiny prosazovat, je debata o rozpočtu Evropské unie. „Jako Česká republika jsme zastánci velice úsporného rozpočtu Evropské unie. Konec konců je to rozpočet, který musíme všichni spolu zaplatit,“ prohlásil ministr Schwerzenberg.

Vedle unijního rozpočtu se Česká republika chce věnovat také tématu společné energetické politiky. Pozornost bude podle českého šéfa diplomacie zacílena i na projekt Východního partnerství, jež sdružuje šest postsovětských republik. Česko rovněž navrhuje založení společných analytických skupin.

Uskupení zemí Visegrádské čtyřky letos v únoru oslavilo 20. výročí od svého vzniku. Vznik aliance potvrdili v roce 1991 v polském Visegrádu představitelé Polska, Maďarska a tehdejšího Československa.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie