Aktuálně

21. 12. 2020 12:55

Česko je na vakcinaci proti covid-19 připraveno. První vakcíny by měly dorazit ještě letos

Předseda vlády Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Janem Blatným během prohlídky FN Motol, 16. prosince 2020.
Předseda vlády Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Janem Blatným během prohlídky FN Motol, 16. prosince 2020.
První vakcíny proti onemocnění covid-19 dorazí s největší pravděpodobností už mezi vánočními svátky. Úvodní dodávka bude zejména symbolická, zhruba 10 tisíc kusů. Prvními očkovanými budou zdravotníci, kteří se starají o pacienty s těžkým průběhem této nemoci. Následovat budou senioři a chronicky nemocní.

Motol, VFN v Praze a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN)  tři nemocnice, které jsou zároveň i největšími vakcinačními centry pro připravované a už brzy zahájené očkování proti koronaviru, navštívili premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný. Právě do těchto nemocnic přijde na konci roku první dodávka vakcíny do České republiky.

Podle ministra zdravotnictví jsou tato pracoviště na vše velmi dobře připravená. „Chtěl bych všechny ujistit, ze Česká republika je připravená na vakcinaci,“ řekl Jan Blatný.

V prvním kvartálu 2021 by měly do České republiky dorazit dávky pro zhruba milion osob. VFN i motolská nemocnice deklarují, že jsou schopny proočkovat až 500 osob denně, ÚVN pak kolem 300 osob denně.

První dávka vakcín, která přijde během Vánoc, bude distribuována zejména do Prahy a do Brna. Do konce roku se však první vakcíny dostanou do všech krajů České republiky. „Jedná se o systém distribuce, který je stejný napříč všemi zeměmi EU. Není tedy třeba mít obavu. ČR bude vakcinovat včas,“ dodal ministr Blatný.

Vakcínu dostanou jako první zdravotníci pracující v intenzivní péči, což je i v souladu s národní očkovací strategií. Právě ti se totiž starají o pacienty s nejtěžším průběhem covid-19. Kromě lékařů a zdravotních sester se vakcína brzy dostane také mezi seniory, kteří jsou rizikovou skupinou.

Očkování proti covid-19 je hrazené z veřejného zdravotního pojištění a je dobrovolné. V rámci České republiky bude k dispozici zhruba 200 očkovacích center. Ta budou ve zdravotnických zařízeních. Na očkování se bude podílet také zhruba 5 tisíc praktických lékařů. V záloze jsou polní nemocnice v Praze a Brně.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie