Aktuálně

31. 7. 2007 15:48

Do konce roku zbývá vyměnit ještě 900 tisíc řidičských průkazů

Pod hranici jednoho milionu řidičů se dostal počet těch, kteří dosud jezdí se starými řidičskými průkazy, které s koncem roku pozbudou platnosti.

Ministerstvo dopravy ČR minulý týden představilo revidované statistiky, ze kterých byli vypuštěni již nežijící držitelé řidičských průkazů.
Teplé letní dny a dovolené se sice negativně promítají do výměny starých řidičských průkazů, nicméně výměna i nadále pokračuje. Podle statistik, které má Ministerstvo dopravy k dispozici, stále ještě zbývá vyměnit více než 900 tisíc ŘP, vydaných v období mezi 1.7.1964 a 31.12.1993. Mírně si polepšila Praha, která se dostala pod hranici 200 tisíc starých ŘP, i přesto však ve statistikách zaujímá první místo, daleko za ní jsou Moravskoslezský kraj (přes 100 tisíc nevyměněných ŘP) a Jihomoravský kraj (přes 90 tisíc starých ŘP).
K revidované statistice pomohlo propojení několika systémů, za jejichž pomoci byli z evidence řidičů odstraněni řidiči již mrtví. Díky tomuto kroku poklesl počet od nového roku neplatných dokladů o více než 200 tisíc na současných 900 tisíc. Z toho počtu je 40 % držitelů starých ŘP starších věku 60 let a lze proto předpokládat, že ne všichni si nechají nový ŘP vystavit. Podle Ministerstva dopravy tak, pokud se lidé budou chovat zodpovědně, lze do konce roku uskutečnit veškerou potřebnou výměnu starých ŘP.
Tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka upozorňuje řidiče před dlouhými frontami na konci roku, pokud lidé neuskuteční výměnu řidičských průkazů včas. Dále by si podle něj měli uvědomit, že řízení s neplatným dokladem je přestupek, za který hrozí vysoké finanční postihy.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie