Aktuálně

11. 1. 2008 11:32

Ekologičtější automobily budou daňově výhodnější

Vláda na svém zasedání v tomto týdnu schválila na návrh ministra financí novelu zákona o silniční dani.

Novela zákona má zvýhodnit auta s nižšími emisemi a alternativním pohonem. Vláda splnila další z úkolů, které si stanovila v Národním programu snižování emisí ČR přijatém v červnu letošního roku. „Je to silný ekonomický impuls k postupné obměně vozového parku za novější automobily s nižšími emisemi a alternativním pohonem. Pomůže to také snižovat prachové emise v českém ovzduší i emise skleníkového CO2,“ říká k rozhodnutí vlády ministr životního prostředí Martin Bursík.

Současný stav zákona osvobozuje od povinnosti platit silniční daň pouze elektromobily. Schválený návrh rozšiřuje zvýhodnění také na vozidla na hybridní pohon, auta na LPG, zemní plyn (CNG) a vysokoprocentní směsi biopaliv (tzv. flexi-fuel vozidla používající palivo E85 – směs 85 % bioetanolu a 15 % benzinu).

Nižší daň budou platit rovněž majitelé nových vozů – ty totiž splňují přísnější emisní normy. První tři roky provozu budou za své auto platit o 48 % nižší sazbu, další tři roky bude sleva 40 %. Naopak majitelé automobilů starších 18 let (uvedených do provozu před rokem 1990) budou platit o 25 % více.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie