Aktuálně

5. 9. 2007 10:33

Ivan Langer navrhne vrátit Polsku 368 hektarů pozemků

Ministr vnitra Ivan Langer dnes navrhne vládě, aby Česká republika předala Polsku 368 hektarů českého území. Měl by se tak vyřešit 50 let starý územní dluh, který Praha vůči Varšavě má.

V první etapě by bylo polské straně převedeno asi 132 hektarů dosud vyhledaných pozemků, které jsou ve vlastnictví České republiky a bezprostředně přiléhají k česko-polským hranicím. Ve druhé etapě by byly převedeny pozemky o zbylé rozloze. "Jejich vyhledání bude složitou a dlouhodobou záležitostí," uvedlo ministerstvo.

Vláda by zároveň měla zrušit usnesení z roku 2005, které počítalo s tím, že místo části pozemků by Polsko dostalo finanční náhradu. Letos v březnu premiér Mirek Topolánek řekl, že by chtěl věc vyřídit do roku 2010.

Změny se dotknou sedmi polských příhraničních obcí. Zemědělci, kteří v nich žili a žijí, byli při vyrovnání v 50. letech minulého století nejvíce poškozeni.

Problém vznikl na konci 50. let. Polsko se i po druhé světové válce snažilo vznášet územní požadavky, jež se týkaly Těšínska, Oravy a Spiše. Po pobídce sovětského vůdce Josifa Stalina nakonec souhlasilo se smluvním zakotvením stávající hranice. Dalo si ale podmínku, že hraniční čára se musí maximálně napřímit a zkrátit.

Na základě smlouvy z roku 1958 se hranice napřímila, čímž se zkrátila o 80 kilometrů. S tím bylo spojeno 85 větších a menších změn průběhu pomezní čáry. Když se územní zisky a ztráty obou států porovnaly, ukázalo se, že tehdejšímu Československu zůstalo navíc zhruba 368 hektarů pozemků.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie