Aktuálně

4. 1. 2008 17:22

Ministerstvo financí podalo podnět k trestnému řízení kvůli libyjskému dluhu

Podle ministra Miroslava Kalouska měl podvod poškodit zájmy České a Slovenské republiky a uvést v omyl libyjskou vládu.

Na uzavřeném jednání vlády koncem minulého roku byl projednán problém deblokace libyjského dluhu, vzniklého ještě v době Československa. Na posledním mezivládním jednání předložila libyjská strana dopis z roku 1997, který zpochybňuje existenci tohoto dluhu. Vzhledem k tomu, že zmíněný dopis nemá ani základní předepsané náležitosti, obsahuje chyby a překlepy, jedná se evidentně o snahu poškodit zájmy České a Slovenské republiky a uvést v omyl libyjskou vládu.

Ministerstvo financí podalo na základě tohoto dokumentu podnět k šetření orgánům činným v trestním řízení. Libyjský dluh je navíc do současnosti plně evidován v národních bankách obou států a o jeho dořešení budou dále pokračovat jednání s Ministerstvem financí Libye.

Trestný čin mohl podle vyjádření mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba vzniknout během jednání o řešení zahraniční pohledávky České republiky vůči Libyi. "Především jde o újmu státu, která vznikla možným podvodným jednáním při vytvoření a odeslání dopisu datovaného z 16. prosince 1997, který obsahuje informaci, že ministerstvo financí potvrdilo uzavření pohledávky," řekl Jakob.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie