Aktuálně

5. 11. 2014 16:13

Nová poštovní známka připomene listopadové události z let 1939 a 1989

Premiér spolu s ministrem vnitra a GŘ České pošty Elkánem představili příležitostnou poštovní známku, 5. listopadu 2014, zdroj: Česká pošta.
Premiér spolu s ministrem vnitra a GŘ České pošty Elkánem představili příležitostnou poštovní známku, 5. listopadu 2014, zdroj: Česká pošta.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem a generálním ředitelem České pošty Martinem Elkánem dnes představili příležitostnou poštovní známku vydanou k 75. výročí listopadu 1939 a k 25. výročí sametové revoluce.

Premiér Bohuslav Sobotka považuje vydání poštovní známky za jednu z důležitých akcí, která nám všem dává možnost si toto významné historické výročí připomenout a zároveň jej uctít.

„Obrana demokracie je trvalým úkolem pro nás všechny – patří k tomu, aby co možná nejvíc lidí vědělo, jak fungují politické struktury, jak a proč se liší programy různých stran, ale také to, že politická práva, která jsme získali, jsou nutnou podmínkou pro to, aby o podobě společnosti mohli diskutovat různé společenské skupiny a proudy, a je dobře, že s Listopadem 1989 se tento legitimní střet do naší republiky vrátil,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Pro ministra vnitra Milana Chovance jsou listopadové dny let 1939 a 1989 důkazem, že lidé vždy chtěli a stále chtějí svobodu a jsou za ní ochotni bojovat.

„Na chvíle, kdy občané i přes hrozbu vězení nebo dokonce ohrožení života aktivně vystoupili na obranu demokracie, bychom neměli zapomínat. Atmosféru listopadových dní před pětadvaceti lety, kdy všechny generace včetně mé chtěly získat právo rozhodovat o svých životech, mám ještě v živé paměti. Nesmíme proto zklamat důvěru, kterou nám jako demokratickým politikům lidé dali ve svobodných volbách. Máme povinnost jednat tak, aby se za nás spoluobčané nestyděli,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že vydání speciální známky k 17. listopadu pěkným aktem, jak tuto vzpomínku dostav mezi co největší množství občanů.

„Události listopadu roku 1939 a 1989 vnímám jako zásadní dny boje za svobodu v dějinách naší země. Ačkoli uzavření vysokých škol a vraždy studentů znám jen z historie, o to více si uvědomuji, jak důležité okolnosti to tehdy byly pro cítění obyvatel naší republiky. V roce 1989 jsem již byl ve věku, kdy jsem naplno vnímal dopad listopadových událostí a uvědomoval si nově nabytou svobodu. Jsem proto velice rád, že i Česká pošta může přispět k oslavám 25. výročí sametové revoluce novou známkou, která je takovým malým symbolickým připomenutím tohoto významného dne,“ říká generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Příležitostná poštovní známka k 17. listopadu 1939 a 1989

Autorem výtvarného návrhu emise je akademický malíř a grafik Jan Kavan, autorem rytiny obálky prvního dne je grafik a rytec Václav Fajt.

Ke známce je vydána obálka prvního dne vydání a příležitostné razítko. Na obálce jsou vyobrazeni policisté se štíty a růže, obraz sice odkazuje k událostem na Národní třídě, ale v symbolické rovině konfrontuje násilí a lásku. Obálka je tištěna ocelotiskem z plochy v barvě modrošedé. Na razítku jsou kusy ostnatého drátu znázorňující nesvobodu a revoltu proti ní a text: Praha, 5. 11. 2014.

Známka má katalogové číslo od 827 a platnost od 5. listopadu 2014 do odvolání. Příležitostná poštovní známka k listopadovým výročím vyšla v minulosti pouze dvakrát. A to v roce 1989 poštovní známka v hodnotě jedné koruny s portrétem Jana Opletala podle návrhu a rytiny Josefa Herčíka.

Druhá známka v hodnotě 14 Kč na téma 17. listopadu ze 4. listopadu 2009 je od akademického malíře a grafika Ivana Štroufa. Autorem rytiny obálky prvního dne je Jaroslav Tvrdoň. Známka je stále platná a Česká pošta ji má stále k dispozici v objemu cca 200 tisíc kusů.

V roce 2014 bylo vydáno podle emisního plánu celkem 28 příležitostných poštovních známek. Například u příležitosti Zimní olympiády v Soči, při výročí 150 let českého hasičstva, nebo jako připomenutí obětí 1. světové války. Dalších osm poštovních známek bylo vydáno jako výplatních.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie