Aktuálně

26. 10. 2018 23:23

Premiér Babiš na jednání s francouzským prezidentem Macronem ocenil roli Francie při vzniku samostatného Československa

Emmanuel Macron a Andrej Babiš na tiskové konferenci u Kramářovy vily, 26. října 2018.
Emmanuel Macron a Andrej Babiš na tiskové konferenci u Kramářovy vily, 26. října 2018.
Premiér Andrej Babiš se v pátek 26. října v Kramářově vile setkal u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Předseda české vlády ocenil roli Francie při vzniku samostatného Československa, debatovali však především o současnosti a budoucnosti vzájemných vztahů obou zemí a Evropské unie.

„Jsem velice rád, že mohu prezidenta Macrona přivítat v Praze v době, kdy oslavujeme 100. výročí založení Československa. Za sto let byly naše vztahy skutečně pevné a máme funkční spojenectví,“ podotkl Andrej Babiš a poukázal na podpis strategického partnerství, které Česká republika a Francie uzavřely letos 30. června v Paříži. „Jsme rádi, že u nás francouzské firmy investují, že se jim u nás daří,“ podotkl.

Oba politici se také shodli, že pro budoucnost Evropské unie je důležitá jednota členů v klíčových otázkách, jako jsou brexit či migrace. „Máme zájem, aby Evropa byla jednotná, abychom společně bojovali za zájmy Evropy, abychom společně řešili problémy, i když možná někdy máme jiné názory na různé věci,“ uvedl premiér Babiš. „Jsem přesvědčen o tom, že naše vztahy jsou velice dobré a budou se dál rozvíjet,“ dodal předseda české vlády.

Český premiér pak pozval francouzského prezidenta na prohlídku Karlova mostu a do Národní galerie na sbírku francouzského umění. Stěžejní část sbírky v roce 1923 zakoupil stát pod záštitou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie