Aktuálně

6. 2. 2020 19:29

Premiér Babiš v Bruselu jednal o evropském rozpočtu s Charlesem Michelem a Ursulou von der Leyenovou

Andrej Babiš a Charles Michel jednali o rozpočtu na roky 2021-2027, 6. února 2020.
Andrej Babiš a Charles Michel jednali o rozpočtu na roky 2021-2027, 6. února 2020.
Předseda vlády Andrej Babiš ve čtvrtek 6. února 2020 v Bruselu jednal o budoucím víceletém evropském rozpočtu s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Ke stejnému tématu se krátce setkal i s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Před bilaterální schůzkou s Charlesem Michelem premiér Babiš navštívil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, s níž diskutoval o tom, jak co nejdříve dosáhnout dohody o rozpočtu na roky 2021–2027. Andrej Babiš zároveň ocenil dobrou spolupráci s novou Evropskou komisí.

Paní předsedkyni jsem informoval o naší pozici. Jsou zde velká očekávání, že na mimořádné Evropské radě 20. února dospějeme k dohodě. Myslím si, že to bude velice těžké,“ uvedl Andrej Babiš. „Jsem však opravdu rád, že nová Komise naslouchá všem členským státům. Společně snad najdeme nějaké přijatelné řešení. O původním návrhu, se kterým však zásadně nesouhlasím, s námi totiž dopředu nikdo nemluvil,” doplnil.

Rozpočet EU na příštích sedm let je momentálně jedním z nejdůležitějších evropských témat. Předseda Evropské rady se před summitem bilaterálně setkává se všemi premiéry a podrobně s nimi debatuje o tom, jak by tento návrh měl vypadat, aby ladil s prioritami většiny z nich.

Panu předsedovi Evropské rady jsem také vysvětloval naši pozici. Pro nás je zásadní, aby nedošlo k zásadnímu poklesu tradičních politik EU, protože to jsou peníze, které jdou na podporu konvergence, na investice, a to především do chybějící infrastruktury. Jsem přesvědčen, že není žádný důvod k tomu, aby se objem těchto peněz zmenšoval ve prospěch centrálně řízených programů EU,” vysvětlil premiér Babiš. „Vím, že některé státy na to mají jiný názor, ale jsem přesvědčen, že tradiční politiky EU jsou velmi důležité pro všechny státy EU, nejen pro čisté příjemce, protože posilují vnitřní trh a z prosperující EU mají užitek všichni,“ uzavřel Andrej Babiš.

Český premiér ještě před jednáním v Bruselu zaslal předsedovi Evropské rady dopis, ve kterém popisuje šest bodů, které považuje za zásadní pro úspěch jednání o víceletém finančním rámci.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Připojené dokumenty

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie