Aktuálně

29. 1. 2018 21:48

Premiér Babiš: V Bruselu jsme hovořili o zásadních tématech jako rozpočet, migrace, brexit a fondy

První bilaterální jednání Andreje Babiše s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem, Brusel 29. ledna 2018.
První bilaterální jednání Andreje Babiše s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem, Brusel 29. ledna 2018.
Předseda vlády Andrej Babiš absolvoval v pondělí 29. ledna 2018 v Bruselu sérii bilaterálních jednání s vrcholnými představiteli Evropské komise. Kromě schůzky s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem a jejím místopředsedou Fransem Timmermansem se premiér setkal i s hlavním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem a českou eurokomisařkou Věrou Jourovou.

Premiér přijel do Bruselu řešit především otázku kvót, revizi azylového systému, rozpočet a brexit. K aktuální situaci v brexitu se sešel s hlavním vyjednavačem EU pro jednání s britskou vládou Michelem Barnierem. Vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude mít totiž zásadní vliv na rozpočet EU.

Dalším důležitým bodem jednání byla otázka čerpání z evropských fondů. Podle premiéra Babiše je důležité, aby byla Česká republika v čerpání aktivnější a efektivnější. S předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem řešil premiér Babiš problematiku migrační krize a přerozdělování migrantů. Jednali spolu také o reformě azylového systému.

„Schůzky s pány Junckerem, Timmermansem a Barnierem pro mě byly premiérou a považuji je za velmi prospěšné. Hovořili jsme o zásadních věcech, jako je například příští rozpočet a rozdělování fondů. Měli bychom na to mít větší vliv, než bylo zvykem doposud. Důležitý je taky brexit, kdy rozpočet Evropy přijde od roku 2021 o zhruba 11 miliard euro. Pak taky velké téma je migrace, u které jsem prezentoval postoj ČR. Kvóty nejsou řešením a představují problém rozdělující Evropu. Aktivně přesvědčujeme Komisi a další členské země o tom, že jsme solidární a najdeme jiné řešení, bez toho aniž bychom museli přijímat uprchlíky,“ uvedl po jednáních předseda vlády Andrej Babiš.

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie