Aktuálně

2. 6. 2008

Premiér M. Topolánek se dnes setkal českými honorárními konzuly

S honorárními konzuly a vybranými velvyslanci České republiky v zahraničí se dnes setkal předseda vlády M. Topolánek. Historicky první setkání honorárních konzulů ČR z celého světa v Praze probíhá ve dnech 1. až 3. června.

 

Historicky první setkání honorárních konzulů ČR v Praze

Na historicky první setkání honorárních konzulů České republiky v historii do české metropole přijelo 133 honorárních konzulů, kteří reprezentují zájmy České republiky po celém světě. Premiér M. Topolánek na setkání s konzuly jménem občanů České republiky poděkoval zúčastněným za jejich práci, které si podle svých slov vysoce cení. "Vysoce si cením vaší práce, práce neplacené, a to ani penězi, ani výsadami. Práce, kterou vykonáváte ve svém volném čase a bez zázemí, jaké má klasický zastupitelský úřad, i když doufám, že vám všude pomáhají. Pro velkou část veřejnosti je možná pozice honorárního konzula něčím jako zajímavou literární postavou, která činí děj exotičtějším. Tak tomu rozhodně není," upozornil premiér. "Přesto si vypůjčím literární příměr. Slavný spisovatel Graham Greene nechává v románu The Honorary Consul titulní postavu říkat tato slova: “caring is the only dangerous thing”/ “mít starost je to jediné nebezpečné”. Byť to bylo vysloveno v jiném kontextu, přesně se to hodí na popis vaší práce. Ano, vy jste dobrovolně podstoupili starost. Starost o Českou republiku, o její zájmy, o zájmy jejích občanů. Tím jste podstoupili i nebezpečí, které z této starosti plyne. Jsem rád, že vám jako první premiér v České republice mohu v zastoupení všech ostatních za tuto vaši starost poděkovat," uvedl premiér v závěru setkání s osobnostmi z celého světa.

Kdo je to „honorární konzul“?

Honorární konzul není zaměstnancem českého státu. Svou funkci vykonává čestně a bezplatně. Dokonce naopak hradí náklady na provoz svého úřadu – honorárního konzulátu. Honorární konzul bývá osobností ve své zemi úspěšnou, ať už například v oblasti podnikání či kultury. A tedy i osobností zajímavou, s bohatým životním příběhem, ve kterém nějakým způsobem sehrála roli i Česká republika. Náplní práce honorárního konzula je především podporovat vědeckotechnickou, hospodářskou, kulturní, vzdělávací, sportovní i jinou spolupráci České republiky a země, ve které působí. V případě potřeby také honorární konzul na území, které spadá pod jeho působnost, poskytuje pomoc českým občanům, kteří se z nějakého důvodu ocitli v nouzi (například byli okradeni, nebo ztratili své cestovní doklady). Čestné reprezentování zájmů České republiky zase dává honorárnímu konzulovi na oplátku další rozměr a přidanou hodnotu společenského postavení v jeho zemi. Kromě prestižní funkce přináší práce pro Českou republiku honorárnímu konzulovi samozřejmě zajímavé a důležité kontakty.

Honorárním konzulem může být jmenován český i cizí státní občan, který dobře zná v dané oblasti především společenské a ekonomické poměry. A hlavně – ve svém životě prokázal, že má upřímný vztah k České republice. Návrh na jmenování honorárního konzula, i zřízení jeho úřadu, dává zpravidla diplomatická mise, tedy velvyslanectví České republiky, v příslušné zemi. Honorárního konzula pak jmenuje český ministr zahraničních věcí. S tím nakonec musí samozřejmě souhlasit i přijímající stát, ve kterém honorární konzul Českou republiku zastupuje.

Historie a pravomoci honorárních konzulátů

Síť honorárních konzulátů začala znovu vznikat téměř okamžitě po listopadu 1989. Už v červnu 1990 vyslovila vláda ČSFR souhlas s tím, aby český stát začal tohoto institutu opět využívat. V současné době má Česká republika 160 honorárních konzulátů v 78 zemích. Pravomoci honorárního konzula jsou upraveny ve Statutu českého honorárního konzulárního úředníka. Na rozdíl od jiných zastupitelských úřadů ČR je v něm výslovně zakotvena zásada, že honorární konzulové nesmějí vyvíjet žádnou politickou činnost. Honorární konzul má proto pole působnosti ve třech základních oblastech: konzulární, obchodně-ekonomické a kulturní (v přesně vymezeném rozsahu). Honorární konzuláty také chrání práva a oprávněné zájmy Čechů a českých firem v zahraničí. Spolupracují přitom se svým nadřízeným zastupitelským úřadem ČR. Pomáhají tak například Čechům zadržených v cizí zemi, českým občanům, kteří se tam ocitnou ve vazbě nebo ve výkonu trestu. A jejich úkolem je i přispívat k rozvoji turistiky a kontaktů mezi lidmi. Honorární konzulát ČR je vždy podřízen profesionálnímu konzulárnímu úřadu, tedy velvyslanectví ČR nebo generálnímu konzulátu ČR. Honorární konzulové tak v mnoha ohledech napomáhají při naplňování úkolů české diplomacie v zahraničí.

Související odkazy:
Projev předsedy vlády M. Topolánka u příležitosti historicky prvního setkání honorárními konzuly a vybranými velvyslanci ČR v zahraničí 2. 6. 2008

Další snímky ze setkání premiéra s honorárními konzuly jsou k nahlédnutí ve FOTOGALERII

e-mailemFacebook   twitter

Fotogalerie

Připojené dokumenty