Aktuálně

11. 10. 2012 15:13

Premiér: Máme zájem na obnově Iráku

České firmy mohou investovat do Iráku a podílet se tak na obnově tamní infrastruktury. Řekl to premiér Petr Nečas po jednání se svým iráckým protějškem Núrím Málikím.

Mezi hlavní témata jednání patřily zejména rozvoj hospodářských a kulturních vztahů mezi Českou republikou a Irákem, posilování spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, ale i aktuální situace v regionu. Česko může přispět k poválečnému procesu rekonstrukce v Iráku, shodli se oba premiéři.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Předsedové obou vlád hovořili o potřebě obnovit a rozvíjet iráckou infrastrukturu v oblasti ropného průmyslu, elektroenergetiky, vodohospodářství či dopravy. „České firmy mají v Iráku velmi dobré jméno a mohou v těchto oblastech nabídnout své know-how a zkušenosti,“ uvedl premiér Petr Nečas. „Irák oceňuje postoj České republiky, která při Iráku stojí a je připravena podílet se na jeho rozvoji,“ prohlásil předseda irácké vlády Núrí Málikí.

„Existuje tady velký potenciál pro rozvoj vzájemně výhodné ekonomické spolupráce mezi ČR a Irákem,“ řekl český premiér. Ocenil také, že premiér Maliki přijel v doprovodu početné podnikatelské delegace. Připomněl, že v rámci programu návštěvy proběhne také podnikatelské fórum. Vzájemné hospodářské vztahy má dále rozvinout rovněž Dohoda o hospodářské spolupráci a podpoře obchodu, kterou dnes podepsali ministři obchodu obou zemí.

Premiér Petr Nečas se sešel se svým iráckým protějškem Núrím al-Málikím, 11. října 2012

Češi se mohou podílet na rozvoji infrastruktury

V současnosti mohou čeští investoři v Iráku využít příležitosti v oblasti zemědělské techniky. Během návštěvy premiéra Petra Nečase v Bagdádu byl inicován kontrakt na dodávku 1500 traktorů značky Zetor v hodnotě téměř 50 milionů amerických dolarů. V roce 2012 již bylo dodáno prvních 200 strojů. V budoucnu by také mohlo dojít k obnově linky na výrobu traktorů na území Iráku.

Dříve dodaly do Iráku československé firmy například kompletní technologické celky na zpracování ropy, které dodnes tvoří 60 procent iráckých ropných kapacit. „Čeští producenti mají proto nejlepší předpoklady pro to, aby se nyní zapojili do rekonstrukce a rozvoje iráckých ropných zařízení,“ řekl po společné schůzce premiér Petr Nečas. Český průmysl se po pádu režimu Saddáma Husajna zapojil též do budování elektroenergetické infrastruktury a zavlažovacích systémů. „Česká republika má tradiční význam a její firmy nachází příležitosti v infrastrukturních projektech,“ dodal irácký ministerský předseda.

O prodeji bitevníků L-159 budou nyní probíhat velmi intenzivní jednání mezi českým a iráckým ministrem obrany. „Pan premiér potvrdil, že Irák má zájem na nákupu českých bitevních a cvičných letounů L-159,“ informoval dnes předseda české vlády Petr Nečas. „Došli jsme k určité domluvě, ale technikálie se musí ještě v budoucnu vyřešit,“ uvedl premiér Málikí.

Český premiér zároveň ujistil iráckého předsedu vlády o české podpoře stability a rozvoje jeho země v demokratických poměrech. „Ocenil jsem, že se irácké vládě daří udržet bezpečnostní situaci pod kontrolou i po odchodu posledních amerických jednotek,“ uvedl český ministerský předseda po skončení jednání.

Irák je pro Česko dlouholetým obchodním partnerem již z dob bývalého Československa. V té době vystudovaly také tisíce iráckých občanů na místních vysokých školách. Po roce 2003 se ČR přítomností protichemické jednotky, polní nemocnice i výcvikem instruktorů irácké armády a policie podílela na stabilizaci a obnově země. V dnešní době mohou české podniky nabídnout především své zkušenosti s budováním zařízení ropného průmyslu a energetické, vodohospodářské a dopravní infrastruktury.

Výběr z fotogalerie

       

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie