Aktuálně

5. 9. 2019 17:07

Premiér se v Budapešti zúčastnil Demografického summitu a jednal s Viktorem Orbánem

Premiér se v Budapešti zúčastnil Demografického summitu a jednal s Viktorem Orbánem, 5. září 2019.
Premiér se v Budapešti zúčastnil Demografického summitu a jednal s Viktorem Orbánem, 5. září 2019.
Předseda vlády Andrej Babiš ve středu 4. a ve čtvrtek 5. září 2019 navštívil Budapešť. Setkal se s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, zúčastnil se třetího ročníku Demografického summitu a navštívil setkání českých a maďarských partnerských měst a obcí. Na cestě předsedu vlády doprovodila místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.

Návštěvu Budapešti zahájil Andrej Babiš večeří pořádanou maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Na setkání, kterého se zúčastnili také srbský prezident Alexandar Vučić a slovenský premiér Peter Pellegrini, bylo tématem především rozšiřování Evropské unie. „Rozšiřování jde pomalu. Vstup Srbska podporujeme. Má už splněných 19 z 35 přístupových kapitol. Mohl by přinést ekonomický růst regionu a další byznys pro celou Evropu a také pro naše firmy,“ vysvětlil Andrej Babiš.

Hlavním bodem programu předsedy vlády bylo vystoupení na třetím ročníku Demografického summitu. Ten má za cíl podpořit dialog o demografických změnách a aktuálních výzvách v oblasti rodinné politiky, především pak v otázkách nízké porodnosti a stárnutí populace. Předseda vlády ve svém projevu upozornil na problém stárnutí společnosti a úbytku dětí. Zároveň vyzdvihl míru porodnosti v České republice, která je v rámci V4 nejvyšší. Andrej Babiš též popsal důležité změny pro zastavení demografického vývoje. Jednou z nich je pomoc rodinách, které by chtěly mít tři a více dětí.

Téma demografických změn není v současnosti natolik populární jako změny klimatu, ale důsledky nízké porodnosti a stárnutí populace mohou být pro náš dosavadní způsob života stejně závažné. Jsem proto nesmírně rád, že státy V4 si tuto časovanou bombu, která se naplno projeví až za několik desetiletí, uvědomují a chtějí ji aktivně řešit. Máme jedinečnou možnost ukázat, že střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi. Česká republika se může v prostoru V4 pochlubit nejvyšším číslem, kterým je míra porodnosti 1,7 dítěte na ženu,“ uvedl předseda vlády. Více v projevu Andreje Babiše.

Během následného pracovního oběda se premiér znovu setkal s Viktorem Orbánem a Alexandarem Vučićem. Spolu s nimi se zúčastnila také bulharská vicepremiérka Marijana Nikolova či bývalý australský předseda vlády Tony Abbott.

Poslední zastávkou Andreje Babiše a Aleny Schillerové bylo setkání starostů více než 45 českých a maďarských partnerských měst a obcí. Hlavním tématem setkání byl budoucí rozvoj vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností z úspěšných projektů, zaměřených především na mládež. Předseda vlády označil vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem za přátelské. Maďarsko patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. Objem vzájemného obchodu v roce 2019 dosáhl rekordních 9 miliard eur.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie