Aktuálně

19. 2. 2016 12:57

Premiér: ČR hledá aktivně dohodu umožňující setrvání Velké Británie v EU

V Bruselu jednali představitelé zemí Visegrádské skupiny, 19. února 2016.
V Bruselu jednali představitelé zemí Visegrádské skupiny, 19. února 2016.
Druhý den summitu hlav států a vlád členských zemí EU, kde ČR zastupuje předseda vlády Bohuslav Sobotka, se odehrává ve znamení reformní agendy Velké Británie. ČR při jednáních zastupuje nejenom země V4, ale také přibližně desítku zemí, které mají obdobný zájem.

V Bruselu pokračují jednání o požadavcích Spojeného království na reformu EU, kde hraje ČR a země Visegrádské skupiny jednu z hlavních rolí. Premiér Bohuslav Sobotka, který při jednáních zastupuje Visegrádskou skupinu, absolvoval dnes dopoledne bilaterální schůzku s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a následně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. O obtížnosti rozhovorů, kterých se ČR intenzivně účastní, svědčí fakt, že jednání se v bruselském sídle Rady EU odehrávaly prakticky celou noc až do páté hodiny ranní.

ČR společně se zeměmi V4 usiluje o vyjednání férových podmínek v oblasti tzv. ochranného mechanismu a indexace dětských přídavků. Podobný zájem má zhruba desítka zemí, se kterými ČR svoji pozici aktivně konzultuje. „Naším cílem je nediskriminace našich občanů, pro všechny pracovníky ze zemí EU by měly platit stejné podmínky,“ zdůraznil premiér Sobotka. Důležitým tématem aktuálního vyjednávání je také délka období, po které bude možné ochranný mechanismus použít. „ČR usiluje o jeho jasné časové omezení, vyloučení možnosti zavést jej trvale a omezení jeho uplatnění pokud možno pouze na Velkou Británii,“ upozornil premiér Sobotka.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie