Aktuálně

10. 4. 2014 11:58

Premiér Sobotka: ČR bude i nadále ctít své závazky vůči NATO

Předseda vlády Bohuslav Sobotka jednal s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem 10. dubna 2014.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka jednal s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem 10. dubna 2014.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes, 10. dubna 2014, přijal v prostorách Strakovy akademie generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena. Na společném jednání si připomněli důležité momenty jeho působení v čele Severoatlatické aliance, bilancovali členství České republiky v NATO a projednali i aktuální bezpečnostní otázky.

Premiér Bohuslav Sobotka ubezpečil generálního tajemníka Rasmussena, že Česká republika bude i nadále ctít své závazky vyplývající ze členství v NATO. Zároveň zdůraznil, že nová vláda přikládá velký význam tomu, aby Česká republika zůstala zodpovědným a důvěryhodným spojencem, a vnímá nutnost stabilizace výdajů na ozbrojené síly jako jednu ze svých priorit.

Nahrává se přehrávač videa ...

V rámci společného bilancování členství České republiky v NATO poděkoval generální tajemník Rasmussen za skvělou práci českých jednotek na zahraničních misích například v Kosovu či Afghánistánu.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s generálním tajemníkem NATO Rasmussenem projednali aktuální složitou situaci na Ukrajině a nelegitimní postup Ruska v této záležitosti. Premiér Sobotka zdůraznil, že Česká republika podporuje územní celistvost a nezávislost Ukrajiny a je připravena se na posilování vztahů NATO s Ukrajinou podílet.

Za důležité téma pro připravovaný summit NATO ve Walesu považuje česká vláda budoucí rozvoj Aliance po ukončení mise v Afghánistánu, která byla pro aktivity NATO v posledních letech do velké míry určující, ale také kontext aktuálního dění na Ukrajině. Tématem summitu budou i s ohledem na tuto situaci konkrétní kroky směřující k posílení kolektivní obrany. Podle kabinetu účast České republiky na summitu jasně potvrdí pevný závazek severoamerických spojenců k bezpečnosti Evropy.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie