Aktuálně

13. 10. 2017 16:17

Premiéři V4 jednali v Bratislavě s předsedou Evropské rady Tuskem o budoucnosti EU

Tisková konference předsedů vlád zemí V4, 13. října 2017.
Tisková konference předsedů vlád zemí V4, 13. října 2017.
Na okraj Spotřebitelského summitu se uskutečnilo jednání premiérů zemí Visegrádské skupiny s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Premiéři Bohuslav Sobotka, Robert Fico, Viktor Orbán a Beata Szydlová jednali s Donaldem Tuskem o budoucím směřování evropské integrace a přípravě říjnové Evropské rady, která se koná příští týden v Bruselu.

Pro V4 je klíčové v následujících měsících postupovat jednotně a zachovat soudržnost EU. Premiéři České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska se shodli na tom, že diskuse o budoucí podobě EU musí i nadále zůstat v rukou členských států. Právě předseda Tusk by měl před říjnovou Evropskou radou představit shrnutí dosavadní diskuse o budoucnosti EU spolu s cestovní mapou následujících kroků v příštích dvou letech.

„Předseda Evropské rady Donald Tusk má plnou podporu Visegrádské skupiny a s kolegy s V4 jsme velmi přivítali, že před Evropskou radou příští týden je to právě Bratislava, kde pan předseda uzavírá svá jednání s evropskými státníky. Je to pro nás důležitý signál, že V4 a náš názor hrají v podobě budoucnosti EU zásadní roli,“ uvedl po jednání premiér Bohuslav Sobotka.

Česká republika za zásadní pro budoucnost EU považuje zajištění prosperity a bezpečnosti v Evropě. Česká vláda v té souvislosti prosazuje posilování ekonomické a sociální konvergence mezi členskými státy a jejich regiony. Co se týče zajištění bezpečnosti, ČR patří v této oblasti k evropským lídrům. Tento týden česká vláda schválila zapojení do stálé strukturované spolupráce (PESCO), která by měla být spuštěna do konce letošního roku. „Naše zapojení do stálé strukturované spolupráce je strategickým rozhodnutím, které je příležitostí k posílení našich i unijních obranných schopností. Navazujeme tak na dlouhodobou českou iniciativu a úspěšnou červnovou konferenci DESCOP,“ řekl český premiér.

Před jednáním s předsedou Evropské rady se sešli premiéři V4, aby se věnovali aktuálním evropským otázkám včetně vysílání pracovníků. Předsedové vlád se shodli na tom, že pozice k revizi směrnice o vysílání pracovníků budou nadále koordinovat a budou se snažit získat podporu širší skupiny členských států. Prioritou pro ČR je uchování pravidel fungujícího vnitřního trhu a odstranění překážek pro volný pohyb služeb.

Projev premiéra Bohuslava Sobotky na Spotřebitelském summitu k dvojí kvalitě potravin naleznete na http://www.vlada.cz/cz/premier-sobotka-potrebujeme-evropske-reseni-dvoji-kvality-potravin-160637/.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie