Aktuálně

15. 5. 2017 15:47

Úřad vlády ve spolupráci s Evropskou komisí uspořádá v červnu v Praze konferenci k obraně a bezpečnosti

Praha bude 9. června 2017 hostit konferenci na vysoké úrovni o evropské bezpečnosti a obraně. Konference se uskuteční na Žofíně pod záštitou předsedy vlády Bohuslava Sobotky, který ji zahájí společně s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Úřad vlády ve spolupráci s Evropskou komisí uspořádá v červnu v Praze konferenci k obraně a bezpečnosti

15. května 2017  Tisková zpráva: Bohuslav Sobotka: „Konference je součástí procesu, který jsme s ostatními lídry EU zahájili v Bratislavě a potvrdili v Římě. Jednou z priorit pro budoucnost EU, na nichž jsme se shodli, je totiž právě posílení obrany a bezpečnosti. Jejím cílem je zdůraznit důležitost a zvýšit povědomí o otázkách souvisejících s bezpečností a obranou EU a současně postoupit v diskusi o tom, jak by měly vypadat budoucí kroky směřující k posílení evropské spolupráce v této oblasti.“

31. března 2017  Tisková zpráva: Silná evropská obranná a bezpečnostní spolupráce je pro evropskou budoucnost zcela zásadní. Jde nejen o prioritu české vlády, ale i Evropské komise. Evropa musí být připravena čelit problémům, které jí dnes hrozí, a musí občanům garantovat ochranu před hrozbami nejrůznějšího charakteru,“ uvedl k pořádání konference premiér Bohuslav Sobotka.

Cílem Pražské konference k obraně a bezpečnosti je přispět do diskuse o těchto tématech a identifikovat možné společné kroky, které spolupráci na evropské úrovni posunou o další krok vpřed. Diskuse bude proto probíhat rovněž o konkrétních legislativních návrzích, které představí Evropská komise v červnu.

Hlavními tématy konference budou: posilování bezpečnostní a obranné spolupráce, partnerství a vzájemně se doplňující spolupráce EU s NATO a obranný výzkum a vývoj vojenských schopností, včetně Akčního plánu pro evropskou obranu.

Mezi řečníky vystoupí významní představitelé členských států EU, zástupci evropských institucí, NATO a evropského obranného průmyslu. Konference se dále zúčastní diplomaté, zástupci think-tanků, akademické obce a soukromého sektoru.


 Předběžný program konference:

 9.00 – 10.15 Hlavní projevy

  • Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR
  • Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise
  • Rose Gottemoeller, náměstkyně generálního tajemníka NATO
  • Federica Mogherini, vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, místopředsedkyně Evropské komise

 10.15 – 11.45 Panel I.: Perspektivy společné obranné a bezpečnostní politiky EU

 12.45 – 13.05 Úvodní příspěvek

  • Jyrki Katainen, místopředseda Evropské komise

13.05 – 14.35 Panel II.: Evropské obranné kapacity

14.35 – 15.00 Závěrečné slovo

  • Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie