Aktuálně

1. 9. 2023 13:03

Vedoucí Úřadu vlády uctila památku Edvarda Beneše, do Sezimova Ústí se přesunula výstava 13 českých premiérů

Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková se zúčastnila pietního aktu 1. září 2023.
Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková se zúčastnila pietního aktu 1. září 2023.
Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková se v pátek 1. září 2023 v Sezimově Ústí zúčastnila pietního aktu u příležitosti 75. výročí úmrtí prezidenta Edvarda Beneše. V Benešově vile je pak od dnešního dne k vidění výstava 13 českých premiérů, připomínající hlavní momenty působení předsedů vlád České republiky.

Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková se v pátek 1. září 2023 zúčastnila v Sezimově Ústí u hrobky Hany a Edvarda Benešových pietního aktu u příležitosti 75. výročí úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.

Jana Kotalíková v projevu vyzdvihla význam a přínos práce, kterou Edvard Beneš pro Československo vykonal. „Je mi ctí připomenout si společně s vámi 75. výročí úmrtí Edvarda Beneše, druhého československého prezidenta a jedné z nejvýraznějších osobností našich moderních dějin. Edvard Beneš po boku Tomáše Garrigue Masaryka pracoval na vzniku samostatného Československa a poté zásadně přispěl k úspěchu nového demokratického státu uprostřed složité střední Evropy,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády.

Zároveň připomenula spjatost prezidenta Beneše a jeho manželky Hany se Sezimovým Ústím. „Sami si ho vybrali jako svůj domov. Sami se podíleli na návrhu tohoto vkusně vystavěného domu, v těchto místech trávili svůj čas a odpočívali při práci na zahradě,“ doplnila Jana Kotalíková.

Výstava 13 českých premiérů

Fotografická výstava mapující významné okamžiky z období působení všech 13 předsedů vlád České republiky je od pátku 1. září nově k vidění na zahradě vily Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí, a to až do konce návštěvní sezóny. Výstavu si původně mohli návštěvníci prohlédnout od 10. června do 26. srpna na zahradě Strakovy akademie v Praze.

Návštěvníci si budou moci výstavu prohlédnout v září vždy od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. V říjnu pak od pátku do neděle od 9 do 16 hodin. Prohlídka nevyžaduje rezervaci. Poslední možnost k zakoupení vstupenky bude 60 minut před koncem provozní doby. Vstupné činí 80 korun pro dospělé, snížené vstupné pro děti a seniory pak vyjde na 60 korun. K dispozici pro návštěvníky areálu vily je audioprůvodce.

Expozice 13 českých premiérů vznikla u příležitosti 30 let existence samostatné České republiky. Za dobu existence České republiky se uskutečnilo osm voleb do Poslanecké sněmovny, dvacet voleb do Senátu a v čele vlád stanulo třináct premiérů. Výstava se ohlíží za funkčními obdobími jednotlivých předsedů vlád.

Zahájení výstavy se zúčastnili dva bývalí premiéři. Nejedná se o první akci za účasti bývalých českých předsedů vlád, která se u příležitosti 30. výročí České republiky uskutečnila. Již v lednu uspořádal premiér Petr Fiala v Kramářově vile slavnostní večeři, kam pozval své předchůdce. Do rezidence prvního předsedy československé vlády přijalo tehdy pozvání hned devět bývalých premiérů s partnerkami.

Otevírací doba

Září

pondělí: zavřeno
úterý až neděle: od 9 do 16 hodin

Říjen

Pondělí až čtvrtek: zavřeno
pátek až neděle: od 9 do 16 hodin

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie