Aktuálně

10. 7. 2017 16:17

Vláda Bohuslava Sobotky schválila plán restrukturalizace tří krajů a na opravy silnic v regionech přispěje částkou 394,4 milionu korun

Tisková konference po jednání vlády, 10. července 2017.
Tisková konference po jednání vlády, 10. července 2017.
Vláda Bohuslava Sobotky na schůzi v pondělí 10. července 2017 odsouhlasila vyplatit krajům 394,43 milionu korun na rekonstrukce silnic II. a III. tříd. Schválila také Souhrnný akční plán Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, který má dotčeným krajům pomoci znovu nastartovat ekonomiku postiženou útlumem klíčových lokálních odvětví. Seznámila se také s informací ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové o průběhu dofinancování sociálních služeb.

Vyčleněním téměř 400 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy na investice do krajských silnic kompenzuje vláda krajům vyšší náklady na zabezpečení regionální autobusové dopravy, které dopravcům vznikly nařízením vlády zvýšit mzdy a další odměny řidičům linkových autobusů od 1. ledna 2017. Toto nařízení vlády zvýšilo mzdy řidičům o téměř 40 procent, na druhou stranu hrozilo, že potřebné finanční prostředky budou muset kraje vzít právě z investic do rozvoje a oprav dopravní infrastruktury. Proto vláda na popud premiéra Bohuslava Sobotky rozhodla navýšit příspěvek státu na opravy krajských silnic. Letos tak na opravy krajských silnic stát přispěje celkem částkou přibližně 3,4 miliardy korun.

Plán restrukturalizace krajů

Vláda Bohuslava Sobotky přijala rovněž Souhrnný akční plán Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, který předložili ministr průmyslu a obchodu a ministryně pro místní rozvoj. Jedná se o regiony, které řeší problémy s útlumem tradičních průmyslových oborů – především hornictví a hutnictví. Důsledkem je vyšší nezaměstnanost, vylidňování a pokles životní úrovně obyvatel. Tomu chce vláda čelit plánem na ekonomický a sociální restart těchto regionů. Sedm pilířů Strategického rámce hospodářské restrukturalizace počítá s řadou konkrétních opatření na restrukturalizaci a modernizaci průmyslu, na podporu rekvalifikace obyvatel, modernizaci infrastruktury či využití stávajících brownfieldů. Celkem plán počítá do roku 2020 s výdaji ve výši 41,959 miliardy korun.

Dofinancování sociálních služeb

Vláda se seznámila rovněž s informací ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové o aktuálním stavu dofinancování sociálních služeb. Vláda koncem května rozhodla o navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách od 1. července až o 23 procent a zároveň odsouhlasila vyčlenit na dofinancování sociálních služeb dalších 1,2 miliardy korun. Ministryně Marksová informovala vládu, že Ministerstvo práce a sociálních věcí dotace v rekordně krátkém čase zpracovalo a slíbené peníze už krajům ke konci června odeslalo. Teď je na jednotlivých krajích, aby co nejdříve svolaly svá zastupitelstva a rozhodly o rozeslání dodatečných peněz jednotlivým poskytovatelům sociálních služeb.

Informace o šíření afrického moru prasat

Premiér Bohuslav Sobotka si také v reakci na aktuální dění vyžádal od ministra zemědělství Mariana Jurečky informaci o výskytu afrického moru prasat v České republice. Onemocnění prasat bylo poprvé v ČR zaznamenáno 26. června na Zlínsku. Od té doby zaregistrovala Státní veterinární správa 24 případů úhynu na tuto vysoce nakažlivou nemoc. Všechna se týkala divokých prasat na Zlínsku. Ministr Jurečka informoval vládu, že v zasažené oblasti byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Nemoc není přenosná na lidi.

Kompletní výsledky jednání najdete na: http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-zpravy/vysledky-jednani-vlady-10--cervence-2017-158262/

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Připojené dokumenty

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie