Aktuálně

7. 9. 2022 21:55

Vláda chce umožnit zdravotnickým záchranářům dřívější odchod do důchodu

Předseda vlády Petr Fiala s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, 7. září 2022.
Předseda vlády Petr Fiala s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou, 7. září 2022.
Zdravotničtí záchranáři by měli mít možnost odejít do předčasného důchodu, pokud odpracují stanovený počet směn. Příslušný návrh novely zákona o důchodovém pojištění schválila na jednání ve středu 7. září 2022 vláda Petra Fialy.

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění, která má umožnit dřívější odchod do důchodu některým zaměstnancům a zkrátit dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod. Nárok na dřívější odchod do důchodu by měli získat členové výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátoři zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska zdravotnické záchranné služby a záchranáři horské služby. Podmínkou bude odpracování aspoň 4 400 směn v profesi zdravotnického záchranáře.

Kabinet schválil také návrh novely zákona o místních poplatcích, jež upravuje model správy místních poplatků tak, aby byl jednoduchý a administrativně nenáročný. Od novely si vláda slibuje posílení právní jistoty a předvídatelnosti u těch, kdo poplatky platí, a větší srozumitelnost a hospodárnost u těch, kdo poplatky spravují.

Do Parlamentu zamíří i návrh novely zákona o Vojenské policii. Vláda v něm chce rozšířit působnost Vojenské policie tak, aby se týkala i ozbrojených sil cizích států a jejich doprovodu, ať už při cvičeních, nebo při průjezdech Českou republikou. Působit by nově mohla i na území jiných států při plnění mezinárodních smluvních závazků, například při plnění mise policejního výcviku národních vojensko-policejních jednotek na území cizího státu nebo z rozhodnutí ministra obrany na základě žádosti či se souhlasem příslušného orgánu cizího státu.

Vláda schválila rovněž Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy – DOPRAVA 2030. Program navazuje na předchozí strategický dokument DOPRAVA 2020+ a zajišťuje kontinuitu podpory projektům aplikovaného výzkumu v dopravě. Do 31. prosince 2030 počítá s výdaji ve výši 2,6 miliardy korun, přičemž 1,95 miliardy má program získat ze státního rozpočtu. Poskytovatelem podpory bude právě Technologická agentura ČR s podporou Ministerstva dopravy. Podrobnosti i celý dokument naleznete v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.

Vláda jmenovala také novou členku Rady vlády pro lidská práva. Jedno z volných míst zaujme za občanskou a odbornou veřejnost a akademickou obec Monika Šimůnková, která až do své nedávné rezignace působila ve funkci zástupkyně veřejného ochránce práv.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-7-zari-2022-198867/.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie