Aktuálně

28. 1. 2015 18:10

Vláda rozhodla o navýšení počtu policistů a hasičů

Tisková konference po jednání vlády, 28. ledna 2015.
Tisková konference po jednání vlády, 28. ledna 2015.
Kabinet Bohuslava Sobotky na svém jednání ve středu 28. ledna 2015 vybral historicky prvního náměstka ministra vnitra pro státní službu a pokračuje tím v úspěšné implementaci zákona o státní službě. Vláda rovněž schválila posílení počtu policistů a hasičů, odsouhlasila tzv. eukoaudit či rozhodla o nových oceněních Ministerstva kultury s názvem Mecenáš české kultury.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Vláda  schválila návrh Ministerstva vnitra na systemizaci policie a Hasičského záchranného sboru. Pro letošní rok se oproti loňsku zvýší počet služebních míst u policie o 142 a u hasičů o 61.

Hlavní důvod je docílení efektivnějšího zabezpečení kontrolní funkce státu při dohledu a dozoru nad skladováním zbraní, ale také účinnější likvidací mimořádných událostí. „Jak hasiči, tak policisté žádají kvůli problémům ve Vrběticích o to, o co žádají dlouhodobě, tedy o navýšení konkrétních služebních míst i prostředků na jejich příjmy. Analýza výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jim dala za pravdu. Zjistila, že policie není pro prevenci podobných událostí dostatečně personálně vybavena. Proto musíme posilovat především počty policistů provádějících dozor v oblasti zbraní, ale současně také i např. pyrotechnickou službu,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že 142 policistů a 62 hasičů navíc je pouze dílčí krok plánu na posílení bezpečnostních sborů. „Mým cílem je postupně navýšit počty policistů až o 4 tisíce. I s ohledem na současnou bezpečnostní situaci pro to udělám maximum,“ dodal Milan Chovanec.

Vláda schválila systemizaci policie pro rok 2015 v počtu 40 414 služebních míst a objem prostředků na služební příjmy ve výši 15 982 182 505,- Kč. V případě hasičů jde o 9 561 služebních míst a objem prostředků na služební příjmy 3 941 125 029,- Kč.

Rozpočet kapitoly Ministerstva vnitra pro letošní rok tak bude navýšen o 142 míst příslušníků policie a příslušných rozpočtových prostředků o 75 701 563,- Kč. Z toho na platy půjde 56 075 232,- Kč. V souvislosti s Hasičským záchranným sborem půjde o navýšení o 61 míst a navýšení příslušných rozpočtových prostředků o 33 945 658,- Kč. Z toho na platy půjde 25 144 932,- Kč. Toto navýšení má trvalý vliv i na další roky.

Posílení PČR:
  • skupiny speciálních činností pyrotechnické služby – 15 míst
  • Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál – 16 míst
  • policisté krajských ředitelství policie provádějící dozor v oblasti zbraní a střeliva – 70 míst
  • Ředitelství služby dopravní policie – 36 míst
  • operační středisko policejního prezidia – 5 míst
Posílení HZS:
  • výkon státního požárního dozoru v rámci HZS krajů – 31 míst
  • Záchranný útvar Hlučín, posílení jeho roty Jihlava ke zlepšení podmínek pro řešení mimořádných situací – 30 míst

Zdroj: Ministerstvo vnitra

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie