Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

25. 11. 2021 17:49

Vláda rozhodla o vyhlášení nouzového stavu na 30 dnů, omezí hromadné akce, provoz restaurací či konzumaci alkoholu na veřejnosti

Tisková konference po mimořádném jednání vlády, 25. listopadu 2021.
Tisková konference po mimořádném jednání vlády, 25. listopadu 2021.
Vláda Andreje Babiše v demisi rozhodla na jednání ve čtvrtek 25. listopadu 2021 o vyhlášení nouzového stavu na území České republiky od 00.00 hodin dne 26. listopadu 2021 na 30 dnů. Zároveň schválila krizová opatření, kterými zpřísnila podmínky pro provoz některých služeb a pro konání hromadných akcí. Rozhodla také o vyhlášení pracovní povinnosti pro zdravotnické pracovníky.

Vláda rozhodla v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky o vyhlášení nouzového stavu pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS-CoV-2, a to do 25. prosince 23.59 hodin. „Toto rozhodnutí jsme už doručili do Parlamentu, takže v tuto chvíli už ho Poslanecká sněmovna má,“ konstatoval premiér v demisi Andrej Babiš.

Vyhlášení nouzového stavu bylo podle předsedy vlády vzhledem k aktuální kritické epidemické situaci nezbytné. „Podle našeho názoru byly naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu podle článku 5 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, Česká republika je ve stavu jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost,“ uvedl premiér Babiš.

Vyzval znovu spoluobčany, aby nevěřili dezinformacím o škodlivosti údajně experimentálních vakcín. „Není to pravda. Všechny vakcíny, které v České republice používáme, jsou schválené Evropskou lékovou agenturou,“ zdůraznil premiér Babiš. „Očkování je jediné řešení pandemie covid-19,“ připomněl.

Na základě vyhlášeného nouzového stavu mohou členové vlády po předchozím souhlasu vlády vyhlašovat jednotlivá krizová opatření a subjekty kritické infrastruktury mohou určit kritické zaměstnance, jejichž přítomnost na pracovišti je nezbytná pro zajištění funkce příslušného prvku kritické infrastruktury, na něž se budou vztahovat zákazy a povinnosti. První dvě krizová opatření vláda hned schválila.

První opatření se týká omezení maloobchodu a služeb. Bude platit od 18 hodin pátku 26. listopadu a Ministerstvo zdravotnictví do něj z větší části převede pravidla, která platila dosud formou ochranného opatření. Dochází ale ke zpřísnění pro provozovny stravovacích služeb, bary, diskotéky, herny atd., které budou muset mít nově zavřeno v čase mezi 22.00 hod. a 04.59 hod. Zakázán bude provoz vánočních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů a v nákupních centrech nebude možné stravování přímo v tzv. food courtech. Zákazníci si budou muset zakoupené jídlo odnést s sebou. S výjimkou vnitřních prostor provozoven stravovacích služeb bude také zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti.

S výjimkou pohřbů bude také omezen maximální přípustný počet osob na volnočasových, kulturních, sportovních, vzdělávacích a dalších podobných akcích. U volnočasových aktivit dětí i dospělých, jako jsou různé spolkové, sportovní, kulturní, taneční, tradiční a jim podobné akce a oslavy, se snižuje maximální přípustný počet účastníků akce z tisíce na 100 osob. U návštěv kulturních představení, sportovních utkání atd. bude možné nově do hlediště pustit nanejvýš 1 000 diváků, a to výhradně k sezení.

Druhým krizovým opatřením vláda od 26. listopadu 2021 od 00.00 hod nařídila pracovní povinnost lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří vykonávají nelékařské zdravotnické povolání jako ambulantní specialisté, zdravotníci v jednodenní péči nebo v lůžkové péči v zařízeních, která nepečují o pacienty s covidem-19. Povinnost se nevztahuje na lékaře a zdravotníky v oboru všeobecné praktické lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost a gynekologie a porodnictví a jejich zaměstnance a zdravotnické pracovníky ve speciálních lůžkových zdravotnických zařízeních hospicového typu.

Vláda rozhodla také o tom, že Správa státních hmotných rezerv bude moci po dobu trvání nouzového stavu poskytovat ze svých zásob osobní ochranné prostředky, zdravotnické prostředky a dezinfekci správním úřadům, orgánům územní samosprávy, základním složkám integrovaného záchranného systému a nasazeným silám Armády ČR, které se podílejí na řešení dopadů pandemie covid-19, a také formou výpůjčky dalších potřebných pohotovostních zásob a zásob pro humanitární pomoc. Zároveň uložila předsedovi SSHR, aby spotřebované zboží do zásob průběžně dokupovala.

V rámci běžné agendy vláda projednala a schválila několik legislativních návrhů. Do Poslanecké sněmovny pošle návrh novel zákonů o pozemních komunikacích, o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, novelu zákona o námořní plavbě, novelu veterinárního zákona, zákona o léčivech a zákona o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech. Vesměs se jedná o novely reflektující změny evropských předpisů a ty, které už vláda jednou schválila, ale předchozí Poslanecká sněmovna je nestihla projednat.

Vláda rozhodla také o zvýšení finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti. Novelou nařízení vlády se zvyšují například sazby stávajících finančních příspěvků na ekologické a k přírodě šetrné technologie při hospodaření v lesích, sazby některých stávajících finančních příspěvků na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů do 40 let věku či sazby některých stávajících finančních příspěvků na ochranu lesa.

Novelizováno je i nařízení vlády o provedení některých ustanovení zákona o investičních pobídkách, kterým se mění podmínky pro schválení předkládaných žádostí tak, aby více reflektovaly potřeby a cíle Inovační strategie České republiky 2019–2030. Žadatelé, jejichž podnikání bude zahrnovat aktivní činnost ve výzkumu a vývoji odpovídající inteligentní specializaci ČR, budou moci nově v případě schválení investiční pobídky vládou získat investiční pobídku i ve formě finančního příspěvku do výše 10 % způsobilých nákladů nebo do výše 20 %, bude-li investice realizována v Karlovarském, Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. Změnily se i minimální limity pro strategickou investiční akci ve výrobě. Namísto požadavku na investici nejméně ve výši 500 milionů korun a vytvoření alespoň 500 nových pracovních míst bude nově platit požadavek na vytvoření alespoň 250 pracovních míst, ale na investici v minimální výši dvě miliardy korun.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na /cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-25-listopadu-2021-192545/.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Připojené dokumenty

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie