Aktuálně

21. 2. 2018 12:45

Vláda schválila mandát pro premiéra na neformální summit v Bruselu a příspěvek na pomoc zemím Sahelu

Vláda schválila ve středu 21. února 2018 mandát pro premiéra Andreje Babiše na neformální jednání Evropské rady, které se uskuteční tento pátek v Bruselu. Kabinet dnes zároveň odsouhlasil poskytnutí finančního příspěvku pro skupinu zemí G5 Sahel a opětovně tak potvrdil solidární přístup Česka k otázce migrace.

Na úvod jednání vlády se ministři zabývali mandátem pro premiéra, který bude v pátek s dalšími lídry EU řešit v Bruselu institucionální reformu EU a podobu víceletého finančního rámce. Evropští státníci budou na neformálním jednání řešit způsob výběru předsedy Evropské komise a návrh tzv. Spitzenkandidátů. Česká vláda je přesvědčená, že EU by se měla zaměřit na zachování toho, co dnes funguje a ne zavádět něco nového.

Druhým tématem summitu bude víceletý finanční rámec. Evropská rada se v té souvislosti bude věnovat především tomu, kam by měl příští rozpočet směřovat – řeč tedy bude o principech, ne o částkách. Pro Česko zůstává základem silná kohezní a zemědělská politika. Současně podporujeme dostatek prostředků na nové priority – migrace, obrana, bezpečnost.

V rámci vládního Výboru pro EU dnes kabinet schválil další finanční prostředky na prevenci migračních krizí ve výši 1 milion eur. Tato částka z rozpočtu Ministerstva obrany poputuje do finančního mechanismu EU African Peace Facility za účelem podpory jednotek G5 Sahel Joint Force.

ČR nedávno významně přispěla Libyi na ochranu jižních hranic, nyní vláda pokračuje v krocích vedoucích k omezení migračních toků. Sahel se z pohledu bezpečnosti a tranzitní nelegální migrace stává klíčovým regionem, a to pro EU i pro ČR. Jednat o tom budou lídři EU v rámci mezinárodní konference k Sahelu, která se uskuteční v pátek před Evropskou radou.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie