Aktuálně

4. 12. 2007 22:51

Vláda schválila nový zákon proti „praní špinavých peněz“

Vládní kabinet na dnešním večerním zasedání schválil zcela nový zákon proti takzvanému praní špinavých peněz. Jedním z cílů návrhu je zpřehlednit a zpřísnit několikrát novelizovaný zákon.

Schválený zákon přejímá základní osvědčené prvky z dosavadního zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. „Po předchozích 11 novelách by další takto rozsáhlá změna zákona přestala být přehledná. Tímto návrhem je proto řešena zejména větší srozumitelnost zákona, jeho systematičnost, přesnější vymezení okruhu ‚povinných osob‘ a upřesnění definic dalších používaných pojmů,“ píše ministerstvo financí v předkládací zprávě.

V návaznosti na nový správní řád navrhlo ministerstvo změnu základního procesního předpisu a některých ustanovení. Nově je také řešena i část týkající se správního trestání, která se upravuje v souladu s koncepcí prosazovanou ministerstvem vnitra.

Novelu zabraňující spekulacím s půdou posoudí parlament

Vláda dnes také schválila se změnami novelu zákona, kterou chce stát zabránit spekulacím při prodeji státní zemědělské půdy, novelu nyní posoudí parlament. Každý zájemce o půdu bude muset podle novely složit kauci ve výši pěti procent z minimální ceny prodávaných pozemků, nejméně však 5000 Kč. „Zákon navrhuje ukončení prodeje zemědělských pozemků v případě, že osoba, která se s nejvyšší nabídnutou cenou umístila na prvním místě v pořadí, neuzavřela kupní smlouvu ve lhůtě stanovené zákonem,“ píše se v poslaneckém návrhu.

Na zasedání vlády se kabinet také seznámil se souhrnnou zprávou o plnění vládního programu, kterou předložil předseda vlády Mirek Topolánek. Vláda též odsouhlasila materiál Komise pro rozvoj Brdska, podle kterého mají brdské obce získat pro své projekty celkem 1,25 miliardy korun.

Výsledky jednání vlády najdete mezi tiskovými zprávami zde.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie