Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

22. 8. 2018 11:18

Vláda schválila zpřísnění ochrany léčiv proti padělání, změnou zákona chce vyřešit i akutní nedostatek posudkových lékařů

Před jednáním vlády v Hrzánském paláci, 22. srpna 2018.
Před jednáním vlády v Hrzánském paláci, 22. srpna 2018.
Vláda Andreje Babiše na jednání ve středu 22. srpna schválila novelu zákona o léčivech, která reaguje na požadavek Evropské unie zpřísnit ochranu léčiv proti možnému padělání. Schválila také novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou chce řešit nepříznivou personální situaci v lékařské posudkové službě. Vláda podpořila i návrh hlavního města Prahy na zpřísnění podmínek pro provozování průvodcovských služeb.

V novele zákona o léčivech vláda navrhuje v souladu s novými evropskými směrnicemi a nařízeními zavést nové ochranné prvky pro léčiva. Pravidla pro ověřování pravosti a neporušenosti balení léčivých přípravků mají být nově jednotná pro celou Evropskou unii, aby se znesnadnil vstup nelegálních léčiv na evropský trh a usnadnil kontrolní proces.

Každé balení léčiv vydávaných na předpis až na jasně vymezené výjimky bude muset být nově opatřeno unikátním 2D čárovým kódem – identifikátorem a také ochranným prostředkem k ověření manipulace s obalem. Za jejich aplikaci budou odpovědní výrobci, za kontrolu lékárníci a distributoři. Všechna balení budou zanesena v národních a centrálním celoevropském registru. EU tak chce lépe ochránit pacienty před možnými následky užívání padělaných léčiv.

Vláda Andreje Babiše také na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí schválila návrh novely zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Cílem předlohy je řešit nedostatek posudkových lékařů. Už v současnosti jich značný počet chybí a tento problém se ještě prohloubí ke konci letošního roku, kdy lékařům lékařské posudkové služby končí výjimka z věkové hranice 70 let, která je obsažena v zákoně o státní službě. Reálně tedy hrozí další odliv lékařů, což by se dál negativně promítlo do dostupnosti této služby pro klienty zdravotních pojišťoven a osoby se zdravotním pojištěním.

Vláda proto navrhuje od 1. července 2019 převést posudkové lékaře z režimu zákona o státní službě do působnosti zákoníku práce, čímž by byl vyřešen problém s věkovým limitem. Zároveň novela převádí některé kompetence, konkrétně posuzování zdravotního stavu pro účely odvolacího řízení správního v oblasti nepojistných sociálních dávek, z posudkových komisí Ministerstva práce a sociálních věcí na Českou správu sociálního zabezpečení. Namísto tříčlenných posudkových komisí by tak tyto případy posuzoval jeden lékař ČSSZ.

Ministři projednávali i dva návrhy novel zákonů připravené jinými zákonodárnými subjekty. Zatímco k poslaneckému návrhu KDU-ČSL na změnu zákona o pojistném na sociálním zabezpečení, která má lidem s trvalým bydlištěm v tzv. znevýhodněné lokalitě slevit na sociálním pojištění 500 korun měsíčně, se vláda postavila negativně především z důvodu nesystematičnosti takového řešení, návrh hlavního města Prahy na zpřísnění podmínek pro výkon průvodcovské činnosti podpořila. Praha chce novelou živnostenského zákona zajistit, aby byla průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu nově převedena ze živností volných mezi živností vázané. Podnikatelé v této oblasti by tak nově museli doložit odbornou způsobilost či praxi jak vlastní, tak i všech svých zaměstnanců – průvodců. Smyslem navržených změn je zkvalitnění průvodcovských služeb.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/vysledky-jednani-vlady-22--srpna-2018-168050/.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie