Aktuálně

12. 3. 2012 11:55

Vláda se bude zabývat volebním zákoníkem

Návrh věcného záměru volebního zákoníku, který ve středu předloží ministr vnitra k projednání kabinetu, přináší shrnutí volebního práva do jednoho kodexu i řadu změn.

ilustrační obrázek - volební schránkaVeškeré zákony týkající se všech druhů voleb mají být sjednoceny do jednoho právního předpisu. Princip voleb ale zůstane zachován, a to v případě celého systému. Navrhovaná úprava přesto počítá se zapracováním drobných změn, které vyplynuly z praxe. Zároveň chce na základě praxe s různými typy voleb či volbami komplexně odstranit také některé nedostatky.

Zákoník má nově přinést voličům možnost například uložit svůj hlas přede dnem voleb u obecního úřadu či možnost hlasování poštou. Novinkou má být také možnost zápisu do zvláštního seznamu voličů, využití voličského průkazu a hlasování do přenosné volební schránky.

Kodex počítá s přímou volbou hlavy státu i změnami v rámci pražských voleb

Součástí volebního zákoníku má být i úprava přímé volby prezidenta republiky či rámcová úprava přímé volby starostů v obcích s méně než 1500 obyvateli. Tuto změnu čeká ještě odborná analýza, která dopady zavedení volby posoudí. Změna čeká také volby do obecního zastupitelstva hlavního města Prahy. Volby do pražského magistrátu by měly nyní probíhat stejně jako v případě voleb do zastupitelstev krajů. Vymezen má být i okruh kandidátů.

Právní úprava si klade za cíl také snížení nákladů na volby a úspory ve státním rozpočtu. Snížit se má například tzv. příspěvek za hlas. Tento požadavek vychází i z koaliční dohody a vládního programového prohlášení.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie