Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

28. 8. 2008 12:58

Ministr kultury Václav Jehlička

Jehlička_Václavnarozen: 24. března 1948

vzdělání: Pedagogická fakulta v Českých Budějovicích (obor učitelství výtvarné výchovy a matematiky), získaný titul: Mgr.

původní profese: učitel (Polná, Dobronín, Jihlava, Telč) (do roku 1990)

starosta města Telče (1990 – 1994, 1994 – 1998, 2001 – 2002)

senátor Parlamentu České republiky (1996 – 1998, 1998 – 2004, 2004 - )

rodina: manželka Jitka, dcery Jana, Iva, Markéta a Marie, syn Jakub

bydliště: Telč

FUNKCE A ČLENSTVÍ

ministr kultury (od 26.1.2007)

člen KDU - ČSL (od roku 2005)

řádný člen České komise pro UNESCO

předseda Správní rady Vysoké školy polytechnické v Jihlavě

člen Správní rady České zemědělské univerzity v Praze

předseda Svazku obcí železnice Kostelec – Slavonice

čestný předseda sdružení měst a obcí České dědictví UNESCO

člen Skupiny přátel Ćeské republiky a Francie Senátu PČR

člen Skupiny přátel České republiky a státu Izrael Senátu PČR

člen Skupiny přátel České republiky a Jordánského království Senátu PČR

člen strategického vedení Nemocnice Jihlava

V SENÁTU SE ZA ZAMĚŘUJE NA:

školství a vědu

kulturu a památky

města a obce

VÝBĚR Z DALŠÍCH AKTIVIT, NA KTERÝCH SE PODÍLEL A PODÍLÍ

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

Sdružení historických měst a obcí, které v roce 1990 spoluzakládal a řadu let byl jeho místopředsedou. Dnes je ve sdružení 188 měst a obcí.

Telč na seznamu UNESCO

Pod jeho vedením byla v roce 1992 Telč spolu s Prahou a Českým Krumlovem zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Greenways Praha Vídeň

Mezinárodní projekt, který rozvíjí cestovní ruch a podporuje místní ekonomiku. První cykloturistická trasa mezi Vídní a Prahou, spojující krajinu, památky a historická města. Jako starosta města Telče v roce 1993 pomáhal tuto zelenou stezku zakládat a jako senátor stále podporuje další rozvoj zelených stezek v České republice.

Česká inspirace

Sdružení 8 významných historických měst pro rozvoj a podporu kulturní turistiky s heslem „Za kulturou nejen do Prahy“. Členská města společně propagují své památky a kulturu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Toto sdružení spoluzakládal v roce 1995. Byl také jeho předsedou.

Svazek obcí železnice Kostelec – Slavonice

Svazek obcí železnice Kostelec – Slavonice je dobrovolným svazkem obcí, které leží na železniční trati Kostelec u Jihlavy – Slavonice. Hlavním cílem svazku je zachování a rozvoj železniční dopravy v tomto regionu a propojení železniční tratě z Kostelce u Jihlavy přes Slavonice do Rakouska. Po složitých česko-rakouských jednáních se podařilo dosáhnout toho, že v roce 2006 železniční spojení do Rakouska bude obnoveno. Svazek byl založen v roce 1998 a od jeho založení je jeho předsedou.

České dědictví UNESCO

Sdružení měst a obcí, na jejichž území se nachází objekt zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, bylo založeno v Telči v roce 2001. Byl jeho prvním předsedou (v letech 2001 – 2002), od roku 2003 je jeho čestným předsedou.

Obecně prospěšná společnost Česko–francouzská akademie Telč

Již deset let v Telči probíhá letní mezinárodní hudební škola, která je určena pro studenty konzervatoří a vysokých hudebních škol z celého světa, zároveň probíhá výuka francouzštiny. V roce 1995 vymyslel tento projekt spolu francouzským kulturním radou a uvedli jej do života. V roce 2003 založilo město Telč obecně prospěšnou společnost, ve které je předsedou správní rady.

Parlamentní skupina přátel Francie

Jako člen parlamentní skupiny přátel Francie pracuje na rozšíření kulturní spolupráce mezi Českou a Francouzskou republikou a českými a francouzskými městy.

Slavonice na seznam UNESCO

Jako člen České komise pro UNESCO a předseda senátního Podvýboru pro kulturní dědictví dlouhodobě podporuji zápis Slavonic na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Otevření dalších hraničních přechodů na Slavonicku

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter