Archiv zpráv pracovních a poradních orgánů vlády

Stránka byla přesunuta do archivu

29. 11. 2013 10:36

Pavel Kohout: Německá ekonomika über alles

Vyspělé země nejsou vyspělé jen tak, bezdůvodně a náhodně. Jsou vyspělé proto, že byly schopny vyřešit určité závažné problémy, které rozvíjející se trhy ještě vyřešit nedokázaly. Celkový kumulovaný kapitál vyspělých trhů – nejen finanční, ale také intelektuální – je takový, že dohnat jej by bylo extrémně obtížné.

Ing. Pavel KohoutMakroekonomické údaje nebývají dobrým vodítkem pro investování do akcií. Zejména složené veličiny jako HDP bývají publikovány se značným zpožděním oproti realitě a poté bývají ještě zpřesňovány.

Podívejme se na vývoj tří akciových trhů: Německa, Spojených států a BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína).

O čem vyprávějí tyto tři křivky? Akciové trhy BRIC zaznamenaly vminulých letech mnohem horší výkonnost než vyspělé trhy, zejména USA a Německo. Proč tomu tak bylo? Během posledních let, včetně prvního pololetí 2013, trhy BRIC zaznamenávaly propad. Pokles burzovních indexů obvykle signalizuje pozdější zhoršení makroekonomických ukazatelů. Bohužel ne obráceně: burza je předstihovým indikátorem ekonomiky, nikoli naopak.

To se ukazuje dnes. Hovoří se o zpomalení potenciálního růstu čínské ekonomiky již ne na sedm procent ročně, ale na pět procent ročně. To je hodnota, která včínských podmínkách vpodstatě odpovídá stagnaci. Dále se hovoří o růstu objemu špatných úvěrů včínských bankách. Čínská vláda stimulovala během posledních pěti let úvěrový růst takovým způsobem, že se půjčilo zhruba 6600 tisíc miliard dolarů. Jaké procento ztěchto úvěrů se časem ukáže být špatnými, nikdo neví, ale trh se obává nepříjemného překvapení.

Tolik k Číně. Že zbytek skupiny BRIC bude Čínu vzásadě sledovat, jen smalými odchylkami vzhledem krůzné situaci různých ekonomik, je snad zřejmé.

Zcela jiná je situace vyspělých trhů, především USA a Německa. Tyto ekonomiky nejsou bez problémů: Spojené státy každým rokem prožívají větší dobrodružství sfederálním rozpočtem a Německo má zase na krku financování Evropské unie a příležitostné epizody se záchranou svých slabších partnerů veurozóně.

Nicméně americké společnosti (na rozdíl od federálního rozpočtu) kypí zdravím, mají obrovské rezervy vhotovosti, zisky rostou a potenciál inovací a know-how je obrovský. Německé společnosti jsou tak výkonné, že německý přebytek obchodní bilance činí 253 miliard dolarů za posledních 12 měsíců. Pro srovnání: Čína dosáhla přebytku 252 miliard dolarů. Uvážíme-li, že Německo má 82 milionů obyvatel a Čína 1351 milionů, rozdíl ve výkonnosti je propastný.

Rozdíl mezi vyspělým světem a rozvíjejícími se trhy je tak neuvěřitelně obrovský, že možná nebude nikdy překonán. Vyspělé země nejsou vyspělé jen tak, bezdůvodně a náhodně. Jsou vyspělé proto, že byly schopny vyřešit určité závažné problémy, které rozvíjející se trhy ještě vyřešit nedokázaly. Celkový kumulovaný kapitál vyspělých trhů – nejen finanční, ale také intelektuální – je takový, že dohnat jej by bylo extrémně obtížné.

Pokud jde o momentální stav německé ekonomiky, přišla nečekaně příznivá zpráva ohledně ostře sledovaného indexu podnikatelské důvěry Ifo. Po nečekaném poklesu vříjnu, index Ifo vzrostl na hodnotu 109,3 bodu.

Německá ekonomika se nachází ve fázi konjunktury, byť relativně mírné. Nebudu zde řešit otázku, proč ne česká ekonomika, ačkoli je na německou intenzivně navázána. Podstatný je závěr: akciové investice bude pravděpodobně lepší směřovat spíše do Německa než do Česka, spíše do USA než do Číny.

 

Publikováno na Penize.cz, 28.11.2013

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Související zprávy